Dukla je továrna na medaile. Jedna vyjde na 7,5 milionu

Miloslav Lubas
30. 12. 2011 7:00
Bez armády by bylo vrcholovému sportu úzko
Barborta Špotáková patří do výstavní skříně Dukly
Barborta Špotáková patří do výstavní skříně Dukly | Foto: Reuters

Praha - Čtyři olympijská zlata a přes 200 dalších medailí vybojovali v uplynulých pěti letech na OH, MS a ME sportovci z Armádního sportovního centra Dukla Praha.

Cena za jejich úspěchy byla zhruba 1,5 miliardy korun.

"Někomu může připadat, že jsou to velké peníze, ale bez nich by český vrcholový sport neexistoval," řekla Aktuálně.cz mluvčí ASC Dukla Ivana Roháčková.

"Trénuje u nás většina reprezentantů v olympijských sportech. Kdyby Dukla zanikla, ocitlo by se ve velkých problémech například veslování nebo moderní pětiboj," dodala Roháčková.

V letech 2006 až 2010 žhavili v ASC Dukla formu vítězové olympijských her Barbora Špotáková, David Kostelecký a dvojnásobná zlatá medailistka Martina Sáblíková.

Čtěte také:
Skifař Synek získal na šampionátu stříbrnou medaili
Špotáková o sokyních: Jsme na sebe jako feny
Češi mají druhé zlato! Kostelecký triumfoval v trapu

ASC, kde se připravuje na reprezentaci na plný úvazek 165 vrcholových sportovců, dostávalo v uplynulých pěti letech ze státního rozpočtu každoročně přibližně 300 milionů ročně.

Za olympijskou čtyřletku 2006 až 2010 šlo tedy dohromady přibližně o 1,2 miliardy korun. Čísla svádějí ke početnímu úkonu, z něhož vzejde výsledek stejně ohromující jako zjednodušující. 

Jedno olympijské zlato stálo okolo 300 milionů korun. A jedna seniorská medaile z OH, MS a ME v pětiletce 2006 až 2011 přišla na 7,5 milionu korun.

Dukla je největší česká továrna na medaile

Podle Roháčkové však olympijští vítězové vyrůstají pouze díky tomu, že ASC Dukla nabízí díky státním dotacím podmínky pro kvalitní přípravu  jak několika nejzářivějším hvězdám české atletiky, veslování nebo cyklistiky, tak i desítkám dalších závodníků, kteří je mohou v budoucnu následovat.

Do medailové sbírky Dukly přispěl stříbrem z Pekingu 2008 i skifař Synek
Do medailové sbírky Dukly přispěl stříbrem z Pekingu 2008 i skifař Synek | Foto: Reuters

"Sportovci Dukly dělají dobré jméno České republice i armádě," upozornila Roháčková. Od začátku letošního roku do konce října přibylo mezi úspěchy závodníků ASC na MS a ME 56 seniorských medailí. Osmnáct zlatých, 22 stříbrných a 16 bronzových.

A z čeho se skládá největší česká továrna na medaile? V Dukle pracuje 63 trenérů, 23 lékařů, fyzioterapeutů, masérů a dalších členů zdravotních týmů. V oddílech se uživí také 10 mechaniků.

Administrativní a logistický aparát čítá 90 lidí, Dukla zaměstnává devět tajemníků. Mezi oddíly vévodí lyžování s 30 sportovci a trenéry a atletika s 33.

Úspory ve státním rozpočtu se dotkly rovněž Dukly. Loni ddo ASC zamířilo z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na platy, osobní výdaje, pojistné a Fond kulturních a sociálních přes 105 milionů korun. Letos půjde asi o 96,5 milionu korun.

Ostraha armádních sportovišť stojí přes osm milionů

Příprava v zahraničí vyšla loni na více než 12 milionů korun. Letos by si měla vyžádat 17 milionů korun.

Střelec David Kostelecký je velký lovec úspěchů na vrcholných světových i evropských soutěžích
Střelec David Kostelecký je velký lovec úspěchů na vrcholných světových i evropských soutěžích | Foto: Reuters

V roce 2011, kdy se konalo MS v atletice nebo ve veslování, byla dražší i domácí příprava. Náklady na ni vzrostly z necelých 1,5 milionu korun na skoro pět milionů.

MŠMT poskytlo Dukle  142,5 milionu korun - stejně jako v minulém roce. Předloni bylo štědřejší o bezmála osm milionů korun.

Ministerstvo obrany přidalo loni Dukle dalších 143,5 milionu korun, letos od něj oddíly získají navíc 2,6 milionů korun -  tedy více než 146 milionů korun.

Pro ilustraci - příspěvek na bydlení pro vojáky z povolání je ročně  přes sedm milionů korun. 

Seskoky pro oddíl parašutismu stojí téměř téměř dva miliony. A ostraha sportovišť více než 8,6 milionu korun.

Platy hvězd v Dukle? Fotbalisté ve Spartě mají víc

Zajímají Vás platy největší armádních hvězd? Pak vězte, že oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek, stříbrní medailisté mistrovství světa v atletice a veslování, je mají výrazně nižší než průměrný fotbalista v druhotřídním evropském klubu Sparta Praha.

Nejvyšší hrubé mzdy v Dukle dosahují 52.000 korun. Nejlépe placený český sportovec Petr Čech v Chelsea dostává denně od svého klubu zhruba tolik peněz jako Špotáková nebo Synek za celý rok. Tedy přes půl milionu korun.

Na rozdíl od nich nikdy nevyhrál žádnou evropskou nebo světovou trofej - ani olympiádu, ani mistrovství světa nebo Evropy a dokonce ani žádnou mezinárodní klubovou trofej.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Pohonné hmoty opět zdražily, cena nejprodávanějšího benzinu stoupla o 65 haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 65 haléřů a prodává se v průměru za 36,12 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí průměrně 34,92 koruny za litr, což je o 85 haléřů víc než minulou středu. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Nad 36 korunami byla průměrná cena benzinu naposledy na začátku listopadu 2014. Před rokem touto dobou platili motoristé za litr naturalu v průměru necelých 28 korun. Diesel je nyní nejdražší rovněž od listopadu 2014. Před rokem stál průměrně zhruba 27 korun za litr.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze. Benzin tam průměrně stojí 36,85 Kč/l a nafta 35,52 Kč/l. Naopak nejméně zaplatí řidiči za natural v Ústeckém kraji, a to průměrně 35,73 koruny za litr. Diesel je nejlevnější v jižních Čechách, tamní čerpací stanice ho nabízejí v průměru za 34,53 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při výbuchu restaurace v Číně zahynuli nejméně tři lidé, dalších asi třicet osob je zraněno

Při výbuchu v čínském městě Šen-jang na severovýchodě země ve čtvrtek zahynuli nejméně tři lidé. Dalších zhruba 30 osob je zraněno, uvedla agentura Reuters. Exploze nastala v restauraci a úřady prověřují její příčiny. Podle deníku South China Morning Post však vyšetřovatelé prověřují domněnku, že za výbuch může únik plynu.

Podle fotografií z místa exploze byl interiér restaurace zcela zdemolován. Škody jsou patrné i na okolních domech. Podle některých uživatelů sociálních sítí byl výbuch silný jako zemětřesení, napsala agentura EFE. Na místě zasahovalo přes 100 hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy