Je případ Šarapovová o rase? Kdyby prý dopovala Serena, média by ji ukřižovala

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 3. 2016 10:03
Po dopingovém skandálu Šarapovové se na sociálních sítích rozhořel nelítostný boj mezi jejími fanoušky a příznivci Sereny Williamsové. A jde, jak už to tak v poslední době bývá, především o rasu.
Maria Šarapovová a Serena Williamsová.
Maria Šarapovová a Serena Williamsová. | Foto: Reuters

Praha - Na kurtu je to jednoznačná statistika, světová jednička Američanka Serena Williamsová porazila Marii Šarapovovou osmnáckrát v řadě.

Přesto se po dopingovém skandálu ruské megahvězdy rozhořel mezi tábory fanoušků obou tenisových osobností na sociálních sítích nelítostný boj. A jde, jak už to tak v poslední době bývá, především o rasu.

Příznivci fenomenální jednadvacetinásobné grandslamové šampionky začali prakticky ihned po pondělním přiznání Šarapovové, že byla na lednovém Australian Open pozitivně testována na zakázané meldonium, vytvářet scénáře, jak by situace v médiích a ve společnosti vypadala, kdyby byla z dopingu obviněna právě Williamsová.

Tisíce příspěvků na téma Serena vs. Maria

Během dvou dnů se na oblíbené sociální síti Twitter objevily tisíce příspěvků, ve kterých se v jedné větě objevují jména Šarapovové a Williamsové. Přestože Američanka s případem nemá nic společného. 

Mnoho tweetů hovoří bez skrupulí o tom, že s ruskou tenistkou zacházejí média příliš mírně, právě kvůli její světlé barvě kůže. Navíc prý oceňují odvahu a upřímnost Šarapovové, která se k dopingu bez okolků přiznala. To by se podle fanoušků Sereny Williamsové v případě jejího provinění nestalo.

Podívejte se na výběr některých tweetů, jež přinesly nejvíce kontroverzních reakcí:

"Hypoteticky, Serena dopovala: Média: ´Zničme ji´. Maria dopovala: Média: ´Její upřímnost je tak statečná´."

"Ještě, že je to Šarapovová a ne Serena. Nedovedu si představit, jak by ji bílá média roztrhala na cucky. Podívejte, jak chrání Mariu."

"Kdyby to byla Serena, Twitter by byl v ohni."

"Celý případ Šarapovová nám připomíná lásku médii vůči bílému = nevinný a musí dostat šanci, a vůči černému = vinný a musí nést následky."

K případu Marie Šarapovové se ovšem už vyjádřila i samotná světová jednička. A Serena Williamsová na celé záležitosti nic rasistického neshledala. Své sokyně se spíše zastala. 

"Myslím si, že Maria jasně řekla, že přebírá veškerou odpovědnost a je připravena nést následky. V jejím přiznání byla odvaha a bylo v něm srdce. Ve všem co dělá je odvaha a srdce a tohle není v ničem odlišné," uvedla šampionka.

Vyjádření Sereny Williamsové:

 

Právě se děje

před 6 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 38 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy