Dokážu pochopit, že se chlapům svalnaté ženy nelíbí, říká boxerská šampionka Krausová

Šampionka Krausová se místo boxu dala na bodyfitness
V tomto týdnu se Arleta Krausová zúčastní ve Španělsku ME v bodyfitness
V boxu získala Arleta titul mistryně světa organizace WBU v bantamové váze
Kvůli zranění ale musela boxerský ring opustit
Foto: Aktuálně.cz
Šimon Tomek
2. 5. 2016 14:00
Arleta Krausová uspěla jako boxerská šampionka v ringu, ale po zranění hledá novou kariéru v bodyfitness.

Praha - Dva roky se bývalá mistryně světa v boxu snažila vrátit do ringu, aby myšlenky na comeback nakonec definitivně uťala série zranění. Arleta Krausová se však nevzdala a vrhla se do nové disciplíny: bodyfitness. A to tak úspěšně, že se tento týden zúčastní mistrovství Evropy ve španělské Santa Susanně.

V čem se liší bodyfitness od kulturistiky?

Ženskou kulturistiku v současnosti reprezentuje kategorie physic, ale je to hodně obdobné. Další kategorií je bikini fitness, ve které soutěží hezké holky, u nichž by ty svaly neměly být zas až tak patrné. Pak je něco mezi, a to je to bodyfitness.

Proč jste si vybrala zrovna tento sport?

Kvůli zranění jsem musela ukončit boxerskou kariéru a přemýšlela jsem, co dál. Bodyfitness se mi líbí, navíc celý život cvičím, alespoň to můžu zúročit. Začala jsem trénovat loni na podzim s tím, že se připravím na jarní závody. Nejdřív jsem byla třetí na mistrovství Čech, díky tomu jsem se dostala na mistrovství republiky, kde jsem byla taky třetí a kvalifikovala se na evropský šampionát.

Jak vám pomáhá vaše boxerská minulost?

Člověk má morál zvládat líp tréninky, které jsou v bodyfitness taky náročné, ale jiným způsobem. Navíc jsem zvyklá držet dietu, v tom mi box také hodně pomohl.

Zmiňujete dietu. Jak moc se musíte hlídat?

Mám napočítané určité množství živin, musím řešit, aby denní přísun nebyl moc vysoký, ale ani moc nízký kvůli úbytku svalů. Ke konci přípravy jsou hodnoty procentuálního rozložení tuků a svalů tak hraniční, že stačí strašně málo, jednou ujedete a je to v háji.

Týden před akcí absolvujete tzv. superkompenzaci, při které dochází k úpravě stravy a pitného režimu. Vy ráda vaříte – co si připravíte po závodě?

Málokdo mi to věří, ale minule jsem se těšila na cottage a na ovoce. A na tuňáka. Jsem zvyklá jíst normálně, nemám to tak jak někteří kolegové, kteří po závodě zapadnou do supermarketu a pak posílají fotky plně naloženého vozíku s haldami sladkostí. Po mistrovství Evropy si ale asi zajdu do nějaké dobré restaurace na pořádný steak nebo na suši. A těším se na pivo.

Během přípravy si nesmíte dát ani malé?

Opravdu ne, sama se divím, že jsem to zvládla. Po posledním závodě jsem měla dovolená dvě malá piva, než jsem vytuhla a usnula (smích).

Boxem nebo bodyfitness se jen těžko uživíte. Jaké je vaše civilní povolání?

Pracuju jako trenérka v posilovně Médea Fitness v pražském Braníku. Mám možnost spojit přípravu a zaměstnání, v jehož rámci se věnuju lidem, kteří fitko navštěvují. A asi jsem úspěšná, protože jich sem chodí čím dál víc (smích). Navíc mě hodně podporuje můj manažer Jaromír Soukup.

Kulturistiku či bodyfitness si hodně lidí spojuje s užíváním zakázaných prostředků. Jak jste na tom vy?

Já bych do toho nikdy nešla. Ale je to obdobné jako v řadě jiných sportů: Záleží pouze na tom dotyčném, jak moc si chce přilepšit na úkor svého zdraví. Při pohledu na některé vrcholové kulturisty vás samozřejmě napadne, že ty svaly asi nebudou mít z vajíček a z piškotů. S dopingem bojuje ale celá řada sportů a určitě je špatně, že se hranice posouvají užíváním nedovolených preparátů.

Dalším běžným předsudkem je to, že ženy do ringu nepatří. Jak jste na tom v oblasti bodyfitness, kdy dámy v plavkách prezentují větší muskulaturu, než má leckterý chlap?

Že se to některým chlapům nelíbí? Já bych spíš řekla, že občas se to některým líbí… (smích) Jsou sporty, které jsou pro ženský hezčí, ale každý k něčemu inklinuje, já si vybrala box, začalo mě to strašně bavit. Chápu, že se to obecně lidem nelíbí. Ale když se to někdo dělá poctivě, tak klobouk dolů. Ať člověk vypadá, jak chce, prostě je to sport, a pokud chce něčeho dosáhnout, měl by si měl jít za svým.

Vlastníte poměrně rozsáhlé a rozmanité tetování. Nemůže mít na rozhodčí negativní vliv?

To byl jeden z důvodů, proč jsem si říkala, jestli to má smysl zkoušet. Protože dřív se prý ani nepouštělo na pódium, rozhodčí to fakt neměli rádi. Teď je doba, kdy je potetovaná téměř každá holka, otázka je, jestli třeba tak jako já. Bavila jsem se s jedním rozhodčím a tvrdil, že když jsou na tom dva soutěžící stejně, tetování představuje záporné body. Ale byla jsem mile překvapená, že to není zas až taková překážka.

Arleta Krausová

Narozena: 2. června 1980 v Prachaticích

Výška: 161 cm

Tým: Médea Boxing

Internetové stránky: www.fitness.medea.cz

Největší úspěch: mistryně světa organizace WBU v bantamové váze (do 53,5 kg)

Koníčky: motorka, střelba, sport

Zdroj: Sport
 

Právě se děje

Další zprávy