Den 1: V akci lukostřelec Drahonínský i stolní tenisté

31. 8. 2012 6:19
Souhrn zpravodajství z prvního soutěžního dne paralympiády
Jaroslav Hadrava, paralympijský reprezentant ve stolním tenisu
Jaroslav Hadrava, paralympijský reprezentant ve stolním tenisu | Foto: Martin Malý

Londýn - V českých barvách jako první nastoupila k paralympijskému závodu Tereza Diepoldová, která se ve čtvrtek dopoledne představila ve stíhacím závodu na tři kilometry s pevným startem, do finále se jí ale časem 4,47,356 postoupit nepodařilo.

Nejrychlejší Číňanka Sini Zeng dokončila svoji jízdu v novém světovém rekordu 4,19 841. Přesto se prý nejedná o žádné zklamání. „Nečekala jsem žádné zázraky, ale jsem moc ráda, že se mi povedlo zlepšit čas. Moje soupeřky jsou výkonnostně mnohem výše než já, ale po těchto závodech a zkušenostech vím, že na sobě musím hodně pracovat a zlepšovat se,“ našla pozitiva mladá česká cyklistka.

Kilometrová časovka

Rovnou ve finále kilometrové časovky kategorie C1 – C3 se pak představil Michal Stark a Ivo Koblasa.  Prvně jmenovaný dokončil závod s upraveným časem 1,15,755, což ho na chvíli vyneslo na medailové pozice, které ale po několika minutách opustil. Tam ho sice po výborném výkonu nahradil Ivo Koblasa, který se časem 1,12,730 zařadil po dojezdu na druhé místo, ani jemu ale stříbrná pozice dlouho nevydržela a postupně se výsledkovou listinou propadl až na konečné 13. místo, zatímco Michal Stark skončil dvacátýprvní. Ani on ale nebyl nespokojen. „Je to můj nejlepší čas letos, jen dvě vteřiny za osobním rekordem, takže nespokojen být nemůžu,“ vysvětloval úspěšný reprezentant.

V bazénu

Do plaveckého bazénu jako první skočili Filip Coufal k polohovému závodu na 200 metrů v kategorii SM10, a plavkyně Nicole Fryčová a Lenka Zahradníková, do finále ale nepostoupil ani jeden z českých zástupců. Coufal obsadil 13. místo, Zahradníková s Fryčovou desáté, respektive dvanácté.

Lukostřelba

Lukostřelecké soutěžení v kasárnách královského dělostřelectva zahájili z českých reprezentantů David Drahonínský s Petrem Bartošem v kategorii kladkový luk W1. A nejlépe se dopoledne dařilo českému obhájci zlaté medaile z Pekingu! Ten se 662 body držel těsný náskok před světovým rekordmanem Fabrym (659). V kategorii Open kladkového luku se nejlépe z našich lukostřelců prosadil Leoš Bartoš, který v úvodním kole nastřílel 657 bodů, zatímco první Stutzman jich má 685. Ženy také odstartovaly ve čtvrtek, konkrétně kategorii W1 - W2 reflexní luk. Markéta Sidková byla po úvodním kole čtrnáctá, následována Lenkou Kuncovou. Miroslava Černá obsadila 18. místo.

Stolní tenisté

Do své soutěže vstoupili i stolní tenisté, kteří se s lukostřelci přesouvají ke svým soutěžím mimo Olympic park. Do kvalifikačních bojů v souboji jednotlivců se první zapojil Suchánek, který však svůj souboj se Souzou prohrál 0:3 na sety. Lépe vstoupil do turnaje Ivan Karabec, který dokázal stejným poměrem porazit polského Powrozniaka.

Poslední zápas českých zástupců odehrál Jaroslav Hadrava, pro kterého to byla absolutní premiéra na paralympijských hrách. Český reprezentant  ve své premiéře podlehl v pětisetové bitvě Korejci Kim Jinovi. „On není typickým představitelem asijské školy, hraje právě spíš evropským stylem,“ odhalil pro diváky zajímavý moment poražený Hadrava.

Ten přitom v prvním setu vedl už 9:6, nakonec jej ale ztratil poměrem 11:13 a musel srovnávat už za stavu 0:2. Poslední krok ale nevyšel a Korejec zvládl rozhodující sadu v poměru 11:5. „Můj další soupeř je Číňan Feng, světová jednička. Uvidíme, co vymyslím, už dvakrát jsem mu v minulosti vzal jeden set, což je dobrý výsledek, protože obvykle vyhrává s nulou. Za posledních pět let toho moc neprohrál,“ popsal ne zrovna ideální okolnosti svého dalšího zápasu český debutant.