Dostál vynechal sycené nápoje a srazil váhu na 112 kilo. Na MS bude mít nabitý program

ČTK ČTK
21. 8. 2018 18:40
Kajakář Josef Dostál stojí před vrcholem sezony a cítí, že mu forma graduje. Na MS v Portugalsku usedne do lodi na kilometr, pětistovku a vrátí se také do čtyřkajaku.
Kajakáře Josefa Dostále čeká na MS v Portugalsku kombinace singlu se čtyřkajakem.
Kajakáře Josefa Dostále čeká na MS v Portugalsku kombinace singlu se čtyřkajakem. | Foto: Reuters

Praha - Kajakář Josef Dostál si na mistrovství světa znovu vyzkouší kombinaci singlu se čtyřkajakem. Zatímco před olympiádou v Riu jezdil z individuálních disciplín jen kilometr, tentokrát bude závodit i na pětistovce, takže ho čeká ještě nabitější program než dřív. V portugalském Montemor-O-Velho se navíc utká s domácím hrdinou Fernandem Pimentou.

Trojnásobný olympijský medailista do čtyřkajaku znovu usedl po mistrovství Evropy, po němž posádku opustili Daniel Havel a Jakub Špicar, kteří se chtěli koncentrovat jen na deblkajak. V přípravě Dostál pod vedením trenéra Karla Leštiny absolvoval osvědčené rozložení tréninků. "Co jsem si do toho sednul, jeli jsme časově jako před Riem a ty nejúspěšnější roky na K4 2014, 2015 a 2016," řekl Dostál ČTK a Právu před odletem do Portugalska.

Na mistrovství světa ho nejprve čekají individuální starty, pak usedne do čtyřkajaku. Minimálně na závody na singlu tak bude mít sil dostatek. "Jedině hrozí, že bych byl na začátku unavený na ten čtyřkajak. Sobota pro mě bude stěžejní, pojedu čtyři závody za den, budu se muset maximálně koncentrovat, v neděli už by to měla být v uvozovkách hračka," prohlásil. V sobotu dopoledne ho čeká semifinále a finále na olympijském kilometru, odpoledne pak rozjížďka a semifinále se čtyřkajakem.

Na kilometru se utká s domácím Pimentou, trojnásobným evropským šampionem na kilometru. "Můžu mu vrátit to, co mi udělal on v Račicích. Těším se na to," poznamenal Dostál, který za Pimentou loni na domácím MS skončil na kilometru třetí. Oba porazil Němec Tom Liebscher.

Portugalští organizátoři mají na Pimentovi postavenou propagaci šampionátu. Pojmenovali po něm maskota a udělali z něj hlavního hrdinu upoutávky. "Přišlo mi zvláštní, když upoutávky na mistrovství světa dělali podle Hry o trůny, kde seděl na kajakářském trůnu, přičemž on na olympijské trati zatím nevyhrál ani jeden závod na mistrovství světa. Ale je teď nejrychlejší Portugalec, tak je jasné, že na něj upínají veškerý marketing i ambice," poznamenal k tomu Dostál.

V přípravě si vedle tréninku dával větší pozor i na stravu, vynechal zejména sycené a slazené nápoje. Odměnou mu byla váha 112 kilogramů. "To je dobrý. To jsem měl naposledy před třemi čtyřmi lety, což je dlouho," pochvaloval si.

A doufá, že mu forma bude znovu gradovat na největší akci sezony. "Jezdilo se mi teď líp než celou sezonu. Dělali jsme všechno, co minulé roky, tak snad by se to mohlo povést," dodal pětadvacetiletý kajakář.

Na loňském MS vyhrál pětistovku a skončil třetí na kilometru. Z červnového ME má zlato z kratší tratě, závod na olympijském kilometru pokazil a skončil pátý.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy