Erbanová: Už radši Martinu nezlobím, kvůli medailím

FOTO Sáblíková s Erbanovou nafasovaly olympijskou kolekci
Karolína Erbanová, která bude Česko reprezentovat na nejkratších tratích brala celou věc vážněji. Tedy alespoň chvíli
Na celé akci nemohl chybět ani trenér Petr Novák, který má obě závodnice na starosti již od malička
Martina Sáblíková a zástupce její agentury. I když se směje, prý je před Hrami nervózní.
"Už si Martinu radši moc nedobírám, kvůli medailím," povídá zase Erbanová.
Foto: CPA Eduard Erben
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 1. 2014 16:17
Rychlobruslařka Karolína Erbanová se zatím do Soči těší, to její kolegyně Martina Sáblíková je na tom před olympiádou v Soči hůř.

Praha - Když se v pondělí odpoledne po převzetí olympijské výbavy v pražské O2 Aréně posadila před novináře, tvářila se skromně a jen si tak hrála s bílým plyšovým maskotem české výpravy.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová ví, že její kolegyně Martina Sáblíková je jako dvojnásobná olympijská vítězka před Soči pod mnohem větším tlakem, a na ni není upřena taková pozornost.

Právě proto jednadvacetiletá závodnice svoji starší a zkušenější parťačku obdivuje. "Naše pozice je úplně jiná, ona se musí vyrovnat s tím, že tam jede jako dvojnásobná vítězka, a za těch posledních pár dnů jsem poznala, že už je nervózní a je to na ní vidět. Už se soustředí vyloženě jen na olympiádu. Taky se jí teď snažím nijak nezlobit," říká s úsměvem česká reprezentantka.

Pro Erbanovou bude Soči už druhou olympijskou zkušeností, po boku Sáblíkové už byla před čtyřmi roky ve Vancouveru, takže může porovnat, jak se její kolegyně za tu dobu změnila. "Myslím, že je zodpovědnější, než bývala, umí se odreagovat, ale jak přijde trénink je zase stoprocentně soustředěná na výkon."

"Od Vancouveru jsem se nezměnila"

A jak se změnila sama Karolína? "Já myslím, že jsem pořád stejná. Abych pravdu řekla, přijde mi, že ten Vancouver byl někdy před chvilkou a ne před čtyřmi roky," přiznává rychlobruslařka.

Sama se zatím moc nervózní necítí. "Ne vůbec, zatím se pořád spíš těším. Ale určitě ta nervozita přijde, hned jak vyjedeme na ovál k prvnímu tréninku, tak to pocítím."

Letos má Erbanová za sebou skvělé druhé místo z evropského šampionátu ve víceboji, kde i přes pád v cílové rovince zajela skvělý čas. Další tratě už jí ale tolik nevyšly a skončila šestnáctá, čímž jí utekla možnost kvalifikovat se na vícebojařské mistrovství světa.

"Hlavně na té patnáctistovce jsem byla technicky špatně, ale to už je jedno. Já neúspěšné závody většinou rychle hodím za hlavu a už druhý den se těším znovu na led," odmítá mladá závodnice to, že by jí špatný výsledek před Soči nějak rozhodil.

Trenér Novák: Holky mají natrénováno

Cíle si ale před olympiádou zásadně nedává. "Ne, nedělám to nikdy, takže kolikátá bych chtěla skončit, vám neřeknu, to ze mě nedostanete," říká Erbanová.

Z posledního tréninku v italském Collabu má ale dobré pocity, i když byl náročnější, než předpokládala. "Jezdili jsme na venkovním oválu, kde hrozně foukalo, takže proto byl ten trénink dvakrát tak náročnější. Byli tam s námi Američané a Norové a nikdo na ledě nevydržel víc než 40 minut," vypráví česká závodnice.

Trenér Petr Novák náročnou přípravu chválil. "Holky mají natrénováno, tak doufejme, že jejich forma bude jen gradovat. Už se ale těšíme do haly. V Soči budeme v tréninku pokračovat. Hlavní je, že jsme těch posledních pár dnů strávili v dobré pohodě," hodnotí atmosféru v týmu kouč.

Nyní si od sebe všichni pár dnů navzájem odpočinou a ve čtvrtek už odlétají do dějiště zimních her. "Těším se domů, přeperu si věci z tréninku, trochu odpočinu, ale zároveň už se teď těším do letadla a do Soči," dodává Erbanová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V bavorském Legolandu se srazily dvě soupravy horské dráhy, zranění utrpělo 34 lidí

V bavorském Legolandu se ve čtvrtek srazily dvě soupravy horské dráhy, při nehodě utrpělo zranění nejméně 34 lidí, píší německá média. V zábavním parku ve městě Günzburg při rozsáhlé operaci zasahovali hasiči a záchranáři se třemi vrtulníky. Zatím není jasné, co nehodu zapříčinilo.

Jeden z vlaků horské dráhy Feuerdrache (Ohnivý drak) narazil u stanice do soupravy před ním, když prudce zabrzdila. Podle agentury DPA ani jeden z vlaků nevykolejil a ani z něj nevypadli cestující. Někteří z pasažérů ale uvázli ve větší výšce a záchranáři se k nim do odklizení jedné ze souprav nemohli dostat. Podle zábavního parku soupravy na této dráze jezdí rychlostí okolo 29 kilometrů za hodinu.

"Mezi zraněnými jsou dospělí i děti," uvedl mluvčí místní policie. Nejméně dva lidé mají zranění vážná, napsala agentura AP, podle které je zraněných 34. Agentura DPA uvedla, že zraněných je 31, z toho deset dětí, jeden dospívající a 20 dospělých.

Zábavní park zůstal po nehodě otevřený, potvrdila policie. Návštěvníci uvedli, že nehodu zaznamenali až po telefonátech od známých nebo z médií. Policie si v rámci vyšetřování mimo jiné prohlédne záběry bezpečnostních kamer, na místo byl také povolán odborník. Podle listu Süddeutsche Zeitung mohla nehodu způsobit závada elektronického systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy