Dřina v Bakala Academy. Místo, kde věda potkává sport

Foto: Bacala Academy
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 12. 2014 10:16
Byli jsme na návštěvě v místě, kde se věda střetává se sportem a kde se testují nejen nejlepší cyklisté planety.

Lovaň (od našeho zpravodaje) - Vítejte v Bakala Academy v Belgii. V místě, o kterém se říká, že se tady věda potkává se sportem. V malé budově vedle univerzity v Lovani zde profesionální trenéři testují nejen nejlepší cyklisty světa.

Elitní cyklistická stáj Omega Pharma Quick Step, kterou stejně jako akademii vlastní český podnikatel, zde pravidelně posílá testovat své jezdce. Hodnoty, které sbírají počítače během jízdy, běhání či posilování na simulátorech, pomáhají posouvat jejich hranice.

Zákulisí cyklistické stáje je promakané dokonce natolik, že lze všechny testy dělat i v libovolně nastavené nadmořské výšce. Vzduchová technika v budově totiž umí v každé místnosti simulovat nadmořskou výšku až do 7000 tisíc metrů.

"Já jsem tady trénoval nejvíc zhruba ve 3 tisíc metrech, v tolika jsem tady i dva dny spal. Já s tím nemám nejmenší problémy, ale některé cyklisty to trápí," řekl v současnosti nejlepší český cyklista a jezdec stáje Quick Step Zdeněk Štybar.

Právě v den, kdy do Bakala Academy zavítali na exkurzi i čeští novináři, zde na startu nové sezony Štybar měřil své hodnoty. Navzdory zranění ramene, které ho pravděpodobně nepustí obhajovat zlatou medaili na cyklokrosové mistrovství světa v České republice, absolvoval na svém silničním kole vytrvalostní a silové testy.

"Ani jsem na ně ale nemusel jít, věděl jsem, že hodnoty budou špatné," pověděl poté s úsměvem Štybar, který pět týdnů vůbec netrénoval.

Zatímco jeho stájový kolega a belgická superstar Tom Boonen dává spíše na osobní pocit než čísla, která testování generují, Štybar si po večerech s tabulkami a grafy rád hraje. "Je to důležité pro porovnání. Hlavně pro mě, když ve Španělsku jezdím v podstatě stále stejné kopce," říká Štybar.

Během testování mu v Belgii měřili například tepovou frekvenci, výkon, který při jízdě na kole vydával, hodnoty z odběrů krve, či počet šlápnutí do pedálu za minutu. Pojďte se do zákulisí špičkové cyklistiky, kde nerozhodují tolik ujeté kilometry jako vydané watty, podívat v naší fotogalerii.

Poznámka: Majitel Bakala Academy Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy