Dřina v Bakala Academy. Místo, kde věda potkává sport

Zdeněk Štybar dře ve vstupním fyzickém testu do nové sezony, při kterém tekla krev, aby jeho trenéři veděli o jeho těle vše. Pojďte se podívat do zákulisí nejlepší světové cyklistiky.
Zdeněk Štybar vás vítá v budově Bakala Academy. Na místě, kde se věda potkává se sportem a hranice nejen nejlepších světových cyklistů zde pomáhají posouvat data naměřená na speciálních testech.
Zdeňka Štybara dnes čeká vytrvalostní a silové testování, které na prahu nové sezony ukáže, jak na tom český cyklista je. "Nemusím sem ani chodit, vím, že je to špatné," říká cyklista, který kvůli vážnému zranění ramene pět týdnů netrénoval vůbec. Těsně předtím pracovníci ústavu testovali dobrovolníka z Českého rozhlasu.
Co všechno v akademii cyklistické stáje Omega Pharma Quick Step měří a porovnávají? Úplně vše, co na cyklistovi během jeho jízdy na kole jde.
Zátěž se každých osm minut postupně zvyšuje. Zdeněk Štybar měl na kole nejprve nastavený odpor na 100 wattů, a nakonec se dostal na 320, než zhruba za hodinu z kola sesedl. "320 wattů je ale přibližně hodnota, kterou bych měl jezdit celou šestihodinovou etapu," řekl unavený cyklista.
Foto: Bacala Academy
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 12. 2014 10:16
Byli jsme na návštěvě v místě, kde se věda střetává se sportem a kde se testují nejen nejlepší cyklisté planety.

Lovaň (od našeho zpravodaje) - Vítejte v Bakala Academy v Belgii. V místě, o kterém se říká, že se tady věda potkává se sportem. V malé budově vedle univerzity v Lovani zde profesionální trenéři testují nejen nejlepší cyklisty světa.

Elitní cyklistická stáj Omega Pharma Quick Step, kterou stejně jako akademii vlastní český podnikatel, zde pravidelně posílá testovat své jezdce. Hodnoty, které sbírají počítače během jízdy, běhání či posilování na simulátorech, pomáhají posouvat jejich hranice.

Zákulisí cyklistické stáje je promakané dokonce natolik, že lze všechny testy dělat i v libovolně nastavené nadmořské výšce. Vzduchová technika v budově totiž umí v každé místnosti simulovat nadmořskou výšku až do 7000 tisíc metrů.

"Já jsem tady trénoval nejvíc zhruba ve 3 tisíc metrech, v tolika jsem tady i dva dny spal. Já s tím nemám nejmenší problémy, ale některé cyklisty to trápí," řekl v současnosti nejlepší český cyklista a jezdec stáje Quick Step Zdeněk Štybar.

Právě v den, kdy do Bakala Academy zavítali na exkurzi i čeští novináři, zde na startu nové sezony Štybar měřil své hodnoty. Navzdory zranění ramene, které ho pravděpodobně nepustí obhajovat zlatou medaili na cyklokrosové mistrovství světa v České republice, absolvoval na svém silničním kole vytrvalostní a silové testy.

"Ani jsem na ně ale nemusel jít, věděl jsem, že hodnoty budou špatné," pověděl poté s úsměvem Štybar, který pět týdnů vůbec netrénoval.

Zatímco jeho stájový kolega a belgická superstar Tom Boonen dává spíše na osobní pocit než čísla, která testování generují, Štybar si po večerech s tabulkami a grafy rád hraje. "Je to důležité pro porovnání. Hlavně pro mě, když ve Španělsku jezdím v podstatě stále stejné kopce," říká Štybar.

Během testování mu v Belgii měřili například tepovou frekvenci, výkon, který při jízdě na kole vydával, hodnoty z odběrů krve, či počet šlápnutí do pedálu za minutu. Pojďte se do zákulisí špičkové cyklistiky, kde nerozhodují tolik ujeté kilometry jako vydané watty, podívat v naší fotogalerii.

Poznámka: Majitel Bakala Academy Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy