Divoká jízda - snowtubing!

1. 1. 2008 12:18
Praha - Existují nejrůznější druhy sportů. Některé nám přinášejí vzrušení, jiné riziko a další nové sportovní zážitky.

Faktem je, že ve světě extrémních sportů je k potírání nudy a zvyšování hladiny adrenalinu dobré takřka cokoliv. Sportů, které provozujeme obvykle jen v období zimy, je mnoho.

A vznikají stále nové disciplíny, které jsou nejen v Evropě, ale i u nás stále oblíbenější.

Mezi poměrně svérázné druhy zábavy na sněhu patří například i takzvaný snowtubing. Nadšenci pro tento adrenalinový způsob zdolávání sjezdovky si při něm rozhodně přijdou na své.

Nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, jediné, co je třeba, je sněhový nafukovací člun, ve kterém je místo přesně pro váš zadeček, milé dámy, nebo jen obyčejná, ale veliká duše z pneumatiky. Ideální velikost je traktorová duše. A nesmí chybět ani dostatek odvahy vrhnout se na tomto náčiní dolů s kopce.

Sjíždění po sněhu na člunech k nám dorazilo jako nový trend ze Spojených států, kde snowtubingová zařízení rostou jako houby po dešti. Jak už je jejich zvykem, vybavení Američani vypilovali tento sport k dokonalosti.

Jen pro silne ženy

Snowtubingu holdují na speciálních dvouplášťových strojích, které mají uvnitř ještě jednu duši. Také povrchové obaly s úchyty pro manévrování se předhánějí v umělecké kreativitě.

Tento sport není vhodný pro každého, některé méně odvážné dívky a ženy by měly asi raději zůstat u lyžování, protože většina lanovek vám s duší nepomůže, a tak si ji musíte až na vrchol sjezdovky donést sama.

Pokud ale navštívíte jakékoliv specializované středisko, člun pohodlně spolu s vámi vytáhne lanovka a vy už si jen užíváte zběsilou jízdu dolů. A pozor: až budete stát nahoře na kopci, nezapomeňte se otočit, pohled dolů je totiž přinejmenším úsměvný - jak se po kopci vzhůru vine řada nedočkavců v "pneumatikách"

Samotná jízda dolů je opravdový zážitek. Hlavní atrakcí jsou totiž speciální, do sněhu vyfrézované tobogány, po kterých se snowtubingoví nadšenci řítí buď po jednom nebo i ve skupinách dolů, aby znovu a znovu zvyšovali svou hladinu adrenalinu.

Jen si to představte: za jemného svištění gumy téměř letíte dolů s kopce, kolem vás oblaka jemného prachového sněhu a jediné, co na vás stihne v tomto okamžiku spolehlivě působit, jsou odstředivé síly a gravitace.

Chvilku jedete rovně, chvíli se točíte, okamžik na to zase uháníte pozadu, sjíždíte klopené zatáčky jako závodníci Formule 1 a během chvilky jste dole. Pokud je trať zledovatělá, rychlost je ještě o poznání vyšší.

A kam vyrazit?

Jestliže vás taková představa láká, neváhejte a navštivte některý z areálů, kde jsou pro tento druh zimní zábavy vybavení, například Boží Dar, lyžařský areál Paseky nad Jizerou nebo areál rekreačního střediska BVV v Zubří u Nového Města nad Metují, kde vám bude k dispozici tři sta padesát metrů dlouhý vlek nejen pro snowtubing, ale i pro lyžaře.

Jak praví lidová moudrost, vyzkoušet se má všechno. V tomto případě nebudete litovat, snowtubing určitě stojí za to a i za ty peníze, které do něj investujete.

Pokud první jízdu přežijete ve zdraví, určitě budete chtít další a další, stačí jen pověsit závěsné oko člunu na vlek a už se opět vezete po kopci vzhůru další divoké jízdě!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy