Evropa se blíží světu. Bude mít vlastní hry

8. 12. 2012 12:59
Kalendář sportovních událostí rozšíří v roce 2015 Evropské hry.
České plavkyně by mohly na Evropských hrách chybět
České plavkyně by mohly na Evropských hrách chybět | Foto: CPA - Eduard Erben

Řím - Kalendář sportovních událostí rozšíří v roce 2015 Evropské hry. Projekt dnes schválil Evropský olympijský výbor s tím, že premiérový ročník bude za tři roky v červnu hostit Baku.

Na Evropských hrách se má představit 15 z 28 sportů z programu letních olympijských her a navíc dva neolympijské sporty. Ty ještě nebyly vybrány. Hry by se měly konat každé čtyři roky a účastnit by jich se mělo až 7000 sportovců.

O Evropských hrách rozhodla tajná volba

Na zasedání EOV v Římě prošel plán v tajné volbě jasnou většinou. Pro se vyslovilo 38 delegátů, proti bylo osm a tři se zdrželi hlasování. Ázerbájdžánská metropole, která neprošla do finálové trojice pro volbu dějiště olympijských her 2020, byla jediným uchazečem o pořadatelství.

Proti vytvoření další multisportovní akce v nabitém kalendáři se stavěla především Evropská atletická asociace. V oficiálním prohlášení její zástupci vyloučili, že by se Evropských her v roce 2015 zúčastnili. Pro další ročníky si ovšem nechali dveře otevřené.

"Rok 2015 je vyloučený, protože už máme své smluvní závazky, které musíme splnit," stojí v prohlášení EAA. Pokud se ale do budoucna podaří sladit zájmy a závazky sportovních federací a dalších subjektů, jako jsou televize, nebudou se zástupci atletů startu bránit.

Kromě atletů je ohrožena i účast plavců

Jistá není ani účast plavců. "Prověřujeme možnosti a nechceme říct ne, než to zvážíme. Ale kalendář je už pořádně nabitý a rok 2015 je za rohem," řekl předseda Evropské plavecké federace Paolo Barelli agentuře AP.

Atleti i plavci už mají na rok 2015 naplánované světové šampionáty. V bazénu se bude o tituly bojovat v červenci v Kazani, atletické MS bude v srpnu v Pekingu. Oba sporty mají o rok dříve kontinentální mistrovství.

Blízko potvrzení je údajně 13 sportů. Medaile by se měly rozdělovat v badmintonu, boxu, házené, judu, kanoistice, lukostřelbě, ragby, sportovní střelbě, stolním tenisu, šermu, taekwondu, triatlonu a volejbalu. Jednání s evropskou gymnastickou unií stále probíhají.

Nechceme mít přesnou kopii olympijský her

"Chceme být průkopníky a nechceme mít přesnou kopii olympijských her," řekl před volbou předseda EOV Patrick Hickey s tím, že premiérový ročník by měl být testovací.

"Moje představa je taková, že Evropské hry v roce 2019 by se mohly stát pro některé sporty kvalifikací na olympijské hry v roce 2020. Musíme to ještě projednat s federacemi," uvedl.

Další světadíly už kontinentální soutěže po vzoru olympijských her mají. Tradičně se konají Asijské hry či Panamerické hry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy