Erbanová na kilometru dvanáctá, Boweová zajela světový rekord

22. 11. 2015 23:02
Karolína Erbanová
Karolína Erbanová | Foto: Reuters

Salt Lake City - Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Salt Lake City dvanácté místo na 1000 metrů v čase 1:15,24. Česká reprezentantka zaostala o více než tři sekundy za nejrychlejší Brittany Boweovou z USA, jež vyhrála v novém světovém rekordu 1:12,18.

Třiadvacetileté Erbanové se nepodařilo na její nejoblíbenější trati dostat do elitní desítky, což se jí povedlo před týdnem v Calgary, kde byla osmá. Ani časem rodačka z Vrchlabí nenavázala na Kanadu, kde o dvě setiny pokořila hranici 1:15.

V divizi B startovala Martina Sáblíková a obsadila čtvrté místo, za které získala 11 bodů do SP. Vítězka pátečního závodu na 5000 m zaostala na své doplňkové trati časem 1:15,94 o osm setin sekundy za týden starým osobním rekordem z Calgary.

Boweová zlepšila světový rekord o 33 setin

Následně už Sáblíková nenastoupila do závodu s hromadným startem, v němž byla v Calgary čtvrtá. Osamocená Nikola Zdráhalová skončila sedmnáctá.

Mistryně světa Boweová si pro vítězství na 1000 m dojela suverénně. Ve světovém rekordu za sebou nechala druhou Číňanku Chung Čang o více než půl sekundy, svou krajanku a rivalku Heather Richardsonovou-Bergsmovou porazila o 1,27 sekundy.

Pomstila se jí tak za porážku v Calgary a také v sobotním závodu na 1500 m, kde jí Richardsonová vzala světový rekord. Boweová jí dnes oplatila stejnou mincí a její maximum zlepšila o 33 setin. Postarala se tak o překonání už čtvrtého rekordu během SP v Salt Lake City.

Závody SP v rychlobruslení v Salt Lake City:

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,13, 2. Dutton 34,34, 3. Dubreuil (oba Kan.) 34,36.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 400 b., 2. Dutton 300, 3. Poutala (Fin.) 212.

Ženy:

1000 m: 1. Boweová (USA) 1:12,18 - světový rekord, 2. Čang Chung (Čína) 1:12,77, 3. Richardsonová-Bergsmová (USA) 1:13,45, ...12. Erbanová 1:15,24, ...divize B: 4. Sáblíková (obě ČR) 1:15,94.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 7 závodů): 1. Boweová 180, 2. Richardsonová-Bergsmová 170, 3. Čang Chung 150, ...10. Erbanová 57, 27. Sáblíková 13.

Závod s hromadným startem: 1. Schoutenová (Niz.), 2. Blondinová (Kan.), 3. Ošigiriová (Jap.), ...17. Zdráhalová, ...divize B: 8. Novotná, 9. Kerschbaummayrová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Schoutenová 180, 2. Blondinová 150, 3. Kim Po-num (Korea) 105, ...8. Sáblíková 60, 12. Zdráhalová 55, 31. Kerschbaummayrová 3, 32. Novotná 2.