Další pocta pro žokeje Váňu. Dostal medaili Za zásluhy

Ivo Pospíšil
28. 10. 2009 21:17
Josef Váňa byl mezi oceněnými ve Vladislavském sále
Josef Váňa přebírá medaili Za zásluhy
Josef Váňa přebírá medaili Za zásluhy | Foto: Jan Langer

Praha - Šestinásobný vítěz nejslavnějšího tuzemského dostihu Velká pardubická Josef Váňa byl ve středečních večerních hodinách vyznamenán z rukou prezidenta ČR Václava Klause medailí Za zásluhy. 

Sedmapadesátiletá ikona dostihového sportu se tak zařadila do společnosti Jana Wericha nebo Antonína Panenky. Společně s ním získali stejné ocenění ve Vladislavském sále například také Eva Pilarová, Karel Gott nebo volejbalový internacionál Josef Musil.

Čtěte také: Konec na vrcholu? Váňa: Počkejme. Dokázal, že na to má

Josef Váňa se znovu dostal do podvědomí široké veřejnosti hlavně díky říjnovému triumfu ve 119. ročníku Velké pardubické, kterou v sedle osmiletého valacha Tiumena vyhrál.

Již delší dobu byl také označován za přehlíženou legendu českého sportu, který je stejně jako kolegové v jiných odvětvích respektován nejen v tuzemsku, ale i zahraničí.

"On není českou, ale evropskou legendou. Tento člověk je jedním z nejlepších sportovců naší země. Pro mě osobně je už lepší jen Dvořák a Šebrle," chválil ho krátce po skončení Velké pardubické předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Před dostihovými tribunami působí už od roku 1979 a objevil se již ve více než 600 překážkových dostizích. Mimo závodění působí hlavně jako trenér a chovatel, přičemž patří také za jednoho z největších odborníků ve svém oboru.

V jeho stáji totiž například byli legendární koně jako Železník, či Vronsky. Aktuálně se v ní nachází také Sixteen, Decent Fellow, Chalko, Juventus nebo již zmíněný Tiumen.

Přečtěte si také: Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Legendární žokej se již během své kariéry zotavil z nesčetného množství pádů a často rád přiznává, že v něm není jediná kost, která by nebyla zlomená.

"Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit." žertoval.

Jeho další budoucnost na dostihových okruzích zůstává otevřená i do příštího roku. Svůj start na jubilejní 120. ročníku Velké pardubické totiž podmiňuje uzdravením oblíbeného, avšak zraněného koně Welldancera.

 

Právě se děje

Další zprávy