Denver v Super Bowlu přechytračil Carolinu, vedl ho veterán Manning

Super Bowl: Sexy Beyoncé, Lady Gaga, mazaný Manning a radost Broncos
Hlavní hvězdou tradičně velmi očekávané poločasové show byla sice skupina Coldplay, ...
... ale tu - v čele se zpěvákem Chrisem Martinem - Beyoncé podle názoru zámořské kritiky jasně převálcovala.
Do třetice všeho hvězdného, objevil se také Bruno Mars.
Ani s rodákem z Havaje si Beyoncé nemohla nezazpívat, ...
8. 2. 2016 4:51
Peyton Manning z Denveru se v 39 letech stal nejstarším quaterbackem, který dovedl svůj tým k zisku titulu. Broncos v jubilejním 50. Super Bowlu přehráli Carolinu Panthers 24:10.

Santa Clara - Hráči Denveru Broncos potřetí ve své historii slaví zisk Super Bowlu. V jubilejním 50. finále ligy amerického fotbalu NFL porazili nejlepší tým základní části Carolinu Panthers 24:10. Veterán soutěže Peyton Manning tak prožívá vítězné loučení s kariérou, když se v 39 letech stal nejstarším quaterbackem, který dovedl svůj tým k zisku titulu.

Broncos "smazali" Newtona

Manning však za svůj druhý Super Bowl kariéry vděčí zejména vynikající obraně Broncos, která zcela zastavila nejlepší útok soutěže v čele s nejužitečnějším hráčem sezony Camem Newtonem. Ten byl neustále pod tlakem dvojice Von Miller a Demarcus Ware a prožil nejhorší utkání tohoto ročníku.

"Je to skvělý pocit. Tento zápas stejně jako celá sezona otestovaly naší houževnatost, nesobeckost a odolnost. Každý z kluků v týmu má na této výhře zásluhu. Položil bych za ně život," prohlásil Miller, který byl vyhlášen nejlepším hráčem duelu.

Zápas byl soubojem dvou generací quaterbacků. A zkušenost se projevila. Manning začal velmi dobře a rychle připravil pro kopáče Brandona McManuse první tři body utkání. To Newton ve svém prvním Super Bowlu bojoval s nervozitou a za celý první poločas se nedostal na polovinu soupeře.

Rozhodujícím faktorem utkání byla defenziva Broncos, která vůbec nedovolila běhovou hru Pantherů. Navíc Miller skvělým zákrokem vypíchl míč Newtonovi a vybojoval tak snadný touchdown, který dal Denveru vedení 10:0 už po první čtvrtině.

Přitom právě drtivé úvody zápasů byly v sezoně silnou zbraní Pantherů. Tentokráte se však role otočily a Carolina se s tím nevyrovnala. Sice skokem pro touchdown v podání Jonathana Stewarta snížila, ale Broncos konzervativní hrou a proměňováním kopů za tři body svůj náskok drželi.

Manning hrál jako mazák

Manning se sice prosazoval minimálně, ale těžil ze své zkušenosti. Navíc mu hodně pomohl Jordan Norwood, který po puntu soupeře zaběhl rekordních 61 yardů a připravil další snadný kop pro McManuse. Klíčová ale byla obrana. Vždy, když už se zdálo, že se Carolina chytne, přišel skvělý defenzivní zákrok, který její naději uhasil.

Carolinu sice ještě držel ve hře obránce Kony Ealy, který třemi staženími Manninga vyrovnal rekord Super Bowlu v počtu sacků, ale Denver výhru nepustil.

Poslední šanci měli Pantheři pět minut před koncem za stavu 16:10, jenže Miller znovu vyrazil Newtonovi míč těsně před end zónou, připravil tak spoluhráčům šanci na snadný touchdown. Ti to zužitkovali, navýšili své vedení a zbavili Carolinu i zbytků bojovnosti.

V zámoří sice málokdo pochybuje o tom, že pro Manninga to byl poslední zápas kariéry, vzhledem k jeho zdravotním problémům, ani po utkání to však hvězdný rozehrávač nepotvrdil.

"Dostal jsem radu nedělat rozhodnutí v emocích. A teď jsem plný emocí. Chci si to užít, dát manželce a dětem pusu a dát si pár piv, které bude platit Von Miller jako MVP utkání. Teprve pak se rozhodnu," prohlásil Manning, které může zřejmě k pokračování kariéry zlákat jen nedávná nabídka majitele Indianapolisu Colts, aby ještě Manning oblékl dres celku, s nímž v roce 2007 získal svůj předchozí jediný prsten pro vítěze Super Bowlu.