FOTO Držte si klobouky, Cheltenham je tady!

Napínavé závody, miliony vsazených liber, ty nejkrásnější klobouky i sto let tradice. To je Cheltenham Festival
Zara Phillipsová na dostizích v Cheltehamu. Krom toho, že jí v žilách koluje modrá krev (je příbuznou královny) je ještě skvělou žokejkou. Ostatně ve své sbírce má třeba i stříbrnou medaile z her v londýně.
Ruby Walsh je zase cheltenhamským šampionem. V roce 2007 tu během Chelteham Festivalu vyhrál rekordních sedm závodů.
Barry Geraghty je zase loňský pětinásobný šampion. Nejprestižnější Gold Cup ale vyhrál jen v roce 2005.
Na fandění v Cheltenhamu se musíte umět pořádně vyzbrojit. Jako tenhle fanoušek.
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
13. 3. 2013 16:00
V Gloucestershire právě probíhá jeden z největších dostihových svátků planety, Cheltenham Festival.

Cheltenham - Už od roku 1907 se jezdí v anglickém Cheltenhamu jeden z nejslavnějších dostihů na světě, Cheltenham Gold Cup.

Možná nejsledovanější dostihový závod planety, který se jako již tradičně jede i letos v pátek, ovšem není jedinou událostí, jež se v Gloucestershire koná.

Po celý týden totiž probíhá tzv. Cheltenham Festival s množstvím závodů i speciálních událostí, jako je třeba Ladies day, naprogramovaný na středu, kdy dámy představují pro dostihy typické kloboukové kreace.

Galerii klobouků, fanoušků, závodů, vítězů i poražených si můžete prohlédnout v záhlaví tohoto článku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy