Déšť by nás poslal do kolen, obávají se v Harrachově před MS

ČTK ČTK
7. 3. 2014 12:55
Mistrovství světa v letech na lyžích se přes teplé počasí v Harrachově uskuteční. Pokud nepřijdou další komplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Mistrovství světa v letech na lyžích se přes teplé počasí v Harrachově uskuteční. Pořadatelé ale museli začít vyrábět i sníh za pomoci dusíku, aby mohli garantovat konání šampionátu příští týden od 13. do 16. března.

"V žádném případě není mistrovství ohroženo. Zvládneme připravit můstek, budeme mít dost sněhu," ujistil dnes šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek.

Ještě počátkem týdne se zdálo, že bude k výrobě sněhu stačit německá technologie na bázi škrábaného ledu. Jenomže v teplém počasí sníh na nájezdu a dopadu mamutího můstku pod Čertovou horou doslova mizel před očima.

"Proto vedle německé technologii začneme vyrábět i sníh za pomoci dusíku. Vyprodukujeme zhruba tisíc kubíků," řekl Jozífek. K tomu se využije i technický sníh, který ležel na vedlejších malých můstcích. "Ty dvě technologie smícháme s klasickým technickým sněhem a můstek stihneme dobře připravit," věří Jozífek. Musí ale ještě doufat, že nepřijde další pohroma - déšť. "Ten by nás dostal do kolen."

V březnu není sníh poprvé

Jozífek si přitom myslel, že před mistrovstvím světa v letech v Harrachově má díky březnovému termínu jednu jistotu. Tou měl být sníh. Mýlil se. "To je poprvé, co není v březnu v Harrachově sníh. Tohle nikdo nepamatuje," kroutil hlavou.

Za pomoci sněhu vyrobeného z dusíku už v Harrachově připravovali můstek v roce 2011. "Tyhle zkušenosti nám teď pomáhají," řekl Jozífek. Jde především o to, jak sníh udržet na dopadu. "A k tomu je teplé počasí nakonec dobré. Pomůže tři druhy sněhu propojit dohromady a chlad v noci udělá hmotu kompaktní," popsal Jozífek.

S výrobou sněhu pořadatelé původně nepočítali. Nyní odhadují, že vydají dva miliony korun navíc. Celkový rozpočet se ovšem podle Jozífka drží na 70 milionech korun. "Je pokrytý a jeden z nemenších rozpočtů pro MS v letech," tvrdil Jozífek.

Stopa by se na můstku měla najet v úterý, nejpozději ve středu dopoledne. Ve čtvrtek už je kvalifikace. V pátek a v sobotu závod jednotlivců a v neděli soutěž družstev. V Harrachově se dá létat přes 210 metrů a rekord můstku 215,5 metru drží čtyřnásobný olympijský vítěz Švýcar Simon Ammann z roku 2011.

Víc než na sníh se organizátoři připravovali na větrné zábrany. Loňské sítě nahradí nové s hranatými vlákny. "Máme nejlepší dosažitelný materiál. Co se zábrany proti větru týká, tak jsme udělali maximum. Lépe to už nejde," řekl Jozífek.

Čeká se 30 000 lidí

Přání pořadatelů je, aby během čtyř dnů do hlediště přišlo 30 tisíc lidí. To by se jim mohlo splnit, v předprodejích je na sobotu prodáno osm tisíc vstupenek, přičemž kapacita arény je 15.000 lidí. Tradičně se očekává nápor především polských příznivců. Jejich poptávka stoupla po zlatých medailích Kamila Stocha na olympiádě v Soči.

"Přejeme si, aby přišlo hodně českých fanoušků, ale doporučujeme objednat lístky v předprodeji, aby měli jistotu, že se na ně dostane," apeloval Jozífek. Vstupenky přijdou na 500 korun na den a cena je jednotná na stání i na tribunu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy