Rusové soptí kvůli trestu pro gymnastu. "Z" není nacionalistické ani útočné, tvrdí

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2022 14:37
Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) potrestala ročním zákazem startů ruského závodníka Ivana Kuljaka za veřejnou podporu ruské invaze na Ukrajinu.

Prohřešku se dopustil na březnovém Světovém poháru v Dauhá, kde si přišel na slavnostní vyhlášení pro bronzovou medaili za cvičení na bradlech s připnutým písmenem Z na hrudi. Stejný znak na sobě mají na Ukrajině ruská vojenská vozidla.

Roční trest se Kuljakovi bude počítat od vynesení verdiktu. Pokud bude i po jeho odpykání 17. května 2023 platit současný zákaz startů pro všechny ruské gymnasty, bude distanc pokračovat a vyprší šest měsíců poté, co budou sankce pro ruské sportovce zrušeny.

Ruská strana postih odsoudila. Poslanec Dmitrij Sviščev, který je ve Stání dumě předsedou výboru pro sport, nesouhlasí s tím, že se písmeno zet ocitlo na zakázaném seznamu pořadatelů.

"Osobně nevidím žádné útočné, diskriminační nebo nacionalistické znaky v Kuljakovu činu, stejně jako to nevidí celý normální civilizovaný svět. Ale bohužel se federace nedokáže vyrovnat s tlakem politiků a velkých obchodních magnátů, kteří řídí právo, nebo bezpráví ve sportu," řekl agentuře TASS.

Podle rozhodnutí disciplinární komise byl navíc Kuljak za porušení pravidel a etického i disciplinárního kodexu ze závodů v Dauhá zpětně diskvalifikován a musí vrátit medaili i prémii 500 švýcarských franků (v přepočtu téměř 12 tisíc korun). Dalších 2000 švýcarských franků (přes 47 tisíc korun) zaplatí za disciplinární řízení.

Jeho kouč Igor Kalabuškin a reprezentační trenérka Valentina Rodioněnková, která byla v Dauhá vedoucí ruské výpravy, byli všech obvinění zproštěni.

Pomohlo jim, že mezinárodní federaci dodali prohlášení, že nevěděli, co Kuljak plánuje, a nebyli do toho nijak zapojeni. Rodioněnková osvobozující verdikt nečekala.

"Je překvapení, že se z nějakého důvodu rozhodli omilostnit mě a trenéra. Nepochybovali jsme o tom, že budeme potrestáni," poznamenala. Na Kuljakovu kariéru prý distanc nebude mít zásadní dopad. "Je v pohodě, trénuje," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vyčerpané české turisty musel v rakouských Alpách zachraňovat vrtulník

Devětatřicetiletý muž a osmačtyřicetiletá žena se v pátek vydali na lezeckou trasu na skalní stěně Seewand, která je označována za jednu z nejnáročnějších zajištěných horolezeckých cest v Rakousku.  Podle policie muž už stěnu v minulosti několikrát zdolal a horolezecké zkušenosti měla i žena.

I kvůli nepříznivému počasí ale pár postupoval příliš pomalu, a rozhodl se proto vrátit. Muž a žena se přitom dostali do místa, z něhož nedokázali v cestě pokračovat. Obzvlášť žena přitom byla velmi unavená a pociťovala bolest v kolenu. Češi si proto zavolali o pomoc.

Kvůli špatnému počasí nemohli vyrazit horští záchranáři pěšky, zapojit se proto musel vrtulník. Pokud by se nakrátko nezlepšilo počasí, museli by podle policie strávit zřejmě Češi noc v horách. Lékařské ošetření následně odmítli, uvedla policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy