Druhé zlato! Sáblíková na 5 km obhájila triumf z Vancouveru

FOTO Sáblíková opět zlatá na olympiádě. Vyšlo to na pětce
Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v Soči obhájila olympijské zlato v závodě na 5000 metrů.
Na nejdelší ženské trati triumfovala časem 6:51,54 a nechala za sebou o 2,74 sekundy Nizozemku Ireen Wüstovou.
Když Sáblíková s Wüstovou přišly na řadu, byla v čele Kleibeukerová, která pětku zvládla ve velmi kvalitním čase 6:55,66.
Světová rekordmanka sice za soupeřkou v předposlední rozjížďce v úvodu zaostávala, ale obě zajížděly rychlejší mezičasy než průběžně vedoucí závodnice.
19. 2. 2014 15:54
Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila na trati pět kilometrů zlato z Vancouveru.

Soči - Česká výprava na olympiádě v Soči slaví druhé zlato! Po snowboardistce Evě Samkové ho na rychlobruslařské trati pět kilometrů vybojovala také Martina Sáblíková.

Na nejdelší ženské trati zajela traťový rekord 6:51,54 a svou největší soupeřku Nizozemku Ireen Wüstovou za sebou nechala o téměř tři vteřiny. Třetí skončila další nizozemská reprezentantka Carien Kleibeukerová.

"Když jsem viděla před startem, kolik je tady lidí, cítila jsem strašnou nervozitu. Navíc jsem samozřejmě nechtíc viděla celou rodinu. Mžourala jsem do hlediště, když jsem se rozjížděla, tudíž psychicky hodně náročné okamžiky. Ale je to paráda," radovala se Sáblíková.

Ke stříbru z tříkilometrové trati přidala nejcennější medaili a svoji olympijskou sbírku rozšířila na pět cenných kovů. Celkem čeští sportovci získali na těchto hrách osm medailí, už se tedy jedná o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii ČR.

Kleibeukerová ji svým časem vyděsila

"Už když jsem dnes odcházela z pokoje, tak jsem slíbila stříbrné medaili, kterou jsem tady získala na trojku, že jí přivezu sestřičku," usmívala se česká reprezentantka, jenž se zařadila po bok Věry Čáslavské, Emila Zátopka a Jana Železného, kteří také dokázali vybojovat tři zlaté medaile na olympijských hrách.

Když Sáblíková s Wüstovou přišly na řadu, byla v čele Kleibeukerová, která pětku zvládla ve velmi kvalitním čase 6:55,66. Světová rekordmanka sice za soupeřkou v předposlední rozjížďce v úvodu zaostávala, ale obě zajížděly rychlejší mezičasy než průběžně vedoucí závodnice. Sáblíková se Wüstové postupně začala přibližovat a dostala se před ni zhruba tři a půl kola před cílem. Strojovým tempem pak náskok navyšovala až na bezpečný odstup téměř tří sekund.

"Když jsem viděla, co zajela Kleibeukerová, tak mě to trochu vyděsilo. Trenér ale říkal, že mám na 6:52. Říkala jsem si, že tři vteřiny jsou dost, ale nikdo neví, co se stane, jak se mi pojede," přiznala Sáblíková, která před rokem na MS v Soči na stejné trati zajela čas 6:54. A odhad kouče Petra Nováka se opět ukázal jako přesný.

S maminkou se jen objímaly

Pořadím na medailových postech mohly zamíchat v závěrečné dvojici německá veteránka Claudia Pechsteinová a další ze silné nizozemské reprezentace Yvonne Nautaová. Ty však na nejlepší nestačily a zařadily se na páté a šesté místo.

Přímo na ploše se pak objímala s maminkou Evou, která stejně jako otec, bratr, babička a dědeček její vystoupení sledovali přímo v Adler Areně. "Bylo to dojemné. Nic jsme si ale neřekli, jen jsme se objímali," uvedla Sáblíková.

Trenér Novák v té době již na ploše líbal zlaté nože na jejích bruslích. "Jsou už třikrát zlaté," radoval se Novák, který byl maximálně spokojený. "Martina jela přesně podle plánu. Víc k tomu není co dodat," řekl Novák.