Doktor o Evropských hrách: Chyběla jen zlatá medaile

ČTK Sport ČTK, Sport
29. 6. 2015 7:53
Čeští sportovci získali na premiérových Evropských hrách v Baku sedm medailí a šéf výpravy Martin Doktor s tím byl vcelku spokojený.
Lukáš Krpálek a další reprezentanti v Baku potěšili Martina Doktora.
Lukáš Krpálek a další reprezentanti v Baku potěšili Martina Doktora. | Foto: CPA Erben

Baku - Čeští sportovci získali na premiérových Evropských hrách v Baku sedm medailí a šéf výpravy Martin Doktor s tím byl vcelku spokojený. Před odletem totiž prohlásil, že cílem je sedm až deset cenných kovů. Mrzela ho pouze skutečnost, že nikdo z reprezentantů nezískal zlato.

"S výsledky, myslím, spokojení být musíme. Vůbec jsme nevěděli, co od toho očekávat, jaká bude v řadě sportů konkurence a podobně. Mohli jsme získat více medailí, ale někdy se to o kousek nepovedlo. Myslím ale, že můžeme jet domů se vztyčenou hlavou," řekl Doktor novinářům po skončení her. "Škoda jen, že se nepovedla nějaká ta zlatka. To by bylo ještě lepší," pousmál se.

Češi v Ázerbájdžánu získali dvě stříbra a pět bronzů, všechny úspěchy si připsali v olympijských disciplínách, což bral bývalý vynikající rychlostní kanoista jako další plus. Navíc například judista Lukáš Krpálek nebo Doktorův nástupce Martin Fuksa uspěli proti kompletní kontinentální špičce. "Uspěli jsme ale i v soutěžích, které národní federace nepojali jako top," řekl.

Například soutěže v atletice, plavání nebo plážovém volejbalu trpěly vynucenou absencí hvězd, které především kvůli nabitému kalendáři nemohly do Baku dorazit. Plavci akci v Baku pojali jako juniorské mistrovství Evropy. "To jsou největší škody. Pro sporty, ale i pro Evropské hry. Nebyly to vyloženě top soutěže. Na druhou stranu vám musím říct, že třeba pro plavce muselo být neuvěřitelné, že se v juniorském věku dostanou na akci takového formátu," uvedl Doktor. I s ohledem na úspěch akce ale věří, že za čtyři roky atleti i plavci přehodnotí své rozhodnutí a Evropské hry zařadí do svých kalendářů.

Otázkou ale je, kde se hry Starého kontinentu za čtyři roky uskuteční. Původně je mělo hostit Nizozemsko, které se ale pořadatelství na začátku června nečekaně vzdalo. Nahradit by ho mohla údajně ruská Kazaň, Turecko nebo Minsk.

Baku podle sportovců i Doktora jako pořadatel uspělo. "Musím říct, že Ázerbájdžán se zhostil her naprosto skvěle. Vsadili na jistotu, vzali sem tým z Londýna, kde byly (olympijské) hry perfektně připravené. Za relativně krátkou dobu dokázali uspořádat neuvěřitelné soutěže. Atmosféra byla skvělá a připravili i krásnou olympijskou vesnici, která pro sportovce fungovala jako na hrách," uvedl Doktor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy