Dostál vynechal sycené nápoje a srazil váhu na 112 kilo. Na MS bude mít nabitý program

ČTK ČTK
21. 8. 2018 18:40
Kajakář Josef Dostál stojí před vrcholem sezony a cítí, že mu forma graduje. Na MS v Portugalsku usedne do lodi na kilometr, pětistovku a vrátí se také do čtyřkajaku.
Kajakáře Josefa Dostále čeká na MS v Portugalsku kombinace singlu se čtyřkajakem.
Kajakáře Josefa Dostále čeká na MS v Portugalsku kombinace singlu se čtyřkajakem. | Foto: Reuters

Praha - Kajakář Josef Dostál si na mistrovství světa znovu vyzkouší kombinaci singlu se čtyřkajakem. Zatímco před olympiádou v Riu jezdil z individuálních disciplín jen kilometr, tentokrát bude závodit i na pětistovce, takže ho čeká ještě nabitější program než dřív. V portugalském Montemor-O-Velho se navíc utká s domácím hrdinou Fernandem Pimentou.

Trojnásobný olympijský medailista do čtyřkajaku znovu usedl po mistrovství Evropy, po němž posádku opustili Daniel Havel a Jakub Špicar, kteří se chtěli koncentrovat jen na deblkajak. V přípravě Dostál pod vedením trenéra Karla Leštiny absolvoval osvědčené rozložení tréninků. "Co jsem si do toho sednul, jeli jsme časově jako před Riem a ty nejúspěšnější roky na K4 2014, 2015 a 2016," řekl Dostál ČTK a Právu před odletem do Portugalska.

Na mistrovství světa ho nejprve čekají individuální starty, pak usedne do čtyřkajaku. Minimálně na závody na singlu tak bude mít sil dostatek. "Jedině hrozí, že bych byl na začátku unavený na ten čtyřkajak. Sobota pro mě bude stěžejní, pojedu čtyři závody za den, budu se muset maximálně koncentrovat, v neděli už by to měla být v uvozovkách hračka," prohlásil. V sobotu dopoledne ho čeká semifinále a finále na olympijském kilometru, odpoledne pak rozjížďka a semifinále se čtyřkajakem.

Na kilometru se utká s domácím Pimentou, trojnásobným evropským šampionem na kilometru. "Můžu mu vrátit to, co mi udělal on v Račicích. Těším se na to," poznamenal Dostál, který za Pimentou loni na domácím MS skončil na kilometru třetí. Oba porazil Němec Tom Liebscher.

Portugalští organizátoři mají na Pimentovi postavenou propagaci šampionátu. Pojmenovali po něm maskota a udělali z něj hlavního hrdinu upoutávky. "Přišlo mi zvláštní, když upoutávky na mistrovství světa dělali podle Hry o trůny, kde seděl na kajakářském trůnu, přičemž on na olympijské trati zatím nevyhrál ani jeden závod na mistrovství světa. Ale je teď nejrychlejší Portugalec, tak je jasné, že na něj upínají veškerý marketing i ambice," poznamenal k tomu Dostál.

V přípravě si vedle tréninku dával větší pozor i na stravu, vynechal zejména sycené a slazené nápoje. Odměnou mu byla váha 112 kilogramů. "To je dobrý. To jsem měl naposledy před třemi čtyřmi lety, což je dlouho," pochvaloval si.

A doufá, že mu forma bude znovu gradovat na největší akci sezony. "Jezdilo se mi teď líp než celou sezonu. Dělali jsme všechno, co minulé roky, tak snad by se to mohlo povést," dodal pětadvacetiletý kajakář.

Na loňském MS vyhrál pětistovku a skončil třetí na kilometru. Z červnového ME má zlato z kratší tratě, závod na olympijském kilometru pokazil a skončil pátý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy