Další běžecký keňský talent se jmenuje Conseslus Kipruto

David Procházka
25. 6. 2013 18:32
Keňský steeplař Conseslus Kipruto patří k nejlepším světovým běžcům po třech letech tréninku už v 18 letech.
Ezekiel Kemboi je keňský olympijský vítěz z Londýna na 3000 metrů překážek, doma už mu roste slušná osmnáctiletá konkurence Conseslus Kipruto.
Ezekiel Kemboi je keňský olympijský vítěz z Londýna na 3000 metrů překážek, doma už mu roste slušná osmnáctiletá konkurence Conseslus Kipruto. | Foto: Reuters

Ostrava - Pořádně běhat začal až před třemi roky, do té doby jen tak občas popoběhl, zahrál si fotbálek nebo volejbal. A hned po roce tréninku se stal keňský steeplař Conseslus Kipruto v roce 2011 mistrem světa do 17 let na dvoukilometrové trati v Lille. O rok později přidal v Barceloně na MS do 19 let další mistrovský titul, tentokrát na tříkilometrové trati.

Kolik je rekord mítinku?

A to je Kiprutovi pořád ještě 18 let, devatenácté narozeniny oslaví až v prosinci. Ve čtvrtek se chce pokusit na mítinku Zlatá tretra Ostrava o čas pod osm minut, což by byl nejen jeho osobní rekord, ale i rekord mítinku, který má hodnotu 8:02,55. Letos už se přitom osmnáctiletý závodník zlepšil na 8:01,16.

V Keni běhá každý

Že začal Conseslus Kipruto pozdě? Že organizovaně trénuje teprve třetím rokem? To nejsou velké překážky. V Keni přece umí běhat každý. Na tiskové konferenci v Ostravě působil hodně sympaticky a hned se vyptával na rekord mítinku. „I kdyby bylo horší počasí, tak se o to pokusím a udělám co budu moct,“ sliboval. 

Přitom Zlatá tretra bude pro něho posledním závodem před keňskou kvalifikací na letošní mistrovství světa. „Dvě místa mají jistá Ezekiel Kemboi a Paul Kipsiele Koech, bude se bojovat o další dvě místa a já doufám, že se mi to podaří,“ prohlásil v Ostravě.

Každým rokem se skokově zlepšuje

Kemboi je dvojnásobný olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa, Kipsiele Koech je zase držitelem rekordu ostravského mítinku. Mladý Kipruto si však z velkých jmen nic nedělá. „Hodně jsem se za poslední rok zlepšil, změnil jsem některé věci v tréninku a hned se výsledek dostavuje. Věřím, že to půjde stejně rychle nahoru pořád,“ věří si.

V roce 2010 běžel 3000 metrů překážek za 8:54,10. V roce 2011 se zlepšil o téměř půl minuty na 8:27,30. V olympijské sezoně už se přiblížil špičce časem 8:03,49, ale olympiáda z toho nebyla. „Byl jsem zklamaný, že Londýn nevyšel, ale nemůžu chtít hned všechno,“ uznal. A letos se posunul o další dvě sekundy níže na 8:01,16. Až prolomí osmiminutovou hranici, už ho nikdo nezastaví.

Železný by chtěl podobný český talent

„To není možné,“ kroutil hlavou nad přírodním talentem bývalý oštěpař a ředitel ostravského mítinku Jan Železný, když slyšel Kiprutův příběh. „Takové bychom potřebovali,“ přidal obdivně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy