Evropa se blíží světu. Bude mít vlastní hry

8. 12. 2012 12:59
Kalendář sportovních událostí rozšíří v roce 2015 Evropské hry.
České plavkyně by mohly na Evropských hrách chybět
České plavkyně by mohly na Evropských hrách chybět | Foto: CPA - Eduard Erben

Řím - Kalendář sportovních událostí rozšíří v roce 2015 Evropské hry. Projekt dnes schválil Evropský olympijský výbor s tím, že premiérový ročník bude za tři roky v červnu hostit Baku.

Na Evropských hrách se má představit 15 z 28 sportů z programu letních olympijských her a navíc dva neolympijské sporty. Ty ještě nebyly vybrány. Hry by se měly konat každé čtyři roky a účastnit by jich se mělo až 7000 sportovců.

O Evropských hrách rozhodla tajná volba

Na zasedání EOV v Římě prošel plán v tajné volbě jasnou většinou. Pro se vyslovilo 38 delegátů, proti bylo osm a tři se zdrželi hlasování. Ázerbájdžánská metropole, která neprošla do finálové trojice pro volbu dějiště olympijských her 2020, byla jediným uchazečem o pořadatelství.

Proti vytvoření další multisportovní akce v nabitém kalendáři se stavěla především Evropská atletická asociace. V oficiálním prohlášení její zástupci vyloučili, že by se Evropských her v roce 2015 zúčastnili. Pro další ročníky si ovšem nechali dveře otevřené.

"Rok 2015 je vyloučený, protože už máme své smluvní závazky, které musíme splnit," stojí v prohlášení EAA. Pokud se ale do budoucna podaří sladit zájmy a závazky sportovních federací a dalších subjektů, jako jsou televize, nebudou se zástupci atletů startu bránit.

Kromě atletů je ohrožena i účast plavců

Jistá není ani účast plavců. "Prověřujeme možnosti a nechceme říct ne, než to zvážíme. Ale kalendář je už pořádně nabitý a rok 2015 je za rohem," řekl předseda Evropské plavecké federace Paolo Barelli agentuře AP.

Atleti i plavci už mají na rok 2015 naplánované světové šampionáty. V bazénu se bude o tituly bojovat v červenci v Kazani, atletické MS bude v srpnu v Pekingu. Oba sporty mají o rok dříve kontinentální mistrovství.

Blízko potvrzení je údajně 13 sportů. Medaile by se měly rozdělovat v badmintonu, boxu, házené, judu, kanoistice, lukostřelbě, ragby, sportovní střelbě, stolním tenisu, šermu, taekwondu, triatlonu a volejbalu. Jednání s evropskou gymnastickou unií stále probíhají.

Nechceme mít přesnou kopii olympijský her

"Chceme být průkopníky a nechceme mít přesnou kopii olympijských her," řekl před volbou předseda EOV Patrick Hickey s tím, že premiérový ročník by měl být testovací.

"Moje představa je taková, že Evropské hry v roce 2019 by se mohly stát pro některé sporty kvalifikací na olympijské hry v roce 2020. Musíme to ještě projednat s federacemi," uvedl.

Další světadíly už kontinentální soutěže po vzoru olympijských her mají. Tradičně se konají Asijské hry či Panamerické hry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy