Dopingový případ z Velké pardubické se týká vítězného Nikase, říká žokej

ČTK Luděk Mádl ČTK, Luděk Mádl
12. 11. 2015 14:00
Serveru isport.cz to potvrdil žokej Dušan Andrés, jehož kůň Čáriray měl během dostihového víkendu v Pardubicích rovněž pozitivní test po triumfu v Křišťálovém poháru.
Marek Stromský s Nikasem
Marek Stromský s Nikasem | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Dopingový případ z Velké pardubické se týká vítězného Nikase. Serveru isport.cz to potvrdil žokej Dušan Andrés, jehož kůň Čáriray měl během dostihového víkendu v Pardubicích rovněž pozitivní test po triumfu v Křišťálovém poháru.

Trenérem obou koní je Stanislav Popelka. Pokud potvrdí pozitivní testy kontrolní analýza, hrozí oběma diskvalifikace. Testy provádí německá laboratoř, neoficiálně se mluví o přítomnosti kofeinu ve vzorku.

"Kdepak, my testujeme jenom lidi. Ohledně koní a psů jsou pro to zřízené jiné instituce," řekl Aktuálně.cz Jan Chlumský, šéf Antidopingového výboru ČR.

Jockey Club mlčí, veterinární správa podnět nedostala

O dalším postupu bude rozhodovat Pořádková komise Jockey Clubu. Ten však k celé věci zatím nevydal žádné oficiální stanovisko, přestože o dvou pozitivních textech při pardubickém dostihovém víkendu informoval už ve středu internetový server Turf Magazín. Řídicí dostihová organizace zatím podle informací Aktuálně.cz stále čeká na oficiální písemné potvrzení výsledků testování.

"Je to v rovině spekulací a musíme počkat na vyjádření zodpovědných. Komise se k tomu dostane až ve chvíli, kdy bude na stole potvrzený doping a Jockey Club podá podnět k řešení," řekl ČTK její předseda Pořádkové komise Jockey Clubu Otakar Nový.

Případ spadne také do kompetence Státní veterinární správy. "Nejprve v té věci ale musíme dostat nějaký podnět. Pak naši experti prozkoumají, zda se skutečně jednalo o doping, nebo ne," říká Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy. "Ale žádný takový podnět jsme dosud neobdrželi.

Popelku se ve Hvozdě na Prostějovsku, kde Nikase připravuje ve stáji Srdéčko, zpravodaji ČTK nepodařilo zastihnout. Doma nebyl a hospoda, kterou provozuje v centru obce, byla zavřená. Podle muže, který procházel po setmělé návsi, to nebývá zvykem.

Místní obyvatele zpráva o dopingu zaskočila a shodují se, že Popelka je poctivý člověk, který by nepovolené látky koním do krmení vědomě nepřidával. Dopingový případ si proto nedovedou vysvětlit.

Žokej Dušan Andrés byl v rozhovoru isport.cz sdílnější. "Mluvil jsem s panem Popelkou, jsou pozitivní," řekl Andrés. Nyní se čeká na výsledky analýzy vzorku B.

"Ale podle mě, když bylo pozitivní áčko, tak to béčko jen potvrdí. Je to stejný vzorek. Zarazilo mě to a zaráží doteď. Nevěřím tomu, že by v tom byl z trenérovy strany nějaký úmysl. Nevím, nezdá se mi to," uvedl Andrés.

Příčinou pozitivního dopingového nálezu podle něj mohlo být kontaminované krmivo. Velká část pozitivních nálezů v dostihovém sportu bývá způsobena právě kontaminací krmiva či stájového boxu, někdy se jedná také o pozůstatky dřívějšího léčení.

Z poslední doby je známá například kauza britské klisny Estimate v majetku královny Alžběty II., která přišla o vítězství v prestižním Ascot Gold Cupu kvůli pozitivnímu testu. Pozdější vyšetřování ukázalo, že došlo ke kontaminaci jedné šarže krmiva, dodaného do několika stájí.

Zpráva o dopingu překvapila osminásobného vítěze dostihu a trenéra Josefa Váňu. "Musel se stát nějaký malér, nevím ale jaký. Pan Popelka ho určitě záměrně nedopoval, musel by být padlý na hlavu. Dám za něho ruku do ohně," citoval Váňu iDnes. "Nepředbíhejme, musí se ctít presumpce neviny. Standa Popelka je čestný člověk a ne blázen, který by dopoval koně před Velkou pardubickou."

Přijde Stromský podruhé o vítězství ve Velké pardubické?

Andrés s Nikasem vybojoval ve Velké pardubické před dvěma lety druhé místo. Letos se v sedle desetiletého hnědáka radoval z premiérového vítězství ve slavném dostihu žokej Marek Stromský.

Hrozící diskvalifikace by mu mohla připravit další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

Ve 125. Velké pardubické skončil za Nikasem na druhém místě Ribelino s Pavlem Kašným a třetí byl favorizovaný Zarif s Josefem Bartošem. Čáriray vyhrál hlavní dostih předchozího dne před Adiutantem s Jaroslavem Myškou.

Historie Velké pardubické žádný dopingový případ nepamatuje. Tři vítězové však v minulosti byli diskvalifikováni. Na konci 19. století to byla legendární klisna Lady Anne pro nedodržení kursu, v roce 1920 překročil jediný kůň v cíli Jonathan tehdejší stanovený časový limit pro překonání dostihu a v roce 2008 zmiňovaný Amant Gris se Stromským neobjeli točný bod.

Dostihový spolek, který pořádá Velkou pardubickou, v prohlášení uvedl, že žádné povinnosti nezanedbal. "Zcela logicky nemůže být zodpovědný za chování realizačních týmů. Pokud se podezření z dopingu potvrdí a vzniklá situace bude nadále gradovat a poškozovat dobré jméno pardubických dostihů, zváží Dostihový spolek a.s. právní kroky," stojí ve zprávě, kterou ČTK zaslala PR manažerka spolku Kateřina Nohavová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy