Drzý mladík Tomic: Berdychovi se nebude líbit, co mu nabídnu

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 7. 2013 12:30
Sebevědomý dvacetiletý drzoun stojí Tomáši Berdychovi v cestě do čtvrtfinále Wimbledonu.
A teď půjdeš ty! Jakoby Bernard Tomic po výhře nad Francouzem Gasquetem ve 3. kole ukazoval na Tomáše Berdycha.
A teď půjdeš ty! Jakoby Bernard Tomic po výhře nad Francouzem Gasquetem ve 3. kole ukazoval na Tomáše Berdycha. | Foto: Reuters

Londýn - Sebevědomý mladý drzoun stojí Tomáši Berdychovi v cestě do čtvrtfinále Wimbledonu (na stránkách Aktuálně.cz sledujte online reportáž).

Dvacetiletý Australan Bernard Tomic v All England Clubu zúročuje svůj obří talent a hrozivé fyzické dispozice, a po třech vítězstvích nad těžkými soupeři nešetří velkými slovy.

"Myslím, že Berdychovi se nebude líbit, co mu nabídnu," říká před pondělním osmifinále 196 centimetrů vysoký tenista.

"Tomáš je samozřejmě skvělý hráč. Trefuje silně míče a já musím využít své přednosti. Věřím si, že mu to můžu nandat," dodává Tomic, který se narodil v roce 1992 v německém Stuttgartu chorvatským rodičům.

Austrálii reprezentuje, protože když mu byli tři roky, přestěhovala se jeho rodina do dalekého Queenslandu.

Vyřadil už Querreyho i Gasqueta

Před dvěma lety jako osmnáctiletý teenager na Wimbledonu šokoval postupem mezi osm nejlepších. Postupně porazil Davyděnka, Andrejeva, Söderlinga a Malisseho a ztroskotal až na raketě Novaka Djokoviče. A i jemu zatopil a sebral mu jeden set.

Stal se zároveň nejmladším čtvrtfinalistou Wimbledonu po Borisi Beckerovi, který se mezi nejlepších osm probojoval v roce 1985.

O dva roky později své parádní tažení napodobuje. V prvním kole vyřadil světovou devatenáctku, Američana Sama Querreyho, v pěti setech.

Ve druhém zápase si snadno poradil s jiným Američanem, bývalým hráčem top ten Jamesem Blakem. A ve třetím kole skončil na jeho raketě devátý nasazený Francouz Richard Gasquet.

Berdych: Rozhodně to nebude lehké

Tomic, který je na žebříčku až na 59. místě, tak získal potřebné sebevědomí. A i Berdych ví, že tohle rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

"Je to ošemetný soupeř a může být opravdu nebezpečný. Jeho hra je jiná, než u ostatních. Budu muset být trpělivý a jít míč po míči," upozorňuje rodák z Valašského Meziříčí.

Berdych se na okruhu s Tomicem dosud nepotkal. Jediný zápas absolvovali loni v lednu na exhibičním turnaji Kooyong Classic. A pozor, Tomic vyhrál 2:1 na sety.

"On dokáže neuvěřitelně číst hru. Není žádný skvělý běžec a obranář, ale dokáže jít napřed na správnou stranu. Je lepší zahrát někdy nečekanou variantu, než na něj hrát strojově," dodává Berdych.

Tomičův otec nesmí do areálu

Tomic se v All England Clubu musí obejít bez svého trenéra, kterým je jeho otec. Ten má totiž kvůli fyzickému napadení Bernardova tréninkového partnera zákaz vstupu na turnaje. O výměně trenéra ale neuvažuje.

"Takhle nejde přemýšlet, protože je to můj táta. Rodina drží při sobě. Nemůžu si říct, že když se mi tady bez něj daří, tak že už ho nepotřebuju," vysvětluje Tomic, který si prý za otcem půjde před zápasem pro radu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

před 1 hodinou

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

před 1 hodinou

Britský premiér Boris Johnson podle svého exporadce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během koronavirové uzávěry konal večírek

Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku. Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. "Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly," napsal Cummings.

před 1 hodinou

Portugalská komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi dostala za pět dní 102 oznámení

Vytvoření nezávislé komise k vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi oznámila portugalská biskupská konference loni v listopadu. Před týdnem zveřejnila tato komise plán své práce. Zabývat se chce činy od 50. let minulého století, které mohli spáchat představitelé církve či její zaměstnanci například v církevních školách. Oznámení lze podávat telefonicky, mailem či přes zabezpečenou webovou stránku. Komise bude prověřovat i případy, na něž upozornila média či různé organizace.

Komise má fungovat rok a svá zjištění pak předá justici. Kromě psychiatra Pedra Strechta ji tvoří socioložka Ana Nunesová, exministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, psychiatr Daniel Sampaio, rodinná terapeutka Filipa Tavaresová a filmařka Catarina Vasconcelosová.

Další zprávy