Další hvězda pod gilotinou. Dopoval také spurtér Cipollini?

Sport Sport
9. 2. 2013 20:27
Cyklistice hrozí další dopingový skandál. Podle italského listu Gazzetta dello Sport dlouhá léta systematicky podváděl i jeden z nejlepších spurtérů posledních let Mario Cipollini.
Italský cyklista Mario Cipollini
Italský cyklista Mario Cipollini | Foto: www.atwistedspoke.com

Řím - Cyklistice hrozí další dopingový skandál. Podle italského listu Gazzetta dello Sport dlouhá léta systematicky podváděl i jeden z nejlepších spurtérů posledních let Mario Cipollini, který prý patřil ke klientům španělského lékaře Eufemiana Fuentese. S ním nyní probíhá v Madridu soud.

"Pravda, která bolí," uvedla Gazzetta v článku, v němž pětačtyřicetiletého Cipolliniho viní z užívání zakázaných látek. Mistr světa a vítěz téměř dvou set profesionálních závodů a rekordních 42 etap na Giru d'Italia to popřel a obvinění označil za "nepodložená a absurdní". Navíc deníku pohrozil právními kroky. S antidopingovými úřady je prý připraven spolupracovat.

Novináři mají proti Cipollinimu důkazy

Italský list tvrdí, že má důkazy, že Cipollini systematicky užíval krevní doping EPO a růstové hormony v roce 2002, kdy byl Fuentesovým klientem a vyhrál mistrovství světa. Jeho krycí jméno mělo být "Maria", za své úspěchy měl přitom nejlepší spurtér své generace přezdívku "Super Mario". Kariéru ukončil v roce 2008.

K systematickému dopingu se nedávno po letech odmítání přiznal Američan Lance Armstrong, sedminásobný vítěz Tour de France. Poškodil už tak chatrnou pověst cyklistiky, které dokonce hrozí, že bude vyloučena z programu olympijských her.

Fuentes vinu na podvádění cyklistů i dalších sportovců popírá, skandál odhalilo vyšetřování Operatión Puerto v květnu 2006. Stín dopingu od té doby leží na bezmála 50 cyklistech.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy