Dopující Pylevová přišla o stříbro

SportPlus, ČTK
16. 2. 2006 17:17
Turín - Ruská biatlonistka Olga Pylevová se postarala o první dopingový případ na olympijských hrách v Turíně, a přišla tak o stříbro v pondělním závodu na 15 kilometrů.
Ruská biatlonistka Olga Pylevova je v cíli. A má toho plné zuby...
Ruská biatlonistka Olga Pylevova je v cíli. A má toho plné zuby... | Foto: Reuters

Pylevová měla podle agentury SID pozitivní vzorek A i B na zakázanou stimulující látku carphedon.

Aféra navíc vrhá stín na celý ruský biatlonový tým.

Pylevová má pozastavenou činnost a do dnešního sprintu v San Sicariu neodstartovala.

O medaili rozhodla disciplinární komise

Třicetiletá Ruska se dnes ve 14:00 musela dostavit před disciplinární komisi Mezinárodního olympijského výboru, kde jí byla prokázána vina.

"Našla se u ní stimulující látka ve vysoké koncentraci," uvedl místopředseda MOV Thomas Bach.

Mezinárodní olympijský výbor ve spolupráci s antidopingovou agenturou WADA zatím provedl 380 dopingových testů od chvíle, kdy byla 31. ledna otevřena olympijská vesnice.

Konec skvělé závodnice?

Po diskvalifiakci Pylevové se z třetího místa posunula na druhé Němka Martina Glagowová a bronz připadl ruské reprezentantce Albině Achatovové.

Ruská závodnice byla vyloučena z her a musí odevzdat akreditaci. O dalších sankcích pro třicetiletou závodnici rozhodne Mezinárodní biatlonová unie v pátek.

Následovat by měl dvouletý trest závodění. Podle přísných italských zákonů může Pylevová stanout i před soudem. "Dopingové případy se na olympijských hrách objevují a my s nimi musíme bojovat. A děláme to s co největším úsilím," řekl agentuře Reuters šéf MOV Jacques Rogge.

Ruska přitom patří k nejlepším světovým biatlonistkám. Před čtyřmi lety na ZOH v Salt Lake City vyhrála stíhačku na deset kilometrů a ve štafetě získala bronz. Z mistrovství světa vlastní sedm medailí. V roce 2004 byla druhá v konečném pořadí Světového poháru a loni třetí.

Pylevová údajně zakázanou látku užila kvůli zranění kotníku, který si zvrtla v polovině ledna před závodem Světového poháru v Ruhpoldingu. Už o týden později však startovala v Anterselvě.

Co je carphedon?

Carphedon byl vyvinutý v 90. letech právě v Rusku pro vojáky a kosmonauty a na černé listině MOV je od roku 1998. Zvyšuje výkonnost a odolnost proti mrazu.

Šéf ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov oznámil, že hodlá podat na výrobce léku žalobu. "Není na něm napsáno, že by obsahoval cokoli zakázaného, dokonce ho sportovcům přímo doporučují," řekl člen národního olympijského výboru Nikolaj Durmanov.

Před čtyřmi lety na ZOH bylo potrestáno za doping šest olympioniků, mezi nimi i dvě ruské běžkyně Larisa Lazutinová a Olga Danilovová za užití darbepoetinu.