Dvořák: Desetibojařský rekordman Eaton je sakra dobré zvíře

ČTK ČTK
29. 8. 2015 16:45
Desetibojařské legendy Tomáš Dvořák a Roman Šeble chválí světového rekordmana Ashtona Eatona.
Ashton  Eaton dnes v Pekingu znovu posunul hranici lidských možností v desetiboji.
Ashton Eaton dnes v Pekingu znovu posunul hranici lidských možností v desetiboji. | Foto: Reuters

Peking  - Když seděl Tomáš Dvořák s americkým desetibojařem Ashtonem Eatonem a jeho koučem Harrym Marrou na jídle v týmovém hotelu v Pekingu, Američané si z něj utahovali. "Máme to naplánované na 8903 bodů," rýpli si do bývalého světového rekordmana a nyní šéftrenéra české reprezentace. Dvořák totiž až do mistrovství světa držel rekord šampionátu součtem o bod horším ze závodu v Edmontonu v roce 2001.

"Je to kabrňák"

"To by mě pěkně naštval," usmíval se Dvořák už po rekordním klání. Celé ho strávil na tribuně, pečlivě sledoval každou disciplínu a počítal. "Už mi tedy neběhá mráz po zádech, ale sakra dobrý, je to kabrňák," hodnotil pekingský závod už v klidu. Eaton vytvořil světový rekord 9045 bodů, vlastní tři roky staré maximum překonal o šest bodů.

"Je to zvíře. Běžet patnáctistovku za 4:17 v takovém desetiboji...," kroutil Dvořák nevěřícně hlavou. "Ale Harry (Marra) říkal, že na to má fond, že má naběháno. Rozběhl to parádně a pohlídal si to. Už minule v Eugene, když udělal ten první světový rekord, tak běžel stejně. Jo, když máš v záloze...," konstatoval bývalý trojnásobný mistr světa Dvořák.

Šebrle Ameročanovi hned zavolal

Eatonovi po rekordním závodu okamžitě telefonoval český rekordman Roman Šebrle, první muž, který v roce 2001 v Götzisu zlomil hranici 9000 bodů. "Musím říct, že když mě překonal poprvé, trochu jsem smutnil. Ale teď jsem vstával každý den ve tři ráno a držel mu palce. U obrazovky jsem prožil opravdový desetibojařský orgasmus," napsal Šebrle na facebooku.

"Super, skvěle. Ještě teď mám husí kůži, jsem nadšený," chválil Eatona. "O to víc, když mi říkal, že jsem byl jeho inspirací. Je to král na svém místě a nejlepší vícebojař všech dob," pokračoval v superlativech.

Nezapomněl pogratulovat ani jedenáctému muži Adamu Sebastianu Helceletovi, který je pokračovatelem české vícebojařské školy. "Výborně, blahopřeji mu, krásný závod," uvedl Šebrle.

Rezervy tu jsou

Eaton může podle Dvořáka zlepšit světový rekord klidně ještě o dalších 200 bodů. "Ve vrzích má neskutečný potenciál. I v dalších disciplínách. Třeba výška, tyč i překážky mu moc neodsejpaly," všiml si Dvořák. "Vždyť on to na rozcvičováku všechno ještě trénoval, aby se to naučil," kroutil hlavou. "Nemá ty pohyby zažité, do výšky skočil snad dvacetkrát, překážky si při rozcvičení naběhl snad osmkrát."

Dvořák se loni hodně divil, proč Eaton s koučem sáhli k běhu na 400 metrů překážek, který si po titulu na MS v Moskvě 2013 zvolil. "To jsem trochu zíral, nebylo mi jasný proč. Zhubl o osm kilo, ale od víceboje si odpočinul a i když začal trénovat na desetiboj až od letošního ledna, tak mu to zjevně pomohlo. Ta čtyřstovka, to je něco příšernýho. Děs běs, šílenost, mimozemská záležitost," komentoval Eatonův čas 45,00 sekundy.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy