Další zlato z kanoistiky. Kinclová je juniorskou mistryní světa na trati 1000 metrů

Aktualizováno 29. 7. 2017 12:19
Kajakářka Sofie Kinclová se v sedmnácti letech stala juniorskou mistryní světa na 1000 metrů. Navázala tak na evropské zlato z loňska a vylepšila letošní druhé místo na mistrovství Evropy. Deblkajak juniorů vypojoval v Rumunsku bronz.
Sofie Kinclová získala po stříbru z mistrovství Evropy zlato na juniorském MS.
Sofie Kinclová získala po stříbru z mistrovství Evropy zlato na juniorském MS. | Foto: Facebook Sofie Kinclové

Pitešť (Rumunsko) - Kajakářka Sofie Kinclová se stala juniorskou mistryní světa v závodě na 1000 metrů. Na šampionátu v rychlostní kanoistice v Rumunsku navázala na loňský evropský titul a potvrdila formu po červnovém ME v Bělehradě, kde skončila druhá na kilometru i pětistovce. Bronzovou medaili vybojovali v Pitešti na stejné trati Tomáš Sobíšek s Jakubem Brabcem v závodě juniorů na deblkajaku.

Sedmnáctiletá Kinclová ve finálové jízdě zvítězila s náskokem rovných dvou sekund před Marií Virikovou z Norska, její jediná přemožitelka z bělehradského ME Emese Kohalmiová z Maďarska skončila třetí. Česká naděje bude favoritkou i na poloviční trati, na níž rovněž vyhrála semifinále.

Kinclová, pravnučka stříbrného olympijského medailisty z roku 1936 Bohuslava Karlíka, je v historii premiérovou českou světovou šampionkou v individuálním závodě. Dosud jedinou zlatou medaili v ženských kategoriích na MS získaly už v roce 1938 Marta Pavlisová a Marta Zvolánková na K2 (500 m).

Sobíšek s Brabcem přijeli na šampionát jako stříbrní evropští medailisté z pětistovky. V Rumunsku na dvojnásobné trati tentokrát nestačili jen na maďarskou dvojici a německé vítěze Jakoba Kurschata a Jakoba Thordsena.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v rychlostní kanoistice v Pitešti (Rumunsko):

Muži do 23 let:

1000 m - K1: 1. Vernice (Arg.) 4:03,328, …6. Zavřel (ČR) -6,384; K2: 1. Eidam, Bachmann (Něm.) 3:36,148; C1: 1. Santos (Braz.) 4:35,072; C2: 1. Čchen Wen-chua, Li Chung-čeng (Čína) 4:00,352.

Ženy do 23 let:

1000 m - K1: 1. Bullová (Austr.) 4:38,756.

500 m - K4: 1. Maďarsko 1:42,180; C1: 1. Nazdrovová (Běl.) 2:25,520.

Junioři:

1000 m - K1: 1. Schopf (Něm.) 4:10,784, …8. Kukačka (ČR) -13,960; K2: 1. Kurschat, Thordsen (Něm.) 3:44,076, …3. T. Sobíšek, Brabec (ČR) -5,024; C1: 1. Kavaliauskas (Lit.) 4:45,596; C2: 1. Slihoczki, Szoke (Maď.) 4:19,072.

Juniorky:

1000 m - K1: 1. Kinclová (ČR) 4:41,692.

500 m - K4: 1. Maďarsko 1:49,572, …5. ČR (Sobíšková, Štemberková, Betlachová, Galádová) -1,408; C1: 1. Ma Ja-nan (Čína) 2:33,992.