Dopingové kontroly jsou zbytečné, dělají se jen na efekt

ČTK ČTK
26. 7. 2013 9:59
Univerzita v Adelaide zjistila, že podvádějící sportovec je odhalen jen ve 2,9 procentech případů.
Antidopingové kontroly jsou podle univerzity v Adelaide zbytečné.
Antidopingové kontroly jsou podle univerzity v Adelaide zbytečné. | Foto: ISIFA

Sydney - Stávající antidopingové kontroly ve sportu jsou odsouzeny k neúspěchu a jsou prováděny jen na efekt. K takovým závěrům ve svém výzkumu došla univerzita v Adelaide, která vyhodnotila pozitivní testy z 93 různých sportů z celého světa a zjistila, že podvádějící sportovec je odhalen jen ve 2,9 procentech případů.

"Systém současných antidopingových kontrol nikdy nepovede k vyhlazení dopingu," citovala agentura AP jednoho z autorů profesora Macieje Henneberga. "Současná pravidla jsou totiž nastavena tak, aby to aspoň vypadalo, že se proti dopingu bojuje," dodal.

Vyvíjí se metody, jak doping zakrývat

V praxi jsou sportovci kontrolováni zhruba dvanáctkrát do roka, což podle Henneberga přináší šanci jen 33 procent, že bude odhalen. "Protože zakázané látky neužívají každý den a také se vyvíjí metody, jak doping zakrývat," prohlásil Henneberg.

Aby byl antidopingový systém stoprocentní, musel by být každý ze sportovců testován padesátkrát za rok. V takovém případě by se však náklady na kontroly jednoho sportovce pohybovaly v rozmezí 25 tisíc až 40 tisíc australských dolarů (450 tisíc až 720 tisíc korun). "Z ekonomického hlediska se tak testování, aby bylo skutečně efektivní, nevyplatí," přidal další z autorů Aaron Hermann.

 

Právě se děje

Další zprávy