David Cup: Byl to boj, ale Češi po čtyřhře vedou 2:1

1. 2. 2014 18:09
Reportáž ze sobotní čtyřhry daviscapového souboje Česko-Nizozemsko.
Česká radost.
Česká radost. | Foto: Reuters

Ostrava - Vítězná série českého tenisového páru Tomáš Berdych - Radek Štěpánek pokračuje, když dvojnásobní vítězové Davis Cupu v prvním kole letošního ročníku porazili nizozemský pár Robin HaaseJulien Rojer 7:5, 1:6, 7:6 a 7:6.

Výsledky ostatní zápasu 1. kola Davis Cupu naleznete ZDE!

Čeští obhájci salátové mísy se tak před nedělními dvouhrami ujali vedení 2:1 na zápasy. Berdych vyhrál v Davis Cupu 20. čtyřhru, Štěpánek šestnáctou, společnou bilanci si vylepšili na 15-1.

Pro český pár to byl extrémně těžký zápas

"Byl to pro nás v deblu nejtěžší zápas, který jsme společně odehráli. Jsem rád za to, že jsme to takto zvládli," řekl ihned po zápase mladší z domácího páru reportérovi České televize.

"Je hezké to zažít z druhé strany, ne jako včera, myslím, že soupeři dneska hráli nad své poměry, my jsme si to vítězství museli zasloužit poctivým, bojovným výkonem a jsem rád, že jsme to nakonec zvládli," doplnil jej Štěpánek.

V úvodní nedělní dvouhře může o postupu svěřenců kapitána Jaroslava Navrátila rozhodnout sedmý hráč světa Berdych, kterého od 13:00 v ČEZ Areně čeká Haase. K případné závěrečné dvouhře nastoupí dvojky Štěpánek a Igor Sijsling.

Dle Navrátili přežili Češi klinickou smrt

Berdych se Štěpánkem vyhráli v Davisově poháru již patnáctou čtyřhru, prohráli pouze jednou. Zápas s nizozemským párem však patřil k nejtěžším. Nechybělo mnoho a čeští tenisté mohli klidně prohrát 0:3, protože první set vyhráli z pěti odvrácených setbolů a ve třetím zmařili soupeřům další tři.

"Skoro jsme byli po smrti, nicméně rozhodla vůle kluků po vítězství. Jsem rád za vydřené vítězství a věřím, že to Tomáš v neděli dokončí," řekl po zápase nehrající kapitán českého výběru Jaroslav Navrátil.

V prvním setu se domácí hráči ocitli na hraně za stavu 4:5. Berdych při svém podání prohrával 0:40 a soupeři měli ještě dvakrát výhodu, ale Češi se z krize dostali a povzbuzení první set získali poměrem 7:5. Druhý set však jasně ztratili, jelikož na kurtu vládl skvělý Rojer, který výborně returnoval, podával a trápil soupeře přesnými loby.

Rozhodl zvládnutý závěr třetí sady

Ve třetím setu už Češi po ztrátě Štěpánkova podání prohrávali 3:5, jenže se zase zvedli na pokraji ztráty sady. Dva setboly nepovolili Nizozemcům využít při Berdychově podání.

Česká jednička si pak nechala na kurtu namasírovat záda a v dalším gamu odvrátili tenisté další setbol při servisu Haaseho, kterému vzali podání a set získali v tie-breaku. V tom se Nizozemci rozčilovali a naštvaný Haase vztekle mlátil raketou do sítě.

Drama přinesl i čtvrtý set. Češi získali rychle podání Nizozemců, ale o výhodu hned přišli. Set dospěl do zkrácené hry, kterou opět Berdych se Štěpánkem zvládli lépe a po skoro čtyřech hodinách využili druhý mečbol.

V pátečních dvouhrách Štěpánek prohrál s Haasem v pěti setech a skóre vyrovnal Berdych jasným vítězstvím nad Sijslingem.

1. kolo tenisového Davisova poháru v Ostravě (ČEZ Arena, tvrdý povrch):

ČR - Nizozemsko 2:1 po čtyřhře Berdych, Štěpánek - Rojer, Haase 7:5, 1:6, 7:6 (7:2), 7:6 (7:4).