14. 1. 2015 19:30
Pořadatel Tour de France a dalších závodů oznámil držitele divokých karet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Již o nadcházejícím víkendu v Austrálii odstartuje etapový závod Tour Down Under, kterým započne letošní ročník nejprestižnějšího seriálu silničních závodů World Tour.

Řada cyklistů tak již finišuje přípravy na rok 2015 a pozadu nejsou ani funkcionáři. Společnost Amaury Sport Organisation (ASO) pořádající Tour de France (a celou řadu dalších závodů včetně Vuelty) oznámila pětici týmů, jenž obdrží divokou kartu na nejsledovanější cyklistickou akci kalendáře. A výběr jistě potěší také české fanoušky.

Bárta znovu na startu?

Mezi pozvanými týmy mimo kategorii World Tour (ty mají účast garantovanou) se totiž objevila také stáj Bora-Argon 18 ještě loni se jmenující NetApp-Endura, k jejímž lídrům již několik let patří elitní světový časovkář z jihomoravských Sobůlek Jan Bárta. V týmu během uplynulé sezony působila celkem trojice českých zástupců, přestup Leopolda Königa do týmu Sky je známou věcí a s Františkem Paďourem bohužel nebyla prodloužena smlouva. Po příchodu nového sponzora se totiž sestava změnila směrem k větší četnosti německých závodníků.

„Tento tým má nového německého sponzora. Jejich lídr Leopold König loni skončil v top 10. Bora-Argon 18 má nyní v sestavě Dominika Nerze, což je velmi slibný mladý jezdec. Je mu 25 a na Vueltě byl 18., přitom pomáhal lídru Cadelu Evansovi,“ vysvětloval udělení divoké karty ředitel Tour, Christian Prudhomme.

„Jel jsem se na ně podívat v prosinci do Bavorska. Německá média věří, že má velký potenciál. Stáj má také českého závodníka Bártu, který dojel třetí v časovce na Tour 2014,“ pokračoval Prudhomme.

Tým vedený Ralfem Denkem se tak během čtyř let představí na čtvrtém třítýdenním závodě, na Tour de France bude startovat podruhé. Zatím vždy u toho byl také Jan Bárta, který se tak stal jedním z hrstky českých závodníků, kterým se povedlo startovat (a dokončit) všechny tři Grand Tours.

Premiéra jihoafrického týmu

ASO letos pro Tour rozdělovalo netradičně pět divokých karet. Týmů World Tour totiž bude v roce 2015 pouze 17 místo plánovaných 18. Kromě Bora-Argon 18 právo startu získaly také tradiční francouzské stáje Cofidis v sestavě s nejlepším spurterem posledního Gira Bouhannim a Europcar, který nezískal licenci World Tour, přestože o ni žádal. Dalším domácím celkem bude Bretagne-Séché, který startoval již v posledním ročníku. A pátým týmem s divokou kartou je jihoafrický a velmi ambiciózní projekt MTN-Qhubeka, ten se zúčastnil již loňské Vuelty a na nejslavnějším závodě si odbude svou premiéru.

102. ročník Tour de France odstartuje 4. července krátkou časovkou v nizozemském Utrechtu. Kromě Jana Bárty má velkou šanci na start také Leopold König. V případě, že březnová arbitráž rozhodne v jeho prospěch, měl by v Utrechtu ze startovní rampy pravděpodobně odstartovat také Roman Kreuziger a bez šancí na účast není ani Zdeněk Štybar.

ASO dnes rozdělovalo divoké karty také pro etapové závody Paříž-Nice a Critérium du Dauphiné. Bártova Bora tak získala místo na startu také v případě Dauphiné, tradiční generálky na Tour.