Cyklokrosařka Nash dojela v posledním závodu SP po pádu sedmá

22. 1. 2017 16:34
Cyklokrosařka Kateřina Nash dojela v závěrečném závodu Světového poháru v Hoogerheide po pádu sedmá a v celkovém pořadí seriálu obsadila třetí místo.
Kateřina Nash
Kateřina Nash | Foto: ČTK

Hoogerheide - Cyklokrosařka Kateřina Nash dojela v závěrečném závodu Světového poháru v Hoogerheide po pádu sedmá a v celkovém pořadí seriálu obsadila třetí místo. Mezi muži skončil dvanáctý český mistr Michal Boroš a týden před mistrovstvím světa vyrovnal nejlepší výsledek v sezoně. Závody ovládli domácí Marianne Vosová a Lars van der Haar.

Nash se zapletla do pádu způsobeného Italkou Evou Lechnerovou tři kola před koncem, do té doby jela ve vedoucí skupině. Po nabrané ztrátě už nemohla útočit na stupně vítězů a zaznamenala nejhorší výsledek v sezoně. V předchozích pěti startech v SP byla devětatřicetiletá prachatická rodačka jednou první, dvakrát druhá, jednou třetí a čtvrtá.

Po dnešním osmém místě přišla Nash těsně o celkovou druhou pozici v SP, na níž ji o dva body předstihla Belgičanka Sanne Cantová. Prvenství měla už před dnešním závodem jisté Nizozemka Sophie de Boerová, která v závěrečném spurtu skončila hned za českou reprezentantkou.

Stupně vítězů obsadily v domácím prostředí Nizozemky. Vosová vyhrála třetí závod za sebou a pasovala se do role největší favoritky mistrovství světa v Lucembursku, na němž bude za týden útočit na osmé zlato. Za suverénní vítězkou dojela za 13 sekund Lucinda Brandová a o další dvě sekundy později Annemarie Worstová. Nash ztratila na Vosovou 22 sekund.

Vicemistr světa Van der Haar si jel většinu závodu osamocen v čele vlastní tempo a zvítězil s velkým náskokem 44 sekund. Na stupně vítězů ho doprovodili kolegové z týmu Fidea Belgičan Tom Meeusen a Nizozemec Corne Van Kessel.

Boroš jel ve velké skupině stíhající Van der Haara a několikrát se objevil v jejím čele. Na premiérové umístění v elitní desítce však nakonec český šampion nedosáhl a zopakoval dvanácté místo z prosincového závodu v Namuru. Jan Nesvadba dojel dvacátý a Tomáš Paprstka dvě místa za ním.

Finále SP vynechal mistr světa Wout Van Aert z Belgie, jenž už měl celkové vítězství v hodnocení seriálu jisté a šetřil před MS bolavé koleno. Boroš skončil v pořadí SP sedmnáctý.

Závěrečný závod SP v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):

Muži: 1. Van der Haar (Niz.) 1:03:32, 2. Meeusen (Belg.) -44, 3. Van Kessel (Niz.) -45, 4. Venturini (Fr.), 5. Pauwels (Belg.) oba -47, 6. Merlier (Belg.) -51, ...12. Boroš -56, 20. Nesvadba -1:31, 22. Paprstka -1:51, 41. Hekele -2:38, 50. Malík (všichni ČR) -4:17.

Konečné pořadí SP (po 8 závodech): 1. Van Aert (Belg.) 530, 2. Pauwels 474, 3. Meeusen 447, 4. M. Vanthourenhout 384, 5. L. Sweeck (oba Belg.) 373, 6. Van Kessel 345, ...17. Boroš 220, 42. Nesvadba 82, 44. Paprstka 78, 85. Šimůnek 13, 87. Hekele 10, 88. Malík 10, 94. Lasák (všichni ČR) 6.

Ženy: 1. Vosová 42:48, 2. Brandová -13, 3. Worstová (všechny Niz.) -15, 4. Cantová -17, 5. Verdonschotová (obě Belg.) -21, 6. Richardsová (Brit.), 7. Nash obě -22, ...43. Havlíková -3:02, 52. Kukulová -3:53, 58. Vaníčková -5:04, 66. Bajgerová (všechny ČR) -7:05.

Konečné pořadí SP (po 8 závodech): 1. De Boerová (Niz.) 484, 2. Cantová 395, 3. Nash 393, 4. Van Loyová (Belg.) 353, 5. Lechnerová (It.) 298, 6. Nobleová (USA) 282, ...23. Havlíková 160, 32. Nosková 131, 73. Czeczinkarová 34, 79. Mikulášková 29, 90. Bajgerová 20, 91. Kukulová 20, 123. Minaříková-Švecová (všechny ČR) 2.

Muži do 23 let: 1. Nieuwenhuis (Niz.) 50:51, 2. Russo (Fr.) -28, 3. Thijs Aerts (Belg.) -40, ...29. Mayer -3:35, 31. Březina -3:54, 42. Jarý -5:06, Ťoupalík (všichni ČR) nedokončil.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Nieuwenhuis 240, 2. Hermans (Belg.) 185, 3. Russo 180, ...7. Ťoupalík 141, 49. Březina 6, 55. Mayer 2.

Junioři: 1. Pidcock (Brit.) 39:46, ...14. Kopecký -23, 20. Mikšaník -1:01, 22. Gavenda -1:05, 44. Schierl -2:05, 47. Vaníček -2:24, 57. Honzák (všichni ČR) -4:19.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Vandebosch (Belg.) 180, ...16. Kopecký 77, 27. Gavenda 43, 35. Schierl 29, 37. Vaníček 23, 41. Palička 19, 45. Honzák 15, 48. Mikšaník (všichni ČR) 11.