Dálkař Juška a suverénní Hejnová jsou ve finále MS

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 13:51
Dálkař Radek Juška si zaskáče ve finále mistrovství světa v Pekingu. V kvalifikaci se zachránil posledním pokusem.
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Reuters

Peking - Obhájkyně titulu v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová s přehledem postoupila do finále mistrovství světa v Pekingu, Denisa Rosolová v semifinále vypadla.

Uspěl i další zlatý medailista z předloňské Moskvy oštěpař Vítězslav Veselý a ve finále bude také dálkař Radek Juška, který se zachránil posledním pokusem do vzdálenosti 798 centimetrů a obsadil poslední postupové dvanácté místo.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková neskočila v kvalifikaci základní výšku 430 centimetrů, překážkářka Denisa Rosolová vypadla v semifinále. Z trojice oštěpařů neuspěl Petr Frydrych, proti vyřazení Jakuba Vadlejcha podal český tým protest.

Hejnová vypustila závěr

Hejnová snadno vyhrála poslední ze tří semifinálových běhů, v závěru už notně zpomalila, přesto dosáhla nejrychlejšího času 54,24 sekundy. Rosolová byla časem 55,73 celkově jedenáctá. Držitelka nejlepšího výkonu sezony Shamier Littleová postoupila až díky dosaženému času 54,86, mezi přímo postupující dvojici ve svém běhu se Američanka s extravagantní ozdobou na hlavě nevešla.

"Zase to bylo zadrženě, takže jsem moc ráda. Už to bylo rychlejší než v rozběhu, ale pořád to nebylo naplno. Jsou rezervy a doufám, že ušetřené síly se budou hodit," pochvalovala si Hejnová. To Rosolová hledala chybu. "Snažila jsem se to rozběhnout rychleji, ale nezvládám konec. Musím najít chybu v tréninku, protože cílovou rovinku nezvládám," pokrčila rameny. "Ale příští rok je důležitější, nikoho MS zajímat nebude," řekla směrem k olympiádě v Riu.

Veselému stačil jeden hod

Veselý si zajistil postup hned prvním hodem 83,63 metru, Vadlejchovi při nejdelším třetím pokusu odmával rozhodčí přešlap. Přesto se měřilo a 83,93 by Vadlejchovi rovněž stačilo, neboť limit byl 83 metrů. Česká výprava podala proti jeho vyřazení protest. Frydrych hodil jen 74,24, nepostoupil ani olympijský vítěz Keshorn Walcott z Trinidadu.

"Přál jsem si, aby to vyšlo prvním hodem. A vyšlo to, i když to nebyl technický zázrak. Ale to je možná známka dobré formy," věřil obhájce titulu Veselý. "Mohl jsem si dovolit na to naběhnout lehce, snažil jsem se nedivočit kvůli tomu povrchu, protože je rychlý," uvedl. "Takže všechno jak má být," dodal.

Juška postoupil se štěstím

Dvaadvacetiletý halový vicemistr Evropy z letošního šampionátu v Praze Juška měl velké štěstí. Stejně daleko jako on totiž skočil také Godfrey Khotso Mokoena, ale Juškův druhý nejlepší pokus měl hodnotu 750 cm, zatímco Jihoafričan měl v zápisu dva přešlapy. To posunulo do úterního boje českého dálkaře.

Podobné drama si Juška prožil i v březnu v Praze, kde rovněž postupoval z poslední pozice. A to dnes ještě musel český dálkař čekat na třetí pokus Švéda Michela Tornéuse, který HME v Praze vyhrál. Ten však nakonec třikrát přešlápl. "Byly to nervy, štěstí," komentoval to Juška. Útok na stříbro jako v O2 areně ale neplánuje. "Jsme na mistrovství světa," upozornil.

Posledním českým dálkařem ve finále na velké akci byl Roman Novotný, který skončil právě v Pekingu osmý na olympiádě před sedmi lety. "Určitě se budu snažit být v užším finále. A finále mistrovství světa je ideální závod na pokus o překonání českého rekordu," pousmál se dálkař. Ten drží z roku 1988 Milan Mikuláš výkonem 825 cm.

Ptáčníkové se chtělo plakat

Ptáčníková je mistryní Evropy z Helsinek 2012 a ve finále byla na posledních dvou světových šampionátech v Moskvě (8.) a v Tegu (7.), na olympiádě v Londýně skončila šestá. Letošní sezona jí ale nevyšla, z kvalifikace vypadla i na domácím halovém ME v Praze. V Pekingu byl postupový limit 460 cm, česká rekordmanka se letos nejvýš dostala při Pražské tyčce, kde překonala 472.

"Tři křížky, to už se mi dlouho nestalo," hlesla po závodu Ptáčníková se slzami v očích. Nevěděla, kde hledat chybu. "Cítila jsem se dobře, běželo mi to, ale pak přišel závod a cvak. Úplně jiný člověk. Celá sezona byla nahoru dolů a teď jsem vychytala bod, kdy jsem byla dole," utrousila smutná Ptáčníková, která připustila, že se bude muset po kvalifikaci pořádně vybrečet. Více čtěte zde.

V rozběhu na 3000 metrů překážek vypadla Lucie Sekanová, její výkon 9:45,72 minuty znamenal 27. místo.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy