Van der Poel se stal nejmladším cyklokrosovým šampionem

Aktualizováno 1. 2. 2015 15:47
Dvacetiletý Nizozemec Mathieu van der Poel se stal v Táboře nejmladším cyklokrosovým mistrem světa v kategorii elite v historii. Nejlepší z domácích reprezentantů Michael Boroš dojel třináctý.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Václav Volf / fotovolf.com

Tábor - Dvacetiletý Nizozemec Mathieu van der Poel se stal v Táboře nejmladším cyklokrosovým mistrem světa v kategorii elite v historii. Nejlepší z domácích reprezentantů Michael Boroš dojel třináctý. Češi skončili na cyklokrosovém šampionátu poprvé od roku 2012 bez medaile, nejlepším umístěním byla pátá příčka Kateřiny Nash ze sobotního závodu žen.

Závod elitní kategorie ovládla nastupující mladá generace. Van der Poel, jehož otec Adri se stal světovým šampionem v roce 1996, zvítězil po sólové jízdě o 15 sekund před svým belgickým vrstevníkem Woutem van Aertem. Loňský mistr světa do 23 let v souboji o stříbro porazil třiadvacetiletého Nizozemce Larse van der Haara.

Van der Poel získal medaili na čtvrtém šampionátu po sobě. V letech 2012 a 2013 se stal mistrem světa mezi juniory a loni byl třetí mezi jezdci do 23 let.

Dvaadvacetiletý Boroš odjel při debutu na MS v kategorii elite výborný závod. Po prvním kole byl ještě patnáctý, ale už jako nejlepší z Čechů, neboť Radomír Šimůnek projížděl cílem jako průběžně 23. a Martin Bína byl kvůli výměně kola ve špatné kóji dokonce diskvalifikován. Hned v dalším okruhu se Boroš posunul do desítky a tuto pozici hájil až do posledního kola, v němž nabral ztrátu a klesl na 13. pozici.

Závod skončil zklamáním pro velikána cyklokrosové historie Svena Nyse, který se musel spokojit s 17. příčkou.

V kategorii do 23 let Skála sedmý

Jakub Skála skončil v závodě jezdců do 23 let sedmý. Titul získal Belgičan Michael Vanthourenhout, který triumfoval s náskokem 10 vteřin před krajanem Laurensem Sweeckem a Nizozemcem Stanem Godriem, jenž zůstal zpět o další čtyři sekundy.

"Je to pěkné, ale není to medaile. Výkon myslím na stupně vítězů byl, ale chyběla mi troška štěstí," řekl novinářům Skála.

Ťoupalík nabral ztrátu hned na začátku

Největší ambice z českých závodníků měl mít osmnáctiletý Adam Ťoupalík, letošního mistra republiky v elitní kategorii však hned v úvodu zbrzdily technické potíže a nabral velkou ztrátu. "Po nájezdu do terénu se to v prvních zatáčkách nahustilo, jeden ze soupeřů do mě najel, spadl mi řetěz mezi převodník a rám a nemohl jsem to nahodit," popsal Ťoupalík.

Tím jeho naděje na přední umístění pohasly a Ťoupalík, jenž se z úplného chvostu prodral na 22. místo, byl hodně zklamaný. "Udělala se mi tam smyčka a už se to nedalo dohnat. Strašně mě to mrzí, chtělo se mi brečet. Jet se jinde a kdyby nešlo o mistrovství světa, nedojel bych to. Ale kvůli fanouškům jsem bojoval," uvedl.

Do šest okruhů dlouhého závodu vyrazil nejlépe z celého pelotonu Skála a v popředí byl i Nipl. Oba se udrželi přes několik potíží na trati mezi nejlepšími, ale na boj o medaili to nestačilo. O desítku usiloval dlouho hlavně Nipl, ale nakonec obsadil 11. příčku.

Smíšené pocity pro jedenáctého Nipla

V cíli uvedl, že mu spíše svědčila tvrdší trať zkraje závodu, ta však pod náporem slunečních paprsků postupně povolovala. "Jak jsem tam jel kolem čtvrtého, pátého místa, tak jsem se cítil hrozně dobře. V závěru mi to však už tolik nešlo na té trati, opravdu hodně povolila. Navíc mi dvakrát za sebou spadl řetěz. Jedenácté místo pro mě není výhra, ale ani zklamání," zhodnotil Nipl.

"Kluci hráli významnou roli, jezdili prakticky o medaili. Je to pěkné, jeden sedmé místo, další jedenácté. To je fakt paráda. Ťoupalík jel skvěle, ale měl v prvním kole smůlu," litoval reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Vanthourenhout vybojoval zlato po loňské druhé příčce za krajanem Woutem van Aertem, jenž už letos nastoupí v kategorii elite.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře:

Muži elite: 1. Van der Poel (Niz.) 1:09:12, 2. Van Aert (Belg.) -15, 3. Van der Haar (Niz.) -17, 4. Pauwels -1:06, 5. Vantornout -1:12, 6. Meeusen -1:17, 7. Vermeersch (všichni Belg.) -2:26, 8. Meisen -2:37, 9. Walsleben (oba Něm.) -2:43, 10. Fontana (It.) -2:54, ...13. Boroš -3:19, 18. Paprstka -3:38, 24. Petruš -4:41, 29. Lasák -5:05, 39. Šimůnek -2 kola, Bína (všichni ČR) diskvalifikován.

Muži do 23 let: 1. Vanthourenhout 49:55, 2. Sweeck (oba Belg.) -10, 3. Godrie (Niz.) -14, 4. Venturini (Fr.) -24, 5. Nieuwenhuis (Niz.) -31, 6. Aerts (Belg.) -45, 7. Skála -1:06, ...11. Nipl -1:36, 22. Ťoupalík -2:38, 35. Schubert -5:04, 37. Vrána (všichni ČR) -5:32.