Dostál oslavným skokem do vody utopil brýle. Je ale rád, že zlatou medailí zkazil dědovi předpověď

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 8. 2017 16:15
V sobotu odpoledne byl smutný, když si dojel jen pro bronz, v neděli mohl slavit zlato. Kajakář Josef Dostál předvedl po zisku světového titulu na 500 metrů v Račicích oslavného placáka do vody. Radost mu trochu zkazily jen utopené brýle.
Josef Dostál
Josef Dostál | Foto: Tomáš Liška

Včera jste byl třetím místem na kilometru hodně zdeptaný, byl jste na dnešek o to nahecovanější?

Ano. Hned po po včerejším závodě jsem věděl, že do toho chci jít opravdu naplno. Smutný jsem ale byl, protože jsem pomýšlel na vítězství. Rychle jsem to ale setřásl. Přišli totiž kamarádi a říkali, že to je neskutečný výsledek, což měli pravdu. Říkali, že si to musím na těch stupních užít a v tu chvíli mě to opustilo. Když jsem šel na stupně, pořádně jsem si to užil.

Po projetí cílem jste hned skočil do vody, to byl plán?

Říkal jsem si, že kdybych jel na špičky, tak to kopnu do cíle tak, že se vykoupu. Naštěstí to na špičky nebylo, tak jsem si stoupnul, hodil tam pěkného placáka na záda a utopil jsem s tím brejle. To mě trošku mrzí, ale vzhledem k tomu, že budou pohřbené s čerstvým titulem mistra světa, tak snad je na dně račického kanálu budou rozežírat červi s velkou slastí.

V úvodu jste se držel spíš v pozadí, byl to plán?

Do nějakých 350 metrů jsem byl plný sil, trenér mi poradil, ať ze začátku trochu hlídám start. Pak jsem si musel přehmátnout pádlo, protože jsem ho měl trochu zkřivené. Bál jsem se, že mi to ubere na rychlosti, ale nemohl jsem s tím nic moc dělat. Oleg Kucharyk pak v posledních 50 metrech strašně zkapal, což mě ještě víc nakoplo.

Kdy jste věděl, že už vám titul mistra světa neunikne?

Posledních dvacet metrů jsem si už užíval, protože jsem věděl, že vyhraju s poměrně velkým náskokem.

V cíli jste se hned přivítal s dědou, co jste si říkali?

Když jsem v roce 2014 získal mistra světa, říkal mi, že už další titul nevyhraju, protože mám široký záběr zájmů. Tvrdil: ´Pořád se mnou chceš chodit na ryby a nesoustřdíš se na kanoistiku´. Tak jsem mu teď říkal: 'Vidíš, dědo, neměl jsi pravdu, vyhrál jsem, ale na ryby s tebou půjdu stejně'.

Podpořit vás přijely i obě sestry, všiml jste si?

To je úplně super. Kdo má sourozence, ví, jaké to je, když ho podporují. Mám se ségrama suprový vztah, o to je to hezčí.

Měl jste tu obrovskou fanouškovskou podporu a to i od hodně mladých lidí, čím si to vysvětlujete?

Asi za to může můj hashtag "dostalstyle", který propaguju na sociálních sítích, je takové to, že člověk musí makat naplno, ale zároveň si u toho užívat. To se líbí mladým lidem. Myslím, že dneska jsem v tom smyslu jel tu pětistovku.

Jedna negativní okolnost kolem vašeho titulu tu přeci jen je, nejde o olympijskou trať, mrzí vás to?

Mrzí, protože na pětistovce jsem lepší. Nicméně kdyby byla, tak by se na ni soustředilo třeba víc lidí. Já s tím nic neudělám.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy