Djokovič, Nadal a Murray. Nikdo jiný US Open vyhrát "nemůže"

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
26. 8. 2013 10:00
Novak Djokovič, Rafael Nadal a Andy Murray jsou hlavními adepty na triumf na US Open. Kdyby vyhrál někdo jiný, než tito tři nejlepší hráči na žebříčku ATP, bylo by to velké překvapení.
Andy Murray a Novak Djokovič svedli loni ve finále US Open dramatickou pětisetovou bitvu. Bude se letos opakovat? | Foto: Reuters

New York - Tři turnaje, tři vítězové. Taková je bilance mužské dvouhry na grandslamových turnajích v této sezoně.

Na Australian Open vyhrál Novak Djokovič, na French Open Rafael Nadal a na Wimbledonu Andy Murray.

A stejní tři muži jsou hlavními adepty na triumf na posledním z nich, tedy US Open, které začíná v newyorském Flushing Meadows v pondělí.

Murray: Nevím, co má obhájce dělat

Kdyby vyhrál někdo jiný, než tito tři nejlepší hráči na žebříčku ATP, bylo by to velké překvapení.

Od loňského Wimbledonu, který vyhrál Roger Federer, se jen jedinkrát dostal do grandslamového finále někdo jiný než tito tři muži. Na French Open se to letos povedlo Davidu Ferrerovi.

A na to zareagovali i bookmakeři. Například sázková kancelář Tipsport srovnala kurzy na celkový triumf na světovou jedničku Djokoviče (2,95:1), dvojku Nadala (3,3:1) a trojku Murrayho, obhájce titulu (4:1), těsně vedle sebe.

"Popravdě nevím, jak se k tomu postavit," uvedl Murray k tomu, že bude poprvé v kariéře na grandslamu obhajovat titul.

"Je to nová zkušenost. Bydlím ve stejném hotelu jako loni, budu mít podobný program. Snad se mi bude dařit podobně," dodal britský tenista, který loni udolal ve finále v pětisetové bitvě Djokoviče.

"Páté místo mi dalo novou sílu"

Z ostatních hráčů má nejnižší kurz Juan Martín del Potro. Pokud byste na triumf semifinalisty Wimbledonu vsadili a Argentinec zvítězil, brali byste desetinásobek vsazených peněz.

Až teprve za nimi (12:1) je pětinásobný vítěz turnaje z let 2004-08 Roger Federer, který minulý týden po deseti letech opustil pozici mezi nejlepší čtyřkou žebříčku ATP a klesl až na sedmou příčku.

Nejlepší z Čechů, loňský semifinalista Tomáš Berdych, by pak v případě svého premiérového grandslamového triumfu sázejícím přinesl čtyřicetinásobek vsazené částky.

Aktuální světová pětka, která loni vyřadila ve čtvrtfinále tehdejšího hráče číslo 1 Federera, bude moci ve čtvrtfinále srovnat účty s Murrayem.

"Na postup na páté místo jsem čekal dlouho. Mám z toho velkou radost, usiloval jsem o to dva roky. Splnil jsem si další cíl a dodalo mi to síly k dalšímu posunu," přiznal Berdych po svém největším kariérním posunu.

Vrátí Berdych Murraymu vyřazení?

V semifinále mu Berdych podlehl 1:3 na sety a po zápase se hodně rozčiloval, že ho o postup do finále připravily neregulérní podmínky způsobené silným větrem.

Pokud se sedmadvacetiletý Čech i o rok mladší Brit mezi osm nejlepších hráčů turnaje skutečně dostanou, menší výhoda bude na straně Berdycha.

Ten má totiž s Murrayem lepší vzájemnou bilanci (6:4), navíc jej porazil před dvěma týdny ve dvou setech na turnaji Masters v Cincinnati, kde je podobný povrch jako v New Yorku.

Skot navíc vypadl ještě před semifinále i v Montrealu, takže se mu návrat na kurty po wimbledonském triumfu příliš nevydařil.

Nadal letos na betonu? 15:0

Naopak ve zcela opačném světle než v All England se ukázal Nadal, který sice na Wimbledonu vypadl už v prvním kole, na betonech v Montrealu a Cincinnati triumfoval.

Vyhrál tak i svůj třetí turnaj na tvrdém povrchu v této sezoně, a má tak na něm vynikající letošní bilanci 15:0.

"Cítím se skvěle a doufám, že mi forma vydrží," uvedl sedmadvacetiletý Španěl, vítěz turnaje z roku 2010, který by se už ve čtvrtfinále mohl utkat s Federerem.

Pokud by na svůj triumf navázal a Djokovič nepostoupil do finále, vrátil by se Nadal po třech letech do role světové jedničky. Loni totiž kvůli zranění kolen na turnaji nestartoval, takže neobhajuje žádné body.

Srbský tenista to však ve Flushing Meadows umí. Ve finále US Open hrál v posledních třech ročnících, celkově čtyřikrát a v roce 2011 jej vyhrál.

Serena útočí na Federerovo číslo

Naopak mezi ženami je favoritka na titul jediná. Obhájkyně titulu Serena Williamsová vyhrála tři z pěti posledních grandslamových turnajů a k tomu ještě olympijské hry v Londýně.

V New Yorku bude útočit už na pátý titul a celkově na 17. grandslamový triumf z dvouhry, čímž by se vyrovnala Federerovi.

"Jsem po tom titulu hladová. Obhájit tady titul, to je můj velký cíl," přiznala jednatřicetiletá Američanka.

Cestu za titulem by jí měly nejvíce zkomplikovat světová dvojka Viktoria Azarenková, která se vrací po zranění, jež si způsobila na Wimbledonu.

Naopak světová trojka Maria Šarapovová se naopak kvůli zranění z turnaje odhlásila, wimbledonská vítězka Marion Bartoliová pak zase nečekaně ukončila kariéru.

Kvitová: Nálada je teď dobrá

Svou neradostnou bilanci ve Flushing Meadows by si ráda vylepšila turnajová sedmička Petra Kvitová. Aktuální světová desítka v New Yorku postoupila nejdál loni a v roce 2009, když se dostala do osmifinále.

V posledních dvou letech se jí však v létě na zámořských betonech daří. Minulý týden v New Havenu prošla až do finále, loni zde vyhrála a triumfovala i na turnaji v Montrealu.

"Ráda bych v pavouku US Open vydržela co nejdéle, a buď vyrovnala své maximum nebo ještě lépe došla dál," řekla Kvitová ČTK.

"Nálada je proto cestou do New Yorku dobrá, odehrála jsem hodně zápasů, na závěr pět, což je před grandslamem důležité," přiznala po turnaji v New Havenu.