Jde to i bez Berdycha a Štěpánka. Česko je bod od semifinále

5. 4. 2013 13:10
Český tým bojuje v Astaně o semifinále Davis Cupu. První bod pro výběr Jaroslava Navrátila získal Jan Hájek, druhý LUkáš Rosol.
Česká jednička Lukáš Rosol otočila zápas s Andrejem Golubjovem a připsala českému týmu ve čtvrtfinále druhý bod. | Foto: Reuters

Astana - Obhájci titulu v Davisově poháru, tenisté České republiky, jsou už jen jediný bod od postupu do semifinále.

Jan Hájek v úvodní dvouhře čtvrtfinále proti Kazachstánu předvedl povedený návrat do českého týmu, když v Astaně porazil domácí jedničku Michaila Kukuškina za pouhých 108 minut v poměru 6:3, 6:2, 6:4.

Česká jednička Lukáš Rosol pak ve dvouatřičtvrtěhodinové bitvě udolala v poměru 4:6, 6:4, 6:2 a 7:6 Andreje Golubjova, hrdinu předchozího vzájemného klání obou týmů v 1. kole předloňského ročníku v Ostravě.

"Jsem rád, jak to oba kluci zvládli. Jsme vepředu, je to vynikající takhle vést, rádi bychom rozhodli už v sobotu," řekl kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil po zápase České televizi.

Online reportáž z obou dvouher jste mohli sledovat ZDE.

Berdych: Gratuluju, zítra je doražte

O postupu do semifinále tak budou moci čeští tenisté rozhodnout už v sobotní čtyřhře, do níž nastoupí hrdina loňského finále Radek Štěpánek, který se vrací na kurty po operaci vyhřezlé ploténky krční ploténky. Vedle něj by se měl představit Hájek.

"Debl zatím nevím, ale první alternativa je Štěpánek - Hájek," uvedl Navrátil.

Jeho tým tak zatím dokazuje, že se umí obejít i bez své dlouhodobé jedničky Tomáše Berdycha. Šestý hráč žebříčku ATP se totiž ze zápasu v Kazachstánu omluvil kvůli velké únavě.

Ten však hned po zápase nadálku týmu pogratuloval pomocí svého facebookového profilu.

"Tak kluci jedeme! Gratuluju a zítra je dorazíte!"

Hájek odčinil ostravský nezdar

Hájek, který je sice dlouholetým členem týmu, loni odmítal pozvánky do týmu, a přišel tak o salátovou mísu. Naposledy reprezentoval předloni v září v baráži v Rumunsku, kde za rozhodnutého stavu pečetil výhru 5:0.

V Astaně však potvrdil, že antuka je jeho nejoblíbenější povrch a stejně jako před třemi lety ve čtvrtfinále v Chile nedal v úvodní dvouhře soupeři šanci.

Od úvodu zápasu byl na kurtu dominantnější, i když to byl Kukuškin, kdo si jako první vypracoval brejkbol. Ten však byl jeho jediným v zápase, navíc jej Hájek odvrátil.

Sám pak využil čtyři z osmi nabízených šancí na brejk a vítězstvím si vylepšil bilanci v Davis Cupu na pět výher a čtyři porážky.

Hájek: Odvedl jsem dobrou práci

Devětadvacetiletý rodák z Olomouce tak Kukuškinovi vrátil dva roky starou porážku z 1. kola soutěže v Ostravě, která tehdy znamenala překvapivý postup Kazachů do čtvrtfinále.

Aktuálně 94. hráč žebříčku ATP tak odčinil "ostravský" nezdar, kde vedle prohry s Kukuškinem nestačil ve dvouhře ani na Golubjova.

"Byl jsem soustředěný, dodržel jsem stanovenou taktiku a odvedl jsem dobrou práci. Jsem nadšený, že jsem přinesl bod do šatny," řekl Hájek po zápase ČTK.

"Jak jsem ho brejkl, strašně mě to nakoplo. Věděl jsem, že pokud chytnu začátek druhého setu, bude to takový impulz, který mi vlije energii do žil. Když jsem pak vyhrál pět her v řadě, už jsem věřil, že vyhraju," dodal Hájek.

Golubjov doma poprvé prohrál dvouhru

Rosolovi, sedmadvacetiletému rodákovi z Brna, se povedl husarský kousek. Stal se totiž prvním tenistou, který dokázal Golubjova porazit v daviscupové dvouhře na kazašské půdě.

Aktuálně až 205. hráče světa však byl v úvodu lepším hráčem. V páté hře sebral Rosolovi servis a poté první set dopodával do vítězného konce.

Rosol, který je v žebříčku ATP o 140 míst více však ve druhém setu za stavu 4:4 zabral, když dvakrát Golubjova brejkl a uhrál pět gemů v řadě, díky čemuž poté otočil stav setů na 2:1.

Na začátku čtvrtého ale čistou hrou přišel o podání a za stavu 4:5 při servisu Golubjova odvracel setbol, což se mu povedlo a zápas dospěl do tie-breaku.

Nic nepodceníme, postoupíme v sobotu

Rosol sice prohrával 4:5 a Golubjov šel na podání, Rosol však otočil na 6:5. První mečbol sice ještě neproměnil, za stavu 7:6 se mu to už však razantní smečí povedlo.

"Jsem neskutečně rád. První set mi trochu utekl, ale pak jsem se do toho naštěstí dostal," řekl Rosol po utkání České televizi.

Nyní věří, že Češi udělají rozhodující bod už v sobotu. "O podcenění určitě nemůže být řeč, snad přidáme další bod už v deblu," dodal.