Lékař: Armstrong dopingem riskoval život

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
18. 1. 2013 14:30
Přiznání Lance Armstronga k dopingu pohledem MUDr. Jana Hnízdila.
Lance Armstrong je podle doktora Jana Hnízdila prototypem vrcholového sportovce se všemi kladnými i zápornými rysy
Lance Armstrong je podle doktora Jana Hnízdila prototypem vrcholového sportovce se všemi kladnými i zápornými rysy | Foto: Reuters

Praha - Zástupy lidí, včetně vrcholových sportovců a kolegů z cyklistiky, se nyní pustily do pranýřování Lance Armstronga, který se po dlouhých letech zapírání konečně přiznal k užívání dopingu.

Video s přiznáním Armstronga k dopingu si můžete prohlédnout zde.

Doktor Jan Hnízdil však tvrdí, že Armstrong je "pouze" dokonalým reprezentantem moderního vrcholového sportu. Se vším, co k tomu patří. Tedy i s dopingem.

"Je nešťastné na něj svalovat vinu, je mi ho líto. Je prostě produktem systému výroby vrcholových sportovců. Naprostá většina z nich tyto látky užívá," říká Hnízdil pro Aktuálně.cz.

Nastavil celému systému zrcadlo

Podle uznávaného specialisty v oboru komplexního rehabilitačního lékařství a psychosomatiky to takhle prostě ve špičkovém sportu chodí. "Všichni o tom věděli. Teď na něj ukazují a kamenují ho, protože tím přiznáním nastavil celému systému zrcadlo."

Svět vrcholového sportu propadl neúprosné mašinérii podávání neuvěřitelných výkonů a překonávání lidských možností. Prostředkem k dosažení se stává mimo jiné i užívání zakázáných látek. "Boj proti dopingu nemá řešení. Lidé chtějí stále lepší a lepší výkony, kterých jinak nejde dosáhnout," zdůvodňuje Hnízdil

Za logický důkaz považuje už samotný fakt, že je prakticky vyloučené, aby si Armstrong zakázané látky sám zároveň sháněl a hlavně i účinně dávkoval a aplikoval. "Je zapotřebí nesmírně složitých metod. To si nemohl zajistit sám," má jasno.

Jde o zdraví i život

Zároveň však Hnízdil upozorňuje na velké zdravotní riziko, které je s dopováním spojené. "Doping v kombinaci s tak obrovskou zátěží může ohrožovat zdraví i život," zdvihá varovný prst.

Sedminásobný vítěz Tour de France Armstrong konkrétně přiznal tuto čtveřici dopingů: EPO, krevní transfúzi, testosteron a kortizol. Z lékařského hlediska jsou nejnebezpečnější první dvě formy - EPO a transfúze.

"Může dojít k přemnožení červených krvinek, přílišnému zhuštění krve a pak hrozí selhání srdce," vysvětluje Hnízdil.

"Ale je to jejich volba. Měli by si tedy za to nést sami následky, včetně léčení," dodává kriticky.

Pozitivní vliv

Přes všechna negativa, která s budováním kultu ´sportovce-nadčlověka´ souvisí, vyzdvihuje Hnízdil pozitivní vliv novodobých hrdinů na jiné lidi.

"Nesmíme zapomínat, že vykonal hodně dobrého pro boj s rakovinou, kterou sám překonal. Založil dobročinnou nadaci. A právě jeho nezdolnost dává sílu dalším lidem, kteří jsou vážně nemocní."

Účinky dopingových prostředků, jejichž užívání Armstrong přiznal:

EPO (Erythropoetin) - Hormon, který lidské tělo samo produkuje v ledvinách. Stimuluje výrobu červených krvinek a tím pádem zlepšuje okysličování krve.

Transfúze - Nejčastěji se využívá tzv. autotransfúze vlastní krve. Závodníkovi je předem několikrát odebrána krev, která se uskladní a před závodem aplikuje. Zlepšuje okysličení krve.

Testosteron - Hormon patřící do skupiny anabolicko-androgenních steroidů. Podporuje růst svalové hmoty.

Kortizol - Nejúčinnější hormon ze skupiny glukokortikoidů. Podporuje vývoj orgánů, ovlivňuje metabolismus a snižuje dobu regenrace.

 

Právě se děje

Další zprávy