Někdo za to musí pykat, dopingové stigma jen tak nesmyjeme, spílá Rusům Kafelnikov

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 12. 2019 8:10
Býval obrovskou ruskou tenisovou hvězdou, světovou jedničkou. Teď se Jevgenij Kafelnikov nestačí divit, co se v jeho zemi se sportem děje. Ostře odsoudil systematický doping, kvůli kterému má nyní Rusko mizernou pověst a řeší trest od Světové antidopingové agentury WADA.
Jevgenij Kafelnikov
Jevgenij Kafelnikov | Foto: Reuters

Za zmanipulování dat z moskevské laboratoře mají Rusové po doporučení WADA přijít o dvě následující olympiády, letní i zimní. Trest ještě není definitivní ruská strana se chce odvolat ke sportovní arbitráži do Lausanne, ale dvojnásobný grandslamový vítěz má jasno.

"Nemám pochyb o tom, že v Rusku fungoval systematický doping. Někdo za to musí pykat. Ten, kdo je za to zodpovědný, by měl předstoupit a přiznat: Ano, udělal jsem chybu, omlouvám se," cituje Kafelnikova web tennisworld.org.

Jenže Rusové vinu popírají a kauza trvající už téměř pět let stále pokračuje. "Doping je stigma, kterého se teď v Rusku jen tak nezbavíme. Nedokážu si představit, jak dlouho to bude trvat, než se z nás tohle smyje," krčí rameny bývalý tenista.

Pokud sportovní arbitráž trest zmírní, může se stát, že ruští sportovci na hrách vystoupí pod neutrální vlajkou. Pokud tedy takové omezení přijmou.

"Kdybych stál před takovým dilematem, raději bych pod neutrální vlajkou startoval, vždyť olympijské hry jsou pro každého sportovce vrcholem v kariéře," prohlásil Kafelnikov. 

Dodal ale, že chápe sportovce, kteří se bouří a stěžují si na rozhodnutí WADA, které kvůli dopingu odsoudilo všechny Rusy kolektivně.

"Umím se vcítit do kůže těch, kteří jsou čestní a s dopingem nemají nic společného. Zvlášť u těch, kteří mají šanci se dostat na stupně vítězů, poslechnout si hymnu, získat medaili," uvedl Kafelnikov.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy