Další medaile! Tyčkařka Svobodová je vicemistryní světa

9. 3. 2014 17:05
Tyčkařka Jiřina Svobodová vybojovala na halovém mistrovství světa v Sopotech stříbro, běžkyně Lenka Masná skončila šestá ve finále osmistovky.
Jiřina Svobodová
Jiřina Svobodová | Foto: Reuters

Sopoty - Česká výprava má na halovém mistrovství světa v Sopotech další medaili. Získala ji tyčkařka Jiřina Svobodová, která vyskákala stříbro.

Ve finále překonala 470 centimetrů a podělila se o druhé místo s Ruskou Anželikou Sidorovovou. Stejným výkonem zvítězila Yarisley Silvaová z Kuby, jež jako jediná skočila 470 na první pokus.

"Já jsem od dnešního závodu nic nečekala, šla jsem tak nějak skákat a dopadlo to dobře. Ještě si to tak neuvědomuju, jsem ráda za ten výkon. Medaile je samozřejmě skvělá, jsem fakt strašně šťastná," řekla po soutěži Svobodová.

Masná na osmistovce šestá

Běžkyně Lenka Masná skončila šestá ve finále osmistovky. Osmadvacetiletá závodnice ještě v cíli předposledního kola atakovala medailové pozice, v závěru ale tempo neudržela a doběhla poslední v čase 2:02,46.

Titul získala Američanka Chanelle Priceová v nejlepším letošním světovém čase 2:00,09, pod 2:01 se dostaly už jen stříbrná Angelika Cichocká z Polska a Běloruska Marina Arzamasovová.

Zlato uniklo o jeden pokus

Předloňská mistryně Evropy Svobodová překonala 470 cm na druhý pokus. Stejný výkon stačil i na zlato, ale bylo potřeba uspět napoprvé, což dokázala jen Yarisley Silvaová z Kuby, bronzová žena z loňského MS v Moskvě a stříbrná olympionička z Londýna.

Česká tyčkařka neuspěla až na pokusech o halový český rekord 475 cm a pak musela čekat, zda ji další dvě soupeřky nepředstihnou. Brazilka Fabiana Murerová, mistryně světa z roku 2011 a halová světová šampionka z roku 2010, neuspěla a se Svobodovou prohrála na pokusy. Shodila i olympijská vítězka Jennifer Suhrová z USA, jež soutěž protaktizovala a s jediným zdařeným pokusem na 465 skončila pátá.

"Bylo to hrozně vyrovnané a já pořád nevěděla, jaké výšky mám skákat. Jestli nižší základ na pohodu, nebo šetřit síly," uvedla Svobodová ke svému prvnímu pokusu na 445 cm, což byl nejvyšší základ v kariéře na vrcholné akci. "Moc mě mrzí ty pokusy na 475. Byly nadějné, mohla by to být ještě jiná medaile, ale super," uvedla.

Masná běžela na medaili

Osmadvacetiletá Masná ještě v cíli předposledního kola finále osmistovky atakovala medailové pozice, v závěru ale tempo neudržela a doběhla poslední v čase 2:02,46. Titul získala Američanka Chanelle Priceová v nejlepším letošním světovém čase 2:00,09, pod 2:01 se dostaly už jen stříbrná Angelika Cichocká z Polska a Běloruska Marina Arzamasovová.

"Teď převládá zklamání trochu, protože se s těmi holkami dá běhat," řekla Masná. Začala pomaleji, ale 200 metrů před cílem byla na medailové pozici. Pak jí došly síly i kvůli tomu, že často obíhala soupeřky v druhé dráze. "Bojuje se o každý metr, po tom seběhu jsem musela zrychlit a asi se to projevilo v závěrečném finiši. Ten běh byl špatný," řekla.

Nakonec byla ale ráda. "Pro mě je to úspěch, i když to finále nebylo vůbec podle mých představ. Ale šestým místem jsem navázala na loňskou sezonu, takže jsem spokojená," řekla Masná, finalistka loňského mistrovství světa v Moskvě.

Lagat posunul věkový rekord, favorit Uchov prohrál

Ve finále mužské trojky podlehl veterán Bernard Lagat z USA o osmnáct let mladšímu Keňanovi Calebu Ndikuovi. Ziskem stříbra se stal ve věku 39 let a 87 dnů nejstarším mužským medailistou v historii HMS.

Favorizovaný ruský výškař Ivan Uchov, který na konci února v Praze vyrovnal výkonem 242 cm halový evropský rekord, zlato nezískal. Na pokusy prohrál s Mutazem Baršimem z Kataru, oba zdolali 238 cm.

Americká čtvrtkařská štafeta se na závěr programu MS postarala o jediný světový rekord na šampionátu. Kyle Clemons, David Verburg, Kind Butler a Calvin Smith zvítězili v čase 3:02,13 a byli o sedm desetin sekundy rychlejší než tým jejich krajanů v roce 1999 v Maebaši.

Halové mistrovství světa v atletice v Sopotech (Polsko):

Muži:

800 m: 1. Aman (Et.) 1:46,40, 2. Kszczot 1:46,76, 3. Lewandowski (oba Pol.) 1:47,09.

3000 m: 1. Ndiku (Keňa) 7:54,94, 2. Lagat (USA) 7:55,22, 3. Gebremeskel (Et.) 7:55,39.

60 m př.: 1. Osaghae (USA) 7,45, 2. Martinot-Lagarde 7,46, 3. Darien (oba Fr.) 7,47.

4x400 m: 1. USA (Clemons, Verburg, Butler, Smith) 3:02,13 - světový rekord, 2. Británie 3:03,49, 3. Jamajka 3:03,69.

Výška: 1. Baršim (Kat.) 238, 2. Uchov (Rus.) 238, 3. Procenko (Ukr.) 236.

Trojskok: 1. Adams (Rus.) 17,37, 2. Revé 17,33, 3. Pichardo (oba Kuba) 17,24.

Ženy:

60 m: 1. Fraserová-Pryceová (Jam.) 6,98, 2. Ahouréová (Pobřeží sl.) 7,01, 3. Bartolettaová (USA) 7,06.

800 m: 1. Priceová (USA) 2:00,09, 2. Cichocká (Pol.) 2:00,45, 3. Arzamasovová (Běl.) 2:00,79, ...6. Masná (ČR) 2:02,46.

3000 m: 1. G. Dibabaová (Et.) 8:55,04, 2. Obiriová (Keňa) 8:57,72, 3. Džamálová (Bahr.) 8:59,16.

4x400 m: 1. USA (Hastingsová, Atkinsová, McCororyová, Tateová) 3:24,83, 2. Jamajka 3:26,54, 3. Británie 3:27,90.

Tyč: 1. Silvaová (Kuba) 470, 2. Sidorovová (Rus.) a Svobodová (ČR) obě 470.

Dálka: 1. Lesueurová (Fr.) 685, 2. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 681, 3. Španovičová (Srb.) 677.