Durant zářil, LeBron sbíral ztráty. Warriors v prvním finále NBA vyprášili Cleveland

2. 6. 2017 7:37
Rozdílem dvaadvaceti bodů ovládli hráči Golden State první finále zámořské NBA. Nejvíce zářil hvězdný Kevin Durant.
Kevin Durant střílí koš ve finále proti Clevelandu.
Kevin Durant střílí koš ve finále proti Clevelandu. | Foto: Reuters

Oakland - Basketbalisté Golden State v prvním utkání finále play off NBA porazili Cleveland jednoznačně 113:91. Nejlepším střelcem zápasu byl s 38 body domácí Kevin Durant.

Oba týmy se utkaly ve finále i v předchozích dvou letech - předloni slavili titul Golden State Warriors, loni zvítězil Cleveland. Cavaliers si ve čtvrtečním zápase dokázali držet mírné vedení pouze na začátku první čtvrtiny, kterou nakonec prohráli 30:35.

LeBron James během prvního poločasu nasbíral sedm ztrát, ale i tak hosté v polovině utkání ztráceli na soupeře pouze osm bodů.

Třetí čtvrtinu však domácí ovládli 33:20, čímž rozhodli o své třinácté výhře v letošním play off, v němž ještě neprohráli. Takovou sérii v play off NBA dosud žádný celek neměl.

"Jsou nejlepší tým, co jsem kdy viděl. Mají bilanci 13:0. Každý rok překonávají nějaké rekordy," ocenil soupeře trenér Clevelandu Tyronn Lue.

Warriors k vítězství stačili dva dvouciferní střelci - Durant k 38 bodům připojil osm asistencí a osm doskoků, Stephen Curry zaznamenal 28 bodů, 10 asistencí a šest doskoků. Draymond Green přidal devět bodů a 11 doskoků. Pouze šest bodů zaznamenal Klay Thompson, který proměnil tři ze 16 střel z pole, ale výborně bránil.

"Jsme schopní hrát mnohem lépe, ale ve finále se počítají výhry, takže to bereme," uvedl Durant, který přišel do Golden State před sezonou z Oklahomy. Nejužitečnější hráč ligy v ročníku 2013/14 hraje teprve druhé finále play off NBA v kariéře, před pěti lety s Oklahomou podlehl Miami vedenému LeBronem Jamesem.

V prvním letošním finálovém zápasem měl v souboji obou hvězd navrch Durant, kterého James označil za hlavní rozdíl oproti loňské sérii s Warriors. "Musíme najít způsob, jak se s ním vypořádat, což bude náročný úkol," uvedl James, který zaznamenal 28 bodů, 15 doskoků a osm asistencí. "Dobře jsme bránili trojkovou čáru, ale i tak oni hráli ďábelsky," dodal.

Trojnásobný šampion NBA nastoupil už do osmé finálové série v kariéře. Potvrdilo se, že v úvodních zápasech finále se mu nedaří, protože v nich zvítězil pouze jednou z osmi pokusů. Kyrie Irving dal 24 bodů, ale přidal jen dvě asistence. Kevin Love nasbíral 15 bodů a 21 doskoků.

Hosté předvedli 20 ztrát, zatímco Warriors si připsali pouze čtyři, čímž vyrovnali finálový rekord NBA. Čtyři ztráty měly i San Antonio v roce 2013 a Detroit v roce 2005.

Druhý finálový zápas se hraje opět v Oaklandu v noci na pondělí.

Finále play off NBA - 1. zápas:

Golden State - Cleveland 113:91 (35:30, 60:52, 93:72)

Nejvíce bodů: Durant 38, Curry 28, Green 9 - James 28, Irving 24, Love 15. Fauly: 24:23. Trestné hody: 16/11 - 25/20. Trojky: 12:11. Doskoky: 50:59. Diváci: 19.596.