Exkluzivně: Tatry si mě nenechaly, říká pokořitel K2

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 5. 2008 10:15
Exkluzivní rozhovor s horolezcem, jenž spadl z Gerlachu

Olomouc - Koncem loňského července citovala jeho jméno většina médií. Libor Uher totiž teprve jako druhý Čech v historii  vylezl na nejnebezpečnější osmitisícovku světa K2.

Před několika dny mohlo jeho jméno figurovat v černých kronikách. Dvacetimetrový pád z Gerlachovského štítu ale naštěstí jako zázrakem přežil.

Nyní leží na jednotce intenzivní péče v Olomouci. Odtud poskytl internetovému deníku Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor.

Libor Uher ve stěně K2.
Libor Uher ve stěně K2. | Foto: Don Bowie
Čtěte více:
Hrozivou K2 zdolal, teď Uher málem zemřel na Gerlachu

Co se vlastně na Gerlachu stalo? Co všechno si pamatujete?
Šel jsem s nováčky nahoru na Gerlach. To se povedlo. Následoval sestup. Všechno šlo dobře až do posledního úseku, kde jsme hodili lano, všichni jsme úsek slanili a když jsme chtěli lano stáhnout, tak se seklo. Musel jsem lézt zpátky nahoru, abych ho uvolnil.

Když jsem slaňoval zpátky ke klukům, shodil jsem pod sebe několik velkých šutrů. Jeden z nich přeseknul lano asi za polovinou. Když jsem k tomu poškozenému úseku dojel, tak jsem spadl dolů. Letěl jsem volným pádem asi dvacet metrů.

Za dva měsíce chci trénovat

Pamatujete si ten pád nebo co bylo potom?
Moc si toho nepamatuju, protože jsem měl otřes mozku. Nevím přesně, kdy přišel ten okamžik, kdy jsem začal nedobrovolně zrychlovat. Pamatuju si ještě, jak jsem lezl zpět nahoru, jak jsem lano uvolnil a asi polovinu cesty slaňování zpátky, pak už to nabralo takové grády, že už nevím.

Jak se teď cítíte?
Teď už celkem v pohodě. Jsem rád, že jsem to přežil. Měl jsem štěstí, že jsem spadl do sněhu a že se to lano seklo až ve spodní části, takže jsem padal "jen" dvacet metrů. Odnesl to kotník, osm žeber. Mám také otřes mozku a poškozenou plíci.

V čem byl Gerlach zrádnější než K2?
Obě hory se samozřejmě vůbec nedají srovnávat, nicméně Gerlach byl regulérní zimní výstup, podmínky byly náročné, hodně sněhu, namrzlo, technicky hodně těžké. Jinak se to nedá srovnávat, je to spíše příprava.

Kdy plánujete, že se vrátíte k práci, k horolezectví, k závodění v Adventure Race?
Chci začít co nejdřív. Doufám, že do dvou měsíců budu mít zdravou nohu. Za šest týdnů bych už mohl začít jezdit na kole. Pak už je to jen otázka  žeber a plic, abych mohl dobře dýchat. Za dva měsíce bych snad už mohl trénovat.

Jaké ponaučení jste si z tohoto slovenského "zážitku" odnesl?
Je to poučení, člověk si nepřipouští, že by šutr mohl přeseknout lano. Teď už to vím.

Na Tatry nedám dopustit

Nezanevřel jste na Tatry?
V žádném případě. Miluju je, nedám na ně dopustit. Jsem rád, že si mě tam nenechaly, že mě nechaly žít dál. Je to pro mě hlavní přípravné pohoří, jsou pro mě ideální.

Vrcholové foto z Gerlachovského štítu (Libor Uher zcela vpravo).
Vrcholové foto z Gerlachovského štítu (Libor Uher zcela vpravo). | Foto: Tomáš Janeček

Co vám říkali kolegové, kteří váš pád viděli?
Říkali, že to pro ně znamenalo hrozný šok, jak jsem neřízeně letěl kolem nich. Byla to pro ně hrůza, protože já jsem byl za ně zodpovědný. Oni najednou zůstali sami ve stěně a bez lana, já byl pod nimi, hekal jsem tam a snažil se přijít k vědomí.

Byla to velmi těžká chvilka, ale kluci to s chladnou hlavou vyřešili dobře. Nedělali žádné ukvapené kroky, dodrželi vše, co jsem jim před tím vštěpoval do hlavy, a dostali se z toho bez větších problémů.

Takže to pak sami slanili až dolů?
Zavolali záchranku, že to se mnou nevypadá dobře. Přiletěli záchranáři, nejdříve stáhli mě, horská služba pak ostatním poslala náhradní lano. Slanili na to sněhoviště, kam jsem spadl, a sešli v pořádku dolů na chatu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy