Svátek na Holmenkollenu. Oslní české hvězdy norského krále?

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 2. 2015 6:38
Jeden biatlonový svátek sotva skončil a už začíná další.
Gabriela Soukalová.
Gabriela Soukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Jeden biatlonový svátek sotva skončil a už začíná další. Z Vysočiny se peloton světových hvězd bleskově přesunul do norského Osla. Na slavném Holmenkollenu dnes odstartuje program předposlední zastávky Světového poháru vytrvalostními závody (online reportáž z úvodního klání žen sledujte ZDE).

Národní aréna na severozápadním předměstí Osla je od své poslední modernizace, která spolkla miliardu norských korun, považována za jeden z nejkrásnějších lyžařských areálů světa. Už pětkrát se zde konal světový šampionát v biatlonu.

Závodníci přiznávají, že tohle není obyčejný světový pohár. Holmenkollen, to je něco výjimečného. Zvlášť když závodům pravidelně přihlíží norský král i s rodinou. 

"Vyhrát na Holmesu je něco speciálního"

Před dvěma lety se s ním dokonce osobně setkal český biatlonista Ondřej Moravec. Tehdy totiž právě v Oslu vyhrál svůj vůbec první závod Světového poháru v kariéře. Na Holmenkollenu Čech ovládl závod s hromadným startem.

"Vyhrát na Holmesu, to je speciální. Vždyť to je legendární areál a navíc vás sleduje i král. Ne, to není běžný závod Světového poháru," řekl tehdy Moravec. A po dvou letech si jistě bude chtít památný triumf zopakovat.

Z českých nadějí rozhodně nebude sám. Vysoké ambice budou mít také Veronika Vítková, Michal Šlesingr či Gabriela Soukalová.

"Samozřejmě že jsme si zvykli na to, že na každém Světovém poháru jsou naši aspoň jednou na bedně. Byl bych ale rád, kdyby fanoušků neubývalo ani v té chvíli, kdy se třeba přestane dařit. Současný stav není samozřejmost," řekl serveru Aktuálně.cz Jan Matouš, šéf jabloneckého biatlonového klubu.

Matouš chválí hlavně české biatlonistky

V generálce na světový šampionát v Kontiolahti si ovšem čeští reprezentanti jistě budou chtít udržet vynikající psychické rozpoložení, které ve skvělé sezoně ještě podtrhly domácí závody v Novém Městě na Moravě s rekordní diváckou návštěvností.

Čtvrteční vytrvalostní závody, sobotní sprinty a nedělní štafety. Takový je program nadcházejícího prodlouženého víkendu. Čeští fanoušci, kteří v posledních měsících ještě zvýrazňují biatlonové šílenství, budou extrémně zvědaví především na nedělní dámskou štafetu.

Čtveřice Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková je totiž v letošní sezoně naprosto fenomenální. Bilance? Bronz v Hochfilzenu, zlato v Oberhofu i Ruhpoldingu a stříbro v Anterselvě.

"To je obrovská paráda. Celé družstvo žen si zaslouží velkou pochvalu. Druhé místo v bodování národů hovoří za všechno. To byla vždy výsada těch největších biatlonových mocností, teď tam jsou Češky," konstatoval Matouš, bronzový medailista z vytrvalostního závodu na MS v Lake Placid v roce 1987.

Češi už jsou hodně unavení

Právě on je jedním z Čechů, který má na Holmenkollen krásné vzpomínky. V roce 1992 tady ve spolupráci s Tomášem Kosem, Jiřím Holubcem a Ivanem Masaříkem vybojoval stříbrnou medaili v již zrušeném závodě hlídek. Mistr světa Roman Dostál v Oslu v roce 2006 doběhl druhý v závodě s hromadným startem. Na Holmenkollenu pak o dva roky později triumfoval Michal Šlesingr a o dva roky starém vítězství Ondřej Moravce již byla řeč.

„Pro mě už je to hodně dávno, vlastně si na to vzpomenu jen ve chvíli, kde se mě někdo zeptá,“ podotkl pro oficiální bulletin biatlonového svazu Šlesingr. Dvaatřicetiletý reprezentant žije především současností, a tak bude chtít v dnešním individuálním závodě na 20 kilometrů napodobit třetí místo ze švédského Östersundu.

„Holmenkollen patří k mým nejmilejším zastávkám v seriálu. Stadion je hodně příjemný, tratě těžké, ale spravedlivé. Jedinou potíží tak bývá kvalita sněhu,“ dodal biatlonista. „Ve středu během tréninku byla trať tvrdá a to mi sedí. Obávám se ale, že při závodech hodně utrpí. No, snad se nebudeme bořit po lýtka,“ zadoufal.

Čeští reprezentanti jsou po těžkém víkendu v Novém Městě na Moravě hodně unavení. „Ano, únava u sportovců už je evidentní. Na druhou stranu
se všichni těší,“ podotkl trenér ženského týmu Zdeněk Vítek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy