Do Pardubic míří koňská elita

ČTK
6. 10. 2006 14:00
Pardubice - Dvanáctiletý valach Maskul se může v neděli stát osmým koněm v historii Velké pardubické, který ve slavném dostihu zvítězí potřetí.

Obhájce loňského prvenství se zdá být dva dny před startem nejtěžší steeplechase v ideální formě, ale bude mít několik těžkých konkurentů. A svoji roli budou hrát i jiné okolnosti, například tvrdší dráha, která zrovna Maskulovi nesvědčí.

V Pardubicích měli - v posledních týdnech před startem Velké - obavy ze stavu dráhy, i když počátkem týdne nad závodištěm sprchlo.

Různé druhy pružnosti totiž vyhovují každému koni jinak, a tak možná ještě ráno před závodem může přinést jiné odhady favoritů, než jaké byly ještě před týdnem.

Podle expertů, ale také bookmakerů má zatím největší šance na vítězství právě Maskul (kurz 3:1), v pátek se však ve stejném kurzu sází také na Hastavena.

9.10.2005 - Maskul vítězí ve 115. Velké pardubické.
9.10.2005 - Maskul vítězí ve 115. Velké pardubické. | Foto: Stáj Valencio - František Holčák

Spolufavoritem by měl být Decent Fellow (4:1), kterému naopak tvrdší povrch může vyhovovat, ale stejně tak se do boje o vítězství může zapojit prakticky kdokoliv ze sedmnáctihlavého startovního pole.

Někteří konzervativní příznivci si ale nezapomenou vsadit také na Juventuse (8:1), v jehož sedle bude sedět pětinásobný vítěz Josef Váňa.

Ten se těšil, že ve svých 54 letech bude závodit proti synovi, ale ten kvůli zranění bude na startovní listině chybět. Na rozdíl od Martiny Růžičkové, jež bude jedinou ženou, která se bude pokoušet o vítězství.

Zahraniční koně tentokrát chybějí. Důvodů je několik: na zahraniční poměry nevysoká dotace, která stejně jako před rokem činí 4,5 milionu korun, nynější nižší forma britských steeplerů, vyplývající z toho, že sezona není v plném proudu. A také proto, že po řadě těžkých porážek britských koní se nikomu do Pardubic moc nechce.

Maskul se zdá být v ideální formě, a pokud se mu podaří zvítězit, zařadí se mezi legendy. Třeba po bok Registany, která do závodu nezasáhne, protože majitelé kvůli vleklému zranění rozhodli o ukončení její kariéry.

I přes poměrně chladné počasí se očekává znovu vysoká návštěva, v ochozech požene koně několik desítek tisíc diváků. Program začne v 11:00, hlavní závod a současně poslední dostih odpoledne odstartuje v 15:40, přímo ho vysílá Česká televize.

Pořadatelé slibují, že tentokrát se u sázkových pokladen nikdo nebude tlačit, k dispozici bude 110 míst určených k sázení. Loni překročila suma prosázená během Velké pardubické poprvé v historii pět milionů korun a letos se čeká její další překonání.

Startovní listina 116. Velké pardubické České pojišťovny (dotace 4,500.000 korun, 6900 metrů):
1. Maskul
(ž. Fuhrmann, kurz na vítězství 3:1 podle Betino), 2. Hastaven (ž. Faltejsek, 3:1), 3. Brambusch (ž. Köhl, 17:1), 4. Glogloglo (ž. Luka, 8:1), 5. Iraklion (ž. Kameníček, 6:1), 6. Vajgara (ž. Andrés, 20:1), 7. Juventus (ž. Váňa, 8:1), 8. Chailand (j. Růžičková, 15:1), 9. Eliška Přemyslovna (ž. Stromský, 20:1), 10. Polárník (j. Složil, 18:1), 11. Klip (ž. Myška, 10:1), 12. Harry The Beaver (am. Horčíčka, 25:1), 13. Cieszymir (ž. Havelka, 12:1), 14. Juniusz (j. Johnson, 14:1), 15. Ner (ž. Hurt, 8:1), 16. Icare du Renom (j. Liška, 22:1), 17. Decent Fellow (ž. Bartoš, 4:1).

 

Právě se děje

před 8 minutami

Největší tuzemský poskytovatel venkovní reklamy BigBoard spustil nový portál BigZoom. Nabízí ubytování a zážitky v Česku

Nový web vznikl transformací portálu Hyperslevy, který BigBoard ovládl loni. ČTK to řekli zástupci společnosti.

"BigZoom je výsledkem plánované transformace konceptu portálu Hyperslevy, který nahradil k 1. červnu. Veškeré vouchery na Hyperslevách ale samozřejmě zůstávají v platnosti a zákazníci je budou moci řádně vyčerpat," řekla ČTK mluvčí BigBoardu Pavlína Stránská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy