Dostihová sezona začíná, ale spory v zákulisí pokračují dál

Martin Cáp Martin Cáp
4. 4. 2014 11:50
Dostihový sport v Česku přišel minulý týden o svého šéfa, spory Jockey Clubu a závodišť do poslední chvíle ohrožovaly start sezony. Ke klíčové dohodě došlo v poslední chvíli.
Dostihy ve Velké Chuchli.
Dostihy ve Velké Chuchli. | Foto: Eduard Erben

Praha - Až se v neděli po pěti měsících zimní pauzy zase otevře dostihové závodiště ve Velké Chuchli, nebude se program na první pohled lišit od předchozích let. Hlavní dostih Gomba handicap zahajuje chuchelskou sezonu už od roku 1924 a svou podstatou znamená návrat k nejstarším kořenům sportovního sázení.

Sedm startujících koní nese různou hmotnost, vypočítanou podle jejich loňských výkonů, a to pro sázkaře znamená naprostou loterii. Po zimě navíc vůbec není jasné, kdo má aktuální formu a kdo ne. Experti rovnou přiznávají, že vyhrát může kdokoli bez ohledu na nesené kilogramy.

V dostihovém zákulisí se ale momentálně přetřásají úplně jiné počty. Po týdnech sporů uvnitř řídící organizace Jockey Club nebylo až do poslední chvíle jasné, zda se dostihy vůbec budou moci konat. Bouřlivá atmosféra vyvrcholila minulý víkend v motorestu u Velkého Meziříčí, kde stávající prezident Jockey Clubu Aleša Jakub nezískal mandát na další fungování od svého domovského svazu chovatelů a majitelů, a v nejbližší době bude muset rezignovat na funkci. Zda budou v dostihovém vedení následovat další personální změny, zatím není jasné.

Po dlouhých letech klidu se tak české dostihy vracejí do podobné situace, kterou již zažily v polovině 90. let, a opět řeší zdroje financování.

Dohoda na poslední chvíli

Na jedné straně stojí pořadatelé dostihů na jedenácti českých závodištích, na druhé současné vedení Jockey Clubu v čele s miliardářem Jiřím Trávníčkem, někdejším podnikatelem roku Zdeňkem Jandejskem a dalšími vlivnými majiteli stájí.

Těm se dlouho nedařilo najít společnou řeč s pořadateli zejména v otázce financování podpory koní českého chovu. Pořadatelé proto nezvykle dlouho otáleli s podpisem smlouvy, kterou každý rok závodiště uzavírají s Jockey Clubem a která garantuje základní chod dostihové sezóny. K podpisu klíčového dokumentu došlo až ve čtvrtek.

Závodiště argumentovala ekonomickou krizí, v níž je stále těžší sponzorsky pokrýt veškeré náklady, a požadovala větší participaci Jockey Clubu. Nakonec se podařilo vyjednat kompromisní dohodu.

Jako první odsouhlasila kompromis Velká Chuchle, v jejíž pořadatelské společnosti TMM sedí dlouholetý prezident Jockey Clubu Václav Luka starší. Klíčovou dohodu s mimopražskými pořadateli se podařilo dojednat na čtvrtečním jednání patnáctičlenné Rady Jockey Clubu, v níž mají kromě zmiňovaných majitelů stájí své zástupce i pořadatelé, trenéři a jezdci.

Prezident? Mluví se o třech jménech

Klíčovou postavou příštích dnů se může stát žokej a trenér Josef Váňa, který je aktuálně viceprezidentem Jockey Clubu a po předpokládané Jakubově rezignaci by se stal nejvýše postaveným mužem českých dostihů.

Právě on podepisoval dohodu s Velkou Chuchlí a stále hlasitěji se o něm mluví jako o možném kandidátovi na funkci prezidenta.

Pokud se o zisk tohoto postu pokusí, může se dostat do zvláštního konfliktu zájmů. Možnou kandidaturu totiž v sobotu nevyloučil ani Ivo Köhler, majitel trojnásobného vítěze Velké pardubické a Váňova svěřence Tiumena. Aby však Köhler mohl na kandidaturu pomýšlet, musel by zasednout ve zmiňované Radě.

V té naopak již působí další vlivný majitel a sponzor Českého derby Jiří Charvát. Ten však zatím plán kandidovat na post dostihového šéfa neohlásil.

Podle serveru dostihovy-svet.cz by k volbě prezidenta mohlo dojít už na příštím zasedání Rady Jockey Clubu.

 

Právě se děje

Další zprávy