Nash na olympiádě bude, hlásí trenér bikerů. A Sagan? Radši bych, aby jel v Riu silniční závod

Ondřej Kurečka
14. 6. 2016 16:21
Nejdůležitější sezona českých bikerů je v plném proudu. Přečtěte si rozhovor s trenérem české reprezentace Viktorem Zapletalem.
Kateřina Nash nakonec bude závodit na olympiádě v Riu.
Kateřina Nash nakonec bude závodit na olympiádě v Riu. | Foto: ČTK

PrahaOlympijská sezona je v plném proudu. To se samozřejmě týká také českých bikerů, kteří budou obhajovat zlato Jaroslava Kulhavého z Londýna. Kromě toho se ale na přelomu června a července na Vysočině také poprvé v historii v České republice odehraje světový šampionát horských kol.

Pro české vyznavače tlustých plášťů se tak jedná patrně o nejdůležitější rok v historii. Jak zatím sezona probíhá, kdo pojede do Ria a s jakými výsledky bude spokojenost, jsme se zeptali trenéra české MTB reprezentace Viktora Zapletala, jež je rovněž osobním trenérem Jaroslava Kulhavého.

V plném běhu máme možná nejdůležitější sezonu v dějinách českých horských kol. Za nedlouho se v Novém Městě na Moravě odehraje světový šampionát, v srpnu je pak olympiáda. Jak ta sezona zatím z pohledu reprezentačního trenéra probíhá? Už tam jsou medaile z ME, Kateřina Nash i Jaroslav Kulhavý už dokázali zajet solidní výsledky v SP…

Já myslím, že je to zatím dobré. Máme za sebou dvě ME a máme dvě medaile, jak z cross-country, tak z maratonu, což je taky dobré. Měli jsme smůlu s Jardovou rukou, ale to už je taky v pořádku, což je vidět i na výsledcích. A podařilo se nám naplnit tu kvótu, kterou jsme chtěli pro OH do Ria – tři kluky a jednu holku.

Když už zmiňujete OH, tam jsou dva muži jasní (Kulhavý a Cink), o třetím se mělo teprve rozhodovat, kdo to bude?

Měli jsme jasně daná nominační kritéria a je už v podstatě jasné, že ten třetí bude Honza Škarnitzl.

A u žen, které získaly jedno místo až dodatečně? Tam se hodně diskutovalo, zda vůbec Kateřina Nash bude chtít na olympiádu jet. Už se vám k tomuto vyjádřila?

Katka loňskou sezonu vynechávala, ale v zimě jsme se domluvili, že to zase zkusí. Že zkusí tu nominaci vyjet, což se jí nakonec podařilo. A Katka bude v Riu závodit. Už to potvrdila.

Mistrovství světa bude za pár týdnů doma. V minulosti už se ukázalo, že ta trať sedí jak Jaroslavovi Kulhavému a Ondřeji Cinkovi, tak také Kateřině Nash. Všichni tam dokázali zajet výborné výsledky. S jakými výsledky bude spokojen reprezentační trenér?

My budeme rádi za každou medaili. Letos máme hodně silnou štafetu. Máme výborného juniora, pojede Katka, Jarda, Matěj Průdek pojede "třiadvacítku“, na ten první úsek je hodně rychlý. Tam bychom mohli bojovat o medaili. A pak samozřejmě v elitní kategorii mužů i žen. Ale máme v podstatě šanci na výborné umístění ve více kategoriích, Jana Czeczinkarová jezdí výborně. V juniorech je Richard Holec, který byl na pódiu ve dvou závodech juniorské světové série… Uvidíme.

A co se týče Ria? Jak bude tamní trať vyhovovat českým závodníkům?

To nám vyhovuje. Už jsme tam byli na testovacích závodech.

Je podobná Londýnu?

Hodně. Je to v podstatě Londýn, je tam o jeden kopec víc a je delší, ale jinak je to londýnská trať. A to nám hodně vyhovuje. Naším závodníkům se to líbí, bude to hodně těžké technicky i fyzicky.

Kromě reprezentace jste i osobním trenérem Jaroslava Kulhavého. Jak na tom teď po té zlomenině ruky je?

On tím úrazem paradoxně moc na výkonnosti neztratil. Tam jej to omezovalo jen tím, že to bolí a je to nepříjemné, takže se teď hodně krotí a sjezdy jezdí z mého pohledu na 80 % svých možností. Ale on je vynikající technik, čímž to kompenzuje. V tuto chvíli neztrácí ve sjezdech, protože by musel, ale protože jezdí opatrně, aby tu ruku šetřil. A myslím si, že v Riu bude úplně stoprocentní. Ale on se po celou tu dobu zranění a léčby udržoval v tréninku. Měl trochu modifikovaný trénink a je pořád na vysokém stupni trénovanosti. To je v pořádku.

Co říkáte na spojení Peter Sagan a olympiáda na horských kolech?

Peťo měl možnost jet silniční závod, vyjádřil se, že je to na něj moc těžké a zkusí horská kola. Já si myslím, že dneska je ta disciplína jinde, než když on ještě závodil. Je to samozřejmě jeho volba a volba Slovenska. On je tam velká celebrita, ale z mého pohledu by bylo šťastnější, kdyby startoval na silnici, to je jeho specialita.

Horská kola jsou hodně specifická. Z bikera se může stát silničář a Peťo byl biker. Ale ty návraty nazpátek už nejsou takové. Horská kola se vyvíjejí, jsou teď o dost těžší a technicky složitější. To bylo vidět i v Teplicích, Peťo má takový svérázný, osobitý jízdní projev, byť samozřejmě na vysoké úrovni. Má ale velký talent a do olympiády je ještě dost času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy