Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 4. 2012 19:15
Berdych - Tipsarevič 7:6 (8:6), 7:6 (8:6), 7:6 (9:7)
Tomáš Berdych neztratil ve třech zápasech proti Srbům ani jeden set
Tomáš Berdych neztratil ve třech zápasech proti Srbům ani jeden set | Foto: Eduard Erben

Praha - Tomáš Berdych poslal český daviscupový tým do semifinále. Češi především díky jeho třem výhrám zvítězili nad Srbskem 4:1 na zápasy, a v září tak budou hrát na půdě Argentiny o postup do finále.

Po výhře v páteční dvouhře a sobotní čtyřhře po boku Radka Štěpánka vyhrál Berdych bez ztráty setu i souboj jedniček obou týmů proti Janku Tipsarevičovi, kterého za tři hodiny a 45 minut porazil ve třech tie-breacích.

Závěrečný čtvrtý bod zajistil českému týmu v poslední dvouhře Lukáš Rosol, který porazil Viktora Troického po setech 7:6 a 7:5, a připsal si tak výhru i ve svém třetím zápase v soutěži.

Štěpánek: Ve čtyřhře hrát budu. Jiná možnost neexistuje

Berdych poprvé ve všech třech víkendových zápasech v soutěži neztratil ani set, navíc Tipsareviče porazil už potřetí v řadě.

"Ve všech třech setech jsem utíkal hrobníkovi z lopaty, když hrajete zápas proti osmému hráči planety, nemůžete očekávat, že ho porazíte ve třech jednoduchých setech. I když se teď neskutečně zlepšil, tak jsem ho porazil potřetí za sebou, za což jsem moc rád," řekl po zápase České televizi.

"Při antukovém tenisu se výhoda servisu ztrácí, proto jsem věřil, i když dvakrát podával Tipsarevič na výhru v setu. Takový dva těžký zápasy se mi budou do této sezony velmi hodit dodat," dodal.

Věří, že se českému týmu povede postoupit i na půdě Argentiny, kde se Čechům dosud vůbec nedařilo.

"Bude to hodně tvrdý oříšek, teď hrajou kompletní, jsou navíc neuvěřitelně silný, když hrajou doma. Mají ale nevýhodu v tom, že se ne vždycky sejdou, proto si myslím, že máme docela solidní šanci postoupit," věří Berdych.

Tipsarevič dvakrát nedokázal dopodávat set k výhře

Jedničky obou týmů se střetly poprvé od listopadového Turnaje mistrů, kdy Berdych svého soupeře udolal ve třech setech a snížil bilanci vzájemných zápasů na 2:4. Všech dosavadních šest zápasů se ale hrálo na tvrdém povrchu.

Šestadvacetiletý Berdych vstoupil do zápasu jako uragán a při Tipsarevičově servisu si vytvořil hned dva brejkboly, o rok starší Srb je však vždy povedeným servisem odvrátil a to stejné zopakoval při Berdychově brejkbolu za stavu 3:3.

Janko Tipsarevič
Janko Tipsarevič | Foto: Eduard Erben

Jako první naopak soupeře brejknul Tipsarevič, když v osmé hře po chybě Berdycha využil hned svůj první brejkbol. Za stavu 5:3 však první set do vítězství nedopodával, naopak Berdych za stavu 15:40 tentokrát brejkbol proměnil.

Hra poté dospěla do zkrácené hry, v níž Berdych prohrával sice 3:5, třemi vyhranými míči si však vypracoval první setbol. Ten sice Tipsarevič odvrátil dobrým servisem, za stavu 7:6 však měl český hráč další setbol, a ten přímým bodem ze servisu proměnil.

Berdych díky zvýšenému sebevědomí vstoupil dobře i do druhého setu a ujal se vedení 2:0 na sety, srbský tenista si však hned v další hře vzal výhodu podání zpět.

Za stavu 4:4 navíc udělal Berdych při dvou Srbových brejkbolech dvojchybu a Tipsarevič stejně jako v prvním setu podával na vítězství v sadě. Ani tentokrát toho však Srb nevyužil, když Berdych opět za stavu 15:40 využil hned první brejkbol.

Za stavu 6:5 si navíc při podání Tipsareviče vypracoval vedení 40:15, Srb však oba setboly útočnou hrou odvrátil a i druhá sada dospěla do tie-breaku.

K prvnímu setbolu v zápase se v něm dopracoval Tipsarevič, Berdych jej však za stavu 5:6 odvrátil a poté si sám vypracoval setbol, který díky vynikajícímu returnu proměnil.

Berdych ve třetím setu odvrátil tři setboly v řadě

I ve třetím setu se jako první dostal k brejkbolu Berdych, Tipsarevič jej však ve třetí hře opět odvrátil přímým bodem ze servisu. Za stavu 3:3 sice český tenista svůj třetí brejkbol v gemu proměnil, vzápětí však o svůj servis přišel čistou hrou.

Za stavu 6:5 se naopak ke dvěma setbolům dostal za stavu 15:40 Tipsarevič, Berdych však čtyřmi vyhranými body v řadě i napotřetí dovedl zápas do zkrácené hry.

V ní se sice dostal Tipsarevič do vedení 5:1 a 6:3, tři setboly však nevyužil, naopak Berdych čtyřmi míči v řadě otočil stav na 7:6. Při svém servisu sice první mečbol nevyužil, za stavu 8:7 mu však na returnu pomohla páska a Tipsarevič poslal míček do sítě.

Výsledek:

Česko - Srbsko 4:1

Berdych - Tipsarevič 7:6 (8:6), 7:6 (8:6), 7:6 (9:7), Rosol - Troicki 7:6 (7:5), 7:5.