reklama
 
 

Dopingová "Operación Puerto" jde do finále. WADA už přiřadila 200 krevních konzerv ke sportovcům

17. 2. 2017
Světová antidopingová agentura WADA už ví, komu patřily krevní vaky zadržené při "Operación Puerto". Není však jasné, zda budou jejich jména někdy zveřejněna.

Madrid - Rozuzlení rozsáhlého dopingového skandálu "Operación Puerto" jde do rozhodující fáze. Světová antidopingová agentura (WADA) po více než deseti letech od vypuknutí aféry v roce 2006 přiřadila nalezené vaky s krví k odpovídajícím sportovcům. Není však jasné, zda budou jejich jména někdy zveřejněna.

Identifikaci elitních sportovců potvrdil španělskému deníku AS bývalý generální ředitel WADA David Howman. "Spousta lidí na celém světě chce slyšet jména. Z právního hlediska je to ale problematické," řekl bývalý šéf WADA.

Světová antidopingová agentura podle něj kvůli tomu intenzivně jedná z právníky. V případě zveřejnění totiž hrozí lavina žalob od postižených osob. Vzhledem k promlčení už také nemohou přijít žádné sportovní sankce.

WADA loni v červnu společně s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dosáhla u soudu v Madridu toho, že nalezené vzorky krve nebyly zničeny, ale byly jim naopak předány ke zkoumání.

Přes 200 vaků bylo zabaveno na klinice madridského lékaře Eufemiana Fuentese, jehož činnost byla odhalena krátce před Tour de France 2006. Krevní konzervy byly označeny kódy a podle médií patřily elitním sportovcům z cyklistiky, fotbalu, atletiky či tenisu. Mezi 50 cyklisty měly být hvězdy jako Němec Jan Ullrich a Ital Ivan Basso, kteří následně nesměli na Tour startovat.

autor: ČTK | 17. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama