Dálkař Juška vyhrál univerziádu, Mäki a štafeta mají bronz

Aktualizováno 28. 8. 2017 16:14
Radek Juška jako jediný na univerziádě přeskočil osmimetrovou hranici a získal zlato.
Radek Juška
Radek Juška | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Dálkař Radek Juška vyhrál univerziádu. Ve třetím pokusu skočil 802 centimetrů a jako jediný z finalistů překonal osmimetrovou hranici. Bronzové medaile přidali Kristiina Mäki na patnáctistovce a čtvrtkařská štafeta ve složení Jan Tesař, Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr a Vít Müller. Atleti se tak dnes postarali o první české medaile na univerziádě v Tchaj-peji, která skončí ve středu.

Juška stejně jako na mistrovství světa v bojích o medaile nezopakoval pokus z kvalifikace, v níž v neděli posunul vlastní český rekord na 831 cm. Na centimetr zopakoval finálový výkon z Londýna, ale zatímco na MS byl desátý, na univerziádě to stačilo na zlato. Džásira Mohammeda Trikiho z Alžírska porazil o šest centimetrů, třetí skončil Francouz Raihau Maiau (791).

Mäki předvedla výborný finiš, ještě 150 metrů před cílem byla šestá. Nakonec časem 4:20,65 nestačila jen na vítěznou Srbku Amelu Terzičovou (4:19,18) a stříbrnou Docus Ajokovou z Ugandy (4:19,48). Při rozcvičení cítila únavu ze závodu na 5000 metrů, ve kterém skončila v neděli šestá.

"Modlila jsem se, aby se běželo na finiš, protože sil už příliš nezbývalo. Posledních 500 metrů si moc nepamatuji, ale bouřlivá atmosféra mě hnala dopředu a v cíli jsem nemohla uvěřit, že mám medaili," uvedla na webu atletického svazu Mäki, která po univerziádním zlatu ze závodu na 5000 metrů před dvěma lety získala na vrcholné akci studujících sportovců další cenný kov.

Čeští čtvrtkaři skončili třetí navzdory problémům na předávkách. Hodboď při ní upadl, ale ještě stihl předat kolík Šnejdrovi. Ani on nepředal finišmanu Müllerovi úplně hladce, ale Müller třetí příčku uhájil. Vyhráli čtvrtkaři Dominikánské republiky (3:04,34) před Američany (3:06,68), česká čtveřice doběhla v čase 3:08,14.

Další cenný kov mohou v úterý přidat baseballisté, které čeká zápas o bronz s Koreou. V semifinále český tým podlehl Američanům 4:8.