Delegáty valné hromady ČSTV přivítaly pohřební písně

ČTK ČTK
16. 4. 2011 12:10
Delegáti museli hned v úvodu jít přeparkovat
Foto: Ondřej Besperát

Nymburk - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) se nepřejmenuje. Změna názvu na Asociaci sportů ČR na dnešní valné hromadě v Nymburku neprošla a sportovní svazy podle očekávání zablokovaly i novelizaci stanov ČSTV.

Změnu názvu a stanov organizace sdružující sportovní svazy a jednoty navrhoval výkonný výbor ČSTV. K jejich prosazení potřeboval podporu obou komor zvlášť, což se nestalo.

Sportovní svazy již předem deklarovaly, že změnu stanov ani názvu nepodpoří, jak se dohodly na schůzce iniciativy Český sport 2011. Zástupci jednot by většinově změny přijali.

Čtěte také:
Někdo má, někdo ne. Média zaplaví kampaň proti Hušákovi

"Je dobře, že jsme se před hromadou sešli a vystupujeme jednotně. ČSTV potřebuje zásadní reformu a ne kosmetickou úpravu," řekl novinářům šéf svazu jachtingu Karel Bauer.

"To je jeho názor. Já jsem přesvědčený o tom, že i když máte útulný byt a vymalujete, tak se vám žije lépe," uvedl předseda ČSTV Pavel Kořan.

Bauer: Beru to jako aroganci

Kořan chtěl změnit název, protože ČSTV je podle něj v politické sféře vnímán negativně. "Politické kruhy mají pocit, že jsme kvůli tomu organizací nereformovatelnou a přežíváme z dob totality," konstatoval.

Před hlasováním o změně názvu si vzal slovo i šéf Sazky Aleš Hušák a delegátům řekl, že každý může hlasovat, jak chce, ale aby všichni pozorně sledovali, kdo jak hlasuje.

"Neberu to jako zastrašování, ale aroganci," uvedl Bauer. Sportovní svazy oponovaly, že změnit název a nechat starou strukturu by bylo směšné.

Neprošla ani novelizace stanov. "Je to určitě škoda, sportovní svazy potvrzují setrvalý svaz," řekl Kořan a navrhl valné hromadě, aby vznikla pracovní skupina složená z obou komor, která by měla do listopadu připravit společnou změnu.

"Není možné zpracovávat izolované návrhy, protože je evidentní, že by si je komory navzájem likvidovaly a konec by byl v nedohlednu," uvedl Kořan.

Do areálu musela přijet policie

Ostře sledovaná valná hromada začala za doprovodu pohřebních pochodů. Zasedání bylo krátce po začátku přerušeno, protože delegáti museli přeparkovat auta.

Při příjezdu do sportovního centra v Nymburce hrála delegátům dechovka pohřební pochody a vítal je transparent "Nestaňte se hrobaři českého sportu".

Foto: Ondřej Besperát

Pod ním ležela černá rakev plná míčů a tenisek. To vše v duchu anonymní kampaně, v rámci které se ve čtvrtek válely na ulicích u sídla společnosti Sazka hromady zvětšených "stokorun" z dob Československa.

Už dříve se na mostu u Sazky objevily figuríny oběšených sportovců, k jejichž instalaci se později přihlásila umělecká skupina Czakra.

Uzavřené jednání začalo dohady o programu valné hromady, ale po dvaceti minutách muselo být přerušeno, neboť do areálu přijela policie kvůli špatnému parkování. "Tohle nepamatuji," znělo mezi funkcionáři, kteří se hrnuli ze sálu a mířili k vozům.

Valná hromada má projednat nabídky na záchranu Sazky, v níž je ČSTV hlavním akcionářem. Loterijní firma je v úpadku a bojují o ni finanční skupiny.

Penta, již preferuje Hušák a vedení ČSTV, a skupiny PPF a KKCG, která předala jednajícím před vstupem na valnou hromadu dopis s nabídkou na záchranu Sazky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spojené síly pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 3 hodinami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy