Do roku 2017 by do sportu mohlo putovat až 7,5 miliardy

ČTK ČTK
12. 3. 2015 12:52
Do roku 2017, tedy do konce probíhajícího volebního období, by se státní výdaje na sport mohly zvýšit ze současných tří na sedm až 7,5 miliardy korun ročně.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do roku 2017, tedy do konce probíhajícího volebního období, by se státní výdaje na sport mohly zvýšit ze současných tří na sedm až 7,5 miliardy korun ročně. Tím by se státní podpora sportu vrátila na úroveň roku 2006. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sportovní komise ČSSD Michal Kraus.

Prvním krokem by mělo být navýšení státních dotací na sport o tři miliardy, o němž se v poslední době hovoří. Kraus to označil za příslib, z kterého ČSSD vychází. "Ty tři miliardy chápeme tak, že je to v podstatě vratka státu za rok 2009, kdy sport přišel o 2,5 miliardy změnou zákona o loteriích," uvedl.

Sociální demokraté zpracovali koncepční materiál, který řeší fungování sportu až do roku 2025. Za deset let by se podle Krause měla finanční podpora sportu dostat alespoň na úroveň průměru Evropské unie, což jsou 0,4 procenta HDP. Aktuálně by to odpovídalo asi 16 miliardám korun.

Vzniknout má agentura pro sport

Tento nástin koncepce bude součástí podkladů, z nichž ministerstvo školství vypracuje konečnou podobu koncepce státní podpory českého sportu. Na jejím vzniku se připomínkami podílejí mimo jiné Český olympijský výbor (ČOV), Česká unie sportu (ČUS) a další velké sportovní organizace. Vlastní věcný záměr koncepce na ministerstvo nedávno doručil také poslanec ANO Jiří Holeček.

Jeho součástí je návrh na vznik vládní agentury pro sport, která by tuto oblast převzala od ministerstva školství. Kraus i ministr Marcel Chládek (ČSSD) to dnes odmítli. "Nesouhlasíme v žádném případě s návrhy, které by měly sport degradovat na úroveň nějaké agentury. Buď zůstane stávající systém, nebo by v delším časovém horizontu mohlo být vytvořeno samostatné ministerstvo," prohlásil Kraus.

Vláda by se v brzké době měla podle Chládka zabývat otázkou zřízení šesti národních center, která by měla sloužit vrcholovým sportovcům, talentované mládeži a případně i veřejnosti. Náklady na jejich vybudování by se podle odhadů ministerstva měly pohybovat kolem tří miliard korun.

Národní stadion nereálný

Naopak reálně zatím ministr nevidí státní podporu případné výstavby národního fotbalového stadionu pro 50.000 diváků. O tom by bylo podle něj možné uvažovat, pokud by reprezentace pravidelně postupovala na velké světové akce a kluby pravidelně hrály Ligu mistrů. Navíc by se musel zvýšit divácký zájem o fotbal a zlepšit chování fanoušků.

Až se ujasní fungování krajských fotbalových akademií, je ministerstvo ochotno platit v nich trenéry. Obdobnou podporu by měly dostat i další velké kolektivní sporty, hokej, volejbal, basketbal a házená. "Chci, abychom je více zapojili do českých škol. K tomu by mohla sloužit ta plánovaná třetí hodina pohybu navíc," poznamenal ministr.

Koncepce sportu bude navazovat na rozsáhlou novelu zákona o podpoře sportu, která by podle Chládka mohla být schválena ještě letos. Její podobu však nedávno ostře zkritizoval poslanec Holeček, expert ANO na oblast sportu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy