Úřadující šampionka Courtneyová vyhrála závod bikerek na SP v Novém Městě

26. 5. 2019 12:01
Úřadující mistryně světa v cross country horských kol Američanka Kate Courtneyová vyhrála závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Nejlepší z českých bikerek Jitka Čábelická obsadila 22. místo. Hned za ní dojela Karla Štěpánová. Na vítězku ztratily zhruba pět minut.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Courtneyová zopakovala týden starý triumf z úvodního závodu seriálu v německém Albstadtu, kde vybojovala své první vítězství ve Světovém poháru. Na Vysočině třiadvacetiletá Američanka vyhrála s náskokem 36 sekund před Australankou Rebeccou Ellen McConnellovou. Třetí skončila Kanaďanka Haley Smithová se ztrátou 42 sekund.

Závodní pole 78 žen ochudila neúčast jedné z hlavních favoritek Anniky Langvadové z Dánska. Loňská vítězka z Nového Města na sociálních sítích ráno uvedla, že nebude startovat. "Uvidíme se na dalších závodech SP," vzkázala fanouškům.

Už po zaváděcím nultém kole a při vjezdu do prvního ze šesti okruhů se v čele vytvořila pětice, v níž nechyběly největší favoritky, švýcarská cyklistická univerzálka Jolanda Neffová a Courtneyová.

Oběma pořádně zatápěla Nizozemka Anne Tauberová. Dosud byla v SP nejlépe třetí, dnes potvrdila rostoucí formu a získávala náskok zejména v táhlých lesních stoupáních. V polovině závodu vedla o téměř 20 vteřin, v posledním kole ale výrazně ztratila a propadla se až na desáté místo.

Courtneyová ztrácela po dvou kolech přes půl minuty, pak se ale pustila do stíhací jízdy, z pátého místa se postupně prodrala na druhé a v posledním kole se přehnala i přes Tauberovou.

Neffovou potkala ve čtvrtém okruhu krize, v šestém defekt a nakonec dojela osmá. Druhá McConnellová i třetí Smithová se prosadily na stupně vítězů v SP poprvé.

Devatenácté místo z Albstadtu a své kariérní maximum se nepovedlo překonat Čábelické (za svobodna Škarnitzlové). Po prvním kole byla třináctá, ale pak se propadala.

Závod mužů odstartuje ve 13:35.

Závod SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Ženy: 1. Courtneyová (USA) 1:27:31, 2. McConnellová (Austr.) -36, 3. Smithová (Kan.) -42, 4. Freiová (Švýc.) -45, 5. Degnová (Dán.) -1:33, 6. Indergandová (Švýc.) -1:34, …22. Čábelická -4:58, 23. Štěpánová -5:04, 63. Ježková -10:25, 70. Veselá (všechny ČR) -11:13.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. Courtneyová 700, 2. Neffová (Švýc.) 490, 3. Woodruffová (USA) 385, …19. Čábelická 182, 32. Štěpánová 106.