Další pocta pro žokeje Váňu. Dostal medaili Za zásluhy

Ivo Pospíšil
28. 10. 2009 21:17
Josef Váňa byl mezi oceněnými ve Vladislavském sále
Josef Váňa přebírá medaili Za zásluhy
Josef Váňa přebírá medaili Za zásluhy | Foto: Jan Langer

Praha - Šestinásobný vítěz nejslavnějšího tuzemského dostihu Velká pardubická Josef Váňa byl ve středečních večerních hodinách vyznamenán z rukou prezidenta ČR Václava Klause medailí Za zásluhy. 

Sedmapadesátiletá ikona dostihového sportu se tak zařadila do společnosti Jana Wericha nebo Antonína Panenky. Společně s ním získali stejné ocenění ve Vladislavském sále například také Eva Pilarová, Karel Gott nebo volejbalový internacionál Josef Musil.

Čtěte také: Konec na vrcholu? Váňa: Počkejme. Dokázal, že na to má

Josef Váňa se znovu dostal do podvědomí široké veřejnosti hlavně díky říjnovému triumfu ve 119. ročníku Velké pardubické, kterou v sedle osmiletého valacha Tiumena vyhrál.

Již delší dobu byl také označován za přehlíženou legendu českého sportu, který je stejně jako kolegové v jiných odvětvích respektován nejen v tuzemsku, ale i zahraničí.

"On není českou, ale evropskou legendou. Tento člověk je jedním z nejlepších sportovců naší země. Pro mě osobně je už lepší jen Dvořák a Šebrle," chválil ho krátce po skončení Velké pardubické předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Před dostihovými tribunami působí už od roku 1979 a objevil se již ve více než 600 překážkových dostizích. Mimo závodění působí hlavně jako trenér a chovatel, přičemž patří také za jednoho z největších odborníků ve svém oboru.

V jeho stáji totiž například byli legendární koně jako Železník, či Vronsky. Aktuálně se v ní nachází také Sixteen, Decent Fellow, Chalko, Juventus nebo již zmíněný Tiumen.

Přečtěte si také: Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Legendární žokej se již během své kariéry zotavil z nesčetného množství pádů a často rád přiznává, že v něm není jediná kost, která by nebyla zlomená.

"Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit." žertoval.

Jeho další budoucnost na dostihových okruzích zůstává otevřená i do příštího roku. Svůj start na jubilejní 120. ročníku Velké pardubické totiž podmiňuje uzdravením oblíbeného, avšak zraněného koně Welldancera.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy