Diamantová liga: Oštěpař Frydrych skončil druhý

ČTK ČTK, Red Spo
23. 5. 2010 18:55
Závod vyhrál Nor Thorkildsen
Jan Železný a Petr Frydrych
Jan Železný a Petr Frydrych | Foto: Zuzana Hronová

Šanghaj - Petr Frydrych obsadil v osobním rekordu 85,60 metru druhé místo v oštěpařské soutěži na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji.

Český reprezentant poprvé v životě přehodil 85 metrů a v závodě, který ale není součástí elitního seriálu IAAF, prohrál jen s dvojnásobným olympijským vítězem Andreasem Thorkildsenem z Norska.

Čtěte také: Bolt vyhrál první stovku. A hned v rekordu sezony

Seveřan jej porazil o 51 centimetrů. Třetí skončil další český vrhač Vítězslav Veselý. Ve výškařském sektoru skončil čtvrtý Jaroslav Bába výkonem 220 cm.

V posledním startu před čtvrteční třístovkou na Zlaté tretře v Ostravě vyhrál světový rekordman Usain Bolt s přehledem závod na 200 metrů časem 19,76 sekundy. Třiadvacetiletý Jamajčan dokázal i v protivětru o rychlosti 0,8 m/s prolomit podvaadvacáté v kariéře hranici 20 sekund. O 20 setin ale zaostal za svým letošním maximem z Kingstonu.

"Byl to dobrý závod, ale nebylo to jednoduché. Nejsem úplně v nejlepší formě, ale užil jsem si to," řekl Bolt. "Bylo trochu chladno a větrno, ale šlo to. Tenhle rok nemám v plánu honit rekordy. Mým cílem je závodit a zůstat neporažený," dodal Bolt.

Bába na medaili nedosáhl

Dvaadvacetiletý Frydrych se stal po světovém rekordmanovi Janu Železném, Miroslavu Guzdekovi a lídrovi letošních světových tabulek Veselém čtvrtým českým oštěpařem, který se dostal za hranici 85 metrů. Povedlo se mu to v druhé sérii, hned v té následující se ale favorizovaný Nor vrátil do čela pořadí.

Frydrych ještě šestým hodem předvedl 85,57, jeho osobní rekord z loňska měl dosud hodnotu 84,96. V domácích tabulkách se přiblížil na 85 cm k Veselému, kterému v Šanghaji stačil k bronzu výkon 82,95.

Bába o medaili bojoval marně, na vítězství přitom stačilo překonat další postupnou výšku, ale 224 bylo třikrát nad jeho síly. Díky úspěchu v prvním pokusu vyhrál Polák Sylwester Bednarek.

Vedle Boltovy dvoustovky patřil k vrcholům závod na 110 metrů překážek, ve kterém David Oliver pokořil o setinu hranici 13 sekund, což je výkon, který žádný z atletů nepředvedl za celou loňskou sezonu.

Vlastní letošní maximum vylepšil Američan s nebývale muskulaturní postavou o plných 12 setin, navíc v téměř půlmetrovém protivětru. Domácí hrdina Liou Siang doběhl v průměrném čase 13,40 až za krajanem Š' Tung-pchengem třetí. 

Výkony roku padly i v šesti dalších disciplínách.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy