Do roku 2017 by do sportu mohlo putovat až 7,5 miliardy

ČTK ČTK
12. 3. 2015 12:52
Do roku 2017, tedy do konce probíhajícího volebního období, by se státní výdaje na sport mohly zvýšit ze současných tří na sedm až 7,5 miliardy korun ročně.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do roku 2017, tedy do konce probíhajícího volebního období, by se státní výdaje na sport mohly zvýšit ze současných tří na sedm až 7,5 miliardy korun ročně. Tím by se státní podpora sportu vrátila na úroveň roku 2006. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sportovní komise ČSSD Michal Kraus.

Prvním krokem by mělo být navýšení státních dotací na sport o tři miliardy, o němž se v poslední době hovoří. Kraus to označil za příslib, z kterého ČSSD vychází. "Ty tři miliardy chápeme tak, že je to v podstatě vratka státu za rok 2009, kdy sport přišel o 2,5 miliardy změnou zákona o loteriích," uvedl.

Sociální demokraté zpracovali koncepční materiál, který řeší fungování sportu až do roku 2025. Za deset let by se podle Krause měla finanční podpora sportu dostat alespoň na úroveň průměru Evropské unie, což jsou 0,4 procenta HDP. Aktuálně by to odpovídalo asi 16 miliardám korun.

Vzniknout má agentura pro sport

Tento nástin koncepce bude součástí podkladů, z nichž ministerstvo školství vypracuje konečnou podobu koncepce státní podpory českého sportu. Na jejím vzniku se připomínkami podílejí mimo jiné Český olympijský výbor (ČOV), Česká unie sportu (ČUS) a další velké sportovní organizace. Vlastní věcný záměr koncepce na ministerstvo nedávno doručil také poslanec ANO Jiří Holeček.

Jeho součástí je návrh na vznik vládní agentury pro sport, která by tuto oblast převzala od ministerstva školství. Kraus i ministr Marcel Chládek (ČSSD) to dnes odmítli. "Nesouhlasíme v žádném případě s návrhy, které by měly sport degradovat na úroveň nějaké agentury. Buď zůstane stávající systém, nebo by v delším časovém horizontu mohlo být vytvořeno samostatné ministerstvo," prohlásil Kraus.

Vláda by se v brzké době měla podle Chládka zabývat otázkou zřízení šesti národních center, která by měla sloužit vrcholovým sportovcům, talentované mládeži a případně i veřejnosti. Náklady na jejich vybudování by se podle odhadů ministerstva měly pohybovat kolem tří miliard korun.

Národní stadion nereálný

Naopak reálně zatím ministr nevidí státní podporu případné výstavby národního fotbalového stadionu pro 50.000 diváků. O tom by bylo podle něj možné uvažovat, pokud by reprezentace pravidelně postupovala na velké světové akce a kluby pravidelně hrály Ligu mistrů. Navíc by se musel zvýšit divácký zájem o fotbal a zlepšit chování fanoušků.

Až se ujasní fungování krajských fotbalových akademií, je ministerstvo ochotno platit v nich trenéry. Obdobnou podporu by měly dostat i další velké kolektivní sporty, hokej, volejbal, basketbal a házená. "Chci, abychom je více zapojili do českých škol. K tomu by mohla sloužit ta plánovaná třetí hodina pohybu navíc," poznamenal ministr.

Koncepce sportu bude navazovat na rozsáhlou novelu zákona o podpoře sportu, která by podle Chládka mohla být schválena ještě letos. Její podobu však nedávno ostře zkritizoval poslanec Holeček, expert ANO na oblast sportu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy