Další hvězda pod gilotinou. Dopoval také spurtér Cipollini?

Sport Sport
9. 2. 2013 20:27
Cyklistice hrozí další dopingový skandál. Podle italského listu Gazzetta dello Sport dlouhá léta systematicky podváděl i jeden z nejlepších spurtérů posledních let Mario Cipollini.
Italský cyklista Mario Cipollini
Italský cyklista Mario Cipollini | Foto: www.atwistedspoke.com

Řím - Cyklistice hrozí další dopingový skandál. Podle italského listu Gazzetta dello Sport dlouhá léta systematicky podváděl i jeden z nejlepších spurtérů posledních let Mario Cipollini, který prý patřil ke klientům španělského lékaře Eufemiana Fuentese. S ním nyní probíhá v Madridu soud.

"Pravda, která bolí," uvedla Gazzetta v článku, v němž pětačtyřicetiletého Cipolliniho viní z užívání zakázaných látek. Mistr světa a vítěz téměř dvou set profesionálních závodů a rekordních 42 etap na Giru d'Italia to popřel a obvinění označil za "nepodložená a absurdní". Navíc deníku pohrozil právními kroky. S antidopingovými úřady je prý připraven spolupracovat.

Novináři mají proti Cipollinimu důkazy

Italský list tvrdí, že má důkazy, že Cipollini systematicky užíval krevní doping EPO a růstové hormony v roce 2002, kdy byl Fuentesovým klientem a vyhrál mistrovství světa. Jeho krycí jméno mělo být "Maria", za své úspěchy měl přitom nejlepší spurtér své generace přezdívku "Super Mario". Kariéru ukončil v roce 2008.

K systematickému dopingu se nedávno po letech odmítání přiznal Američan Lance Armstrong, sedminásobný vítěz Tour de France. Poškodil už tak chatrnou pověst cyklistiky, které dokonce hrozí, že bude vyloučena z programu olympijských her.

Fuentes vinu na podvádění cyklistů i dalších sportovců popírá, skandál odhalilo vyšetřování Operatión Puerto v květnu 2006. Stín dopingu od té doby leží na bezmála 50 cyklistech.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Muchová je ve čtvrtfinále Korea Open, Babosové povolila jen pět her

Karolína Muchová potvrdila na Korea Open roli nasazené trojky, když v osmifinále vyřadila Maďarku Timeu Babosovou po setech 6:2, 6:3. V dalším kole se utká s Australankou Priscillou Honovou, jež stejně jako Babosová postoupila od hlavní fáze turnaje z kvalifikace a dnes vyřadila nasazenou pětku Ajlu Tomjlanovicovou. 

Další zprávy