Dopingová "Operación Puerto" jde do finále. WADA už přiřadila 200 krevních konzerv ke sportovcům

ČTK ČTK
17. 2. 2017 10:24
Světová antidopingová agentura WADA už ví, komu patřily krevní vaky zadržené při "Operación Puerto". Není však jasné, zda budou jejich jména někdy zveřejněna.
Krevní doping
Krevní doping | Foto: Reuters

Madrid - Rozuzlení rozsáhlého dopingového skandálu "Operación Puerto" jde do rozhodující fáze. Světová antidopingová agentura (WADA) po více než deseti letech od vypuknutí aféry v roce 2006 přiřadila nalezené vaky s krví k odpovídajícím sportovcům. Není však jasné, zda budou jejich jména někdy zveřejněna.

Identifikaci elitních sportovců potvrdil španělskému deníku AS bývalý generální ředitel WADA David Howman. "Spousta lidí na celém světě chce slyšet jména. Z právního hlediska je to ale problematické," řekl bývalý šéf WADA.

Světová antidopingová agentura podle něj kvůli tomu intenzivně jedná z právníky. V případě zveřejnění totiž hrozí lavina žalob od postižených osob. Vzhledem k promlčení už také nemohou přijít žádné sportovní sankce.

WADA loni v červnu společně s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dosáhla u soudu v Madridu toho, že nalezené vzorky krve nebyly zničeny, ale byly jim naopak předány ke zkoumání.

Přes 200 vaků bylo zabaveno na klinice madridského lékaře Eufemiana Fuentese, jehož činnost byla odhalena krátce před Tour de France 2006. Krevní konzervy byly označeny kódy a podle médií patřily elitním sportovcům z cyklistiky, fotbalu, atletiky či tenisu. Mezi 50 cyklisty měly být hvězdy jako Němec Jan Ullrich a Ital Ivan Basso, kteří následně nesměli na Tour startovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy